Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadıköy'de bayram Taksim'de terör

1 Mayıs, yurt genelinde olaysız geçti. İstanbul Kadıköy'de davul zurna ile Taksim'de ise demir bilye ile alanlara inildi. Bazı münferit olaylara rağmen korkulan olmadı

Giriş Tarihi: 2.5.2014
İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle dün olağanüstü bir gün yaşandı ancak korkulan olmadı. Kadıköy'de izinli olarak gerçekleştirilen gösteriler, şölen havasında olaysız geçti. Gruplar, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk ve Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. Şarkılar, marşlar okundu, sloganlar atıldı. Halaylar çekildi. Valiliğin kutlamaya izin vermediği Taksim'e yürümek isteyen gruplar ise polisle çatıştı. Yüzü maskeli bazı göstericiler, polise taş, bilye, molotof kokteyli ve havai fişek attı. Polis, Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu'nda bazı gruplara biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle müdahale etti. İşte İstanbul'dan 1 Mayıs manzaraları:
VALİDEN TWEET... İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter'dan "huzur ve güven içinde kutlama" diledi.
GO-PRO'LU POLİS... İstanbul'da 39 bin polis görev yaptı. Şehir helikopterle denetlendi. Bazı polisler, göğüslerine Go-Pro adlı aksiyon kamerası taktı, görüntü aldı. Plastik mermi atan çevik kuvvetin arkasında bir polis sürekli kayıt yaptı.
TAKSİM'E BARİKAT GEZİ'YE ÖZEL HAREKÂT... Taksim'e çıkan caddeler bariyerle kapatıldı. Özel Harekât polisi, Gezi Parkı'nda konuşlandı.
İŞE YÜRÜDÜLER... İşe gidenler, Unkapanı ve Galata köprüleri kapatılınca yürüdü. Özellikle metrobüsü kullananlar tepkiliydi.
KADIKÖY'DE ŞÖLEN... Türkİş, Türkiye Kamu-Sen, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği, 1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutladı. Şölen havasında geçen kutlamaya 10 bin kişi katıldı. 1 Mayıs 1977'de ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Marşlar, şarkılar okundu. Halaylar çekildi. "Yaşasın 1 Mayıs" sloganları atıldı.
YENİKAPI'DA 6 KİŞİ... Valiliğin kutlama alanı gösterdiği, 1 milyon kapasiteli Yenikapı Meydanı'na Katılım Büro-Sen'den 6 kişi gitti.
ANITA ÇELENK BIRAKTILAR... Hakİş üyesi bir grup, Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu. Ardından Enerji-İş üyeleri, anıtta horon tepti.
E-5'TEN SALDIRDILAR... Mecidiyeköy'den Taksim'e yürümek isteyen Emek Partisi ve Ezilenlerin Sosyalist Platformu'na bağlı gruplar, polis ikazına uymadı. E-5'e çıkan maskeli göstericiler, polise sapan, bilye, taş ve havai fişeklerle saldırdı. 2 polis yaralandı. 2 gösterici gözaltına alındı.
OKMEYDANI SAVAŞ ALANI... Okmeydanı'nda polise saldıran gruba müdahale edildi. Çatışmanın merkezi, Okmeydanı Şark Kahvesi çevresiydi.
TARLABAŞI'NDA BOMBA...
Polis, Tarlabaşı'nda 4 adet el yapımı bomba ve molotofkokteyli ele geçirdi.
KÖPRÜDEN YÜRÜYECEKLERDİ... DİSK ve Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi, Altunizade'den Boğaziçi Köprüsü'ne yürüdü. Köprüden yürüyerek karşıya geçmek istedi. Polis izin vermedi.
GAZ MASKELİ VEKİLLER... Şişli'de DİSK Genel Merkezi'nin önünde toplanıp, Taksim'e yürümek isteyen kortejde, CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Süleyman Çelebi ve Mehmet Sevigen, HDP'li Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü gaz maskeleri ile yer aldı. 500 kişilik grup uyarıları dinlemeyince polis müdahale etti.
BİBER GAZI ÖLDÜRÜR... Türk Tabipler Birliği, Beşiktaş Yıldız Yokuşu'nda "Biber gazı öldürür" yazılı pankartla yürüdü. Polis engelledi.
KAYIPLAR İÇİN NAMAZ... Antikapitalist Müslümanlar, Fatih Camisi avlusunda 1 Mayıs'larda ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Taksim'e yürüyüşe geçen gruba, Saraçhane'de müdahale edildi. 10 kişi gözaltına alındı.
CAMİDEN TARİHİ UYARI... Şişli Camisi'nin duvarına cami görevlileri tarafından "İşçi Bayramı'nızı kutlar, Allah rızası için tarihi cami duvarlarına yazı yazılmamasını rica ederiz" afişleri asıldı.
POLİSTEN SELFİE... Hem eylemciler hem de gözaltına alınanlar çektikleri selfie ile konuşuldu. BKM oyuncusu Emre Canpolat durumunu mesajlı selfie ile duyururken, polisler de selfie çekmekten geri kalmadı.
SİVİL UÇUŞ YASAK... Beyoğlu, Şişli, Fatih, Beşiktaş ve Kadıköy'de sivil uçuşa izin verilmedi.
12 GAZETECİ YARALANDI... Çıkan olaylarda görevi başında 12 basın mensubu da yaralandı. Beşiktaş, Okmeydanı ve Şişli'deki eylemcileri takip eden basın mensuplarından bazılarının aldıkları darbeler sonucu kol ve bacaklarında kırıklar meydana gelirken, bazıları da yabancı cisimlerin isabet etmesi sonucu çeşitli yerlerinden yaralandı.

İş yolu çile oldu

Taksim'e giden toplu ulaşım araçlarının çalışmaması nedeniyle en büyük mağduriyeti işe giden vatandaşlar yaşadı. Toplu taşımanın olmadığı güzergâhta eylemcilerin Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu'ya kadar toplu taşıma kullandığı, Zincirlikuyu'dan Taksim'e kadar da yürüdüğü görüldü. Ancak bölgede çalışmasına rağmen ulaşım güçlüğü çeken vatandaşlar da mağdur oldu.

CHP'li vekilden polise yumruk

CHP'li vekil Mahmut Tanal, Beşiktaş'ta TOMA'nın önüne oturarak polis müdahalesini engellemeye çalıştı. Yaşanan arbede sırasında polise yumruk atan Tanal'ın kafasından hafif şekilde yaralandığı ve gözlüğünün de kırıldığı görüldü.

Polise linç girişimi

Şişli'de izinsiz gösteri yapan şahıslar, yakaladıkları çevik kuvvet polisini öldüresiye dövdü. Yere kapaklanarak kendini korumaya çalışan polis linç edilmek istendi. Polis memuru, vatandaşların araya girmesiyle göstericilerin elinden kurtuldu.

Başbakan Erdoğan uzlaşı çağrısı yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı mesajda tüm kesimlere uzlaşı çağrısı yaptı. Erdoğan, "Mevcut sorunların ancak karşılıklı diyalog ve uzlaşma içinde çözüme kavuşacağına inanıyoruz" dedi.

'Hepimizin bayramı'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs kutlamasını Twitter üzerinden yaptı. Mutlu paylaştığı görüntülü mesajdaw "Bugün tek bir zümrenin, tek bir grubun değil, tüm işçinin, tüm emekçilerin bayramı. Bugün hepimizin bayramı" dedi.

İşçi otobüsü devrildi

HAK-İŞ'in Kayseri'deki kutlamalarına gitmek için yola çıkan işçi otobüsü devrildi. Kocaeli'nden çıktıktan sonra Kırşehir'de devrilen araçtaki 37 kişinin yaralandığı bildirildi. Mucur ilçesinde meydana gelen kazada 1 kişinin durumunun da ağır olduğu öğrenildi.

Taksim'in bilançosu

142 GÖZALTI
90 YARALI
14 BOMBA


Ellerinde taş, sopa, demir bilye ile polisle çatışan yüzü maskeli gruplar, bazı halk otobüslerine de zarar verdi. Olaylarda 142 kişi gözaltına alındı.19'u polis 90 kişi de yaralandı. Taksim'e girmek isterken polislerin üzerini aradığı E.B.'nin (20) sırt çantasından el yapımı bir bomba çıktı. E.B. gözaltına alınırken sadece Tarlabaşı'nda göstericilerin kullanmak için hazırladığı 4 adet el yapımı bomba bulundu. Toplam ele geçirilen bomba sayısı ise 14 oldu.

Mesut ER-Mustafa KAYA-Deniz DERİN-Hasan AY-Emir SOMER-Metin ARABACI-Barış SÖZAL-Orhan YURTSEVER-Ali OKTAY-Veli SARIBOĞA-Mesut ALTUN-Fatih ULAŞ-Zeynel YAMAN-Erhan ÖZTÜRK-Gülcan DEMİRCİ-Zafer HALATÇI-Ferit ZENGİN-Cevdet ÖZDEMİR-Recai KÖMÜR-İlhami YILDIRIM-Ahmet KÜLSOY-Şüheda AYKUT Ali ALTUNTAŞ / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadıköy'de bayram Taksim'de terör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN