Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 kişilik böcek çetesi

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Başbakan'ın ev ve ofisinin 2 yıl önce dinlenmesi olayına yönelik soruşturmada, MİT ve 3 ayrı kurumdan gelen 4 yeni rapor doğrultusunda 30 kişilik casusluk şebekesinin şeması ortaya çıktı

Başbakan'ın evinde ve ofisinde 2 yıl kadar önce böcek diye tabir edilen dinleme cihazlarının bulunmasına yönelik başlatılan soruşturma derinleşiyor. MİT, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri ilk incelemelerde tespit edilen 8 kişiyle ilgili hazırladıkları 4 yeni raporu savcılığa gönderdi. Raporlar doğrultusunda Terörle Şube Müdürlüğü de casusluk şebekesinin şemasını ortaya çıkardı. Ankara Anayasal Düzene Karşı Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin tarafından "casusluk" kapsamında yürütülen böcek soruşturmasında yeni bir aşamaya girildi. 28 Aralık 2011'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Subayevleri Konutu ve çalışma ofisinde priz içerisinde yerleştirilmiş 2 ayrı böcek MİT'in yaptığı aramada ortaya çıkmıştı.

Böceklerin ortaya çıkmasıyla birlikte MİT ve Başbakanlık Teftiş Kurulu ofislere giriş çıkış yapan ve dinleme cihazlarını yerleştirildiğinden şüphelenilen 8 kişiyi tespit etmiş, bir rapor hazırlayarak savcılığa göndermişti. Savcı Çetin önce görgü tanıklarını dinledi. Ardından isimleri tespit edilen 8 kişinin kimlerle ve hangi örgütlerle irtibatlı olduğu yönünde MİT, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubelerine geçtiğimiz ay bir yazı göndererek bilgi istedi.

ÇETE LİDERİ "X"
Derinlemesine yapılan incelemeler sonucunda kurumlar 4 yeni raporla bu 8 kişinin bağlantısı olduğu tespit edilen 22 kişilik bir örgütü ortaya çıkarttı. Yeni raporlar dosyaya eklenirken bu doğrultuda çalışma yapması için Ankara Terörle Mücadele Şube ekiplerinde özel bir ekip oluşturuldu. Ekip tespit edilen isimler üzerinden casusluk örgütünün şemasını çizdi. Şemadaki kişilerin bağlantıları için harekete geçilirken 30 kişiden oluşan şemanın lider kısmı ise boş bırakıldı. Yapılacak çalışmalar doğrultusunda liderin ismi şemada yer alacak.

Giderek derinleşen 'casusluk' soruşturması kapsamında örgütün kayıt altına aldığı dinlemeleri kimlere nasıl servis ettiği yönünde de ayrı bir inceleme devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 kişilik böcek çetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN