Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama

245 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 14.5.2014 15:02 Güncelleme Tarihi: 14.5.2014 19:56
200'den fazla işçinin öldüğü maden ocağının sahibi Alp Gürkan facianın ardından ilk kez konuştu.

200'den fazla işçinin yaşamını kaybettiği Soma'daki madenin sahibi Alp Gürkan, Dünya Gazetesi'nden Önder Barlas'a konuştu

Soma'da kazanın meydana geldiği madenin sahibi olan Soma Holding'in patronu Alp Gürkan, saat 11:20 civarında dunya.com'un telefonuna cevap verdi. Gürkan, şu anda maden alanına geldiğini ve kaza ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmadığını söyledi. "Ben de sizin kadar bilgi sahibiyim" diyen Gürkan, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Başbakan Erdoğan'la da görüşeceğini belirtti.

Bu nedenle şu anda soracağımız hiçbir soruyu yanıtlayamayacağını belirten Gürkan, detaylı açıklamayı ilerleyen saatlerde yapmasının mümkün
olduğunu kaydetti.

ŞİRKETTEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

245 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama geldi. İşte o açıklama:

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait olan Soma Eynez mevkiinde bulunan kömür madeninde dün saat 15.00 sularında yaşanan elim yangınla ilgili kurtarma ekiplerinin yaptığı çalışmalar devam etmektedir. Madende kalan çalışanlarımızın tahliyesi ve kurtarılması için ilk andan itibaren kurumumuzun yanı sıra Başbakanlık, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm kurumları; Türk Kızılay'ı, afad, TTK, TKİ yangınla ilgili bütün birimlerini harekete geçirmiştir.Yangın gerçekleştiği andan itibaren ocaktaki, söndürme çalışmalarına eş zamanlı olarak içerideki karbondioksit, karbonmonoksit gazının tahliye edilmesine ve temiz hava verilme çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışma hala devam etmektedir. bugün itibariyle 238 çalışanımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ani kurtarma müdahalesi sayesinde 450'ye yakın çalışanımız kurtarılmış, içlerinden 80 çalışanımızın tedavileri Soma, Manisa, İzmir ve Balıkesir'deki hastanelerde sürmektedir.

Yangının nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar devam etmektedir. Bu araştırmalar sonuçlandığında detaylarla ilgili sağlıklı bilgiler kamuoyu ile en kısa sürede paylaşılacaktır. Madende çıkan yangının sebebi henüz tespit edilememiştir. Yangın tamamen kontrol altına alındıktan sonra sebebiyle ilgili açıklama yapılabilecektir.

Maden ocağında öncelikle bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın ortaya çıkmıştır. Ardından hızla artan karbonmonoksit gazı ne yazık ki kayıpların yaşanmasına sebep olmuştur.

Yangının gerçekleştiği andan itibaren dile getirilen asılsız iddialar hakkında açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur;

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalışan tüm işçilerimizin sigortalı olduğunu, hiçbir şekilde kayıt dışı veya yasada öngörülen yaş sınırının altında çalışanımız bulunmadığını, tüm çalışanlarımızın bordromuzda ve gerçek ücretleriyle istihdam edildiğini, tamamının sendikalı olduğunu devam eden iddialara karşın altını çizerek belirtmek isteriz. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'de taşeron çalışma sistemi uygulanmamaktadır.
Yangının sebebi henüz belirlenememişken; spekülatif olarak yangına sebebiyet verdiği iddia edilen trafoyla birlikte, tüm malzeme ve ekipmanlar teknik olarak en üst düzeydedir.

Maden ocağımız her 6 ayda bir düzenli olarak devletin ilgili kurum ve kuruluşları tarafından denetlenmektedir. Son denetim Mart ayında gerçekleşmiş olup, usule aykırı bir durum tespit edilmemiştir. Geçmiş dönemlere ait herhangi bir kapatılma cezası alınmamış, ciddi bir kaza yaşanmamıştır.
Soma Kömür İşletmeleri, 30 yıldır işçi sağlığı ve iş güvenliği yönüyle de örnek bir şirket olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu bağlamda, tüm çalışanların periyodik kontrolleri aksatılmadan sürdürülmekte, iş güvenliği ve sağlığı, branş eğitimlerine de büyük önem verilmektedir. Türkiye'nin dört bir yanında toplam 7500 kişiye istihdam sağlayan Soma Kömür İşletmeleri olarak yaşadığımız bu elim yangın sonucu üzüntülerimizi bir kez daha dile getirmek isteriz.

Çalışanlarımızdan her biri ailemizin bir parçasıdır. Her bir kayıpla ailemizden bir can kopmuştur. Bir kez daha vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı, sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerken çalışanlarımızın ve ailelerinin, maddi ve manevi yanında olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Milletimizin başı sağ olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma Kömür İşletmeleri'nden açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN