Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız yürek yakan rakamı açıkladı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma faciasında 205 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.5.2014 10:30 Güncelleme Tarihi: 14.5.2014 13:09
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasıyla ilgili olarak son bilgileri paylaştı.

Taner yıldız şunları söyledi:

"205 işçi kardeşimizi kaybetmiş bulunuyoruz. Sayının artmasından endişeliyiz. Ağır yaralıların kurtulduğunu görüyoruz. AFAD ekibimiz hangi hastanelerde hangi yaralı kardeşimizin bulunduğunu açıklayacak.

BEKLEDİĞİMİZİN ÜZERİNDE OLDU

Dünden geçerli olmak üzere milli yas ilan edildi. Bayraklar yarıya indirilecek. Cuma hutbesi de maden kazasıyla ilgili olarak irad edilecek.

Bu sıkıntı ve acı beklediğimizin üzerinde oldu. Türkiye'de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybının olduğu bir kazaya doğru gidiyoruz.

20 işçi kardeşimizin cenazesini ailelerine teslim ettik.

Otopsileri yerinde yapılıyor. Bütün bu işlemlerin daha hızlı yapılmasına çalışacağız.

Soma maden kazası

İÇERİDE KAÇ İŞÇİ VAR?

Tahmini bir rakam var. Bunu söylemekten, bilerek kaçınıyorum. Özel sektörün verdiği rakamları kullandığımız için, bunlara da ne kadar kefil olacağımızı, net telaffuz etmediğimiz için işçi kardeşlerimizin çıktıkça paylaşacağız.

Bizi sıkıntıya sokan, bu manada, bu sayılarla alakalı ancak çıktıktan sonra bunları paylaşacağımızdır. Bugün, dünkü gelen vekil arkadaşlarımızın, BDP eş başkanının, Kılıçdaroğlu'nun geleceğini, başbakanımızın ziyaretini duyurmuştuk.

CHP, MHP ve HDP'den milletvekillerimiz taziyelerini sundular, karşılıklı taziyelerimizi sunduk. Kendilerine teşekkür ediyoruz, çok duyarlı davrandılar.

Bütün işlemler bittikten sonra hem adli hem idari soruşturmanın yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

100 İŞÇİYE ULAŞILAMADIĞI İDDİASI

Yangın bir ara söner gibi oldu. Ancak dalgalı bir seyir izliyor. Yangın tamamen söndürülmüş değil. yangın yolu üzerinde olanlar. Orada bulunan işçi kardeşlerimiz var. çıkarttığımız işçi kardeşlerimizin yanarak vefat ettiğini görmedik. Yangına daha uzak olduklarını düşünüyoruz. Bir cebe girebiliyor olmaları halinde nefesliklerle beraber yaşayabileceği ümidi var. O ümidimiz azalıyor olsa da içimizde bunu barındırıyoruz.

Hemen hemen 500'e yakın sayının, kurtarma ekibindeki arkadaşlarımızın da sağlığını düşünerek bu kurtarmaya çalışıyoruz.

NEDEN SOĞUK HAVA DEPOLARI

Onların cenazelerini, hatıralarına uygun olarak, sıhhi şekilde muhafaza etmemiz lazım. Onların cenaze şartlarında muhafaza etmemiz lazım. En yakın devlet hastanelerinin morgları dahil olmak üzere bütün bu şartlara uyan yerleri kullanıyoruz.

YARALI SAYISI

Yaralılardan dördü ağır demiştim. Onlar ağır olmaktan çıktılar. Taburcu olan oldu. Hastanelerimizde 57 yaralı yaralı kaldı. durumlarının iyi olduğu bilgisini aldım. Koordinasyon merkezimizde, hangi işçinin hangi hastanede olduğuna dair bilgilendirmeler de yapılıyor.

Ben yüksek bir sayı söyleyip kamuoyunu yanıltmak istemem, düşük sayı söyleyip de yanıltmak istemem.

Taner Yıldız daha önce yaptığı açıklamada UMKE ve AFAD rakamlarına göre kendi imkanlarıyla ya da ilk müdahalede 363 işçinin tahliye edildiğini, olay sırasında madende 787 işçinin çalıştığını belirtmişti.

63 MADENCİ TABURCU EDİLDİ

Soma ilçesindeki kömür ocağında çıkan yangında yaralanan 88 kişiden, 63'ü taburcu edildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentteki hastanelerde dünden bu yana 88 kişi tedavi gördü. 63 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilirken, 25 kişinin tedavisi sürüyor.

Yaralılar ve kaldırıldıkları hastaneler şöyle:

Kırkağaç Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Vedat Kılınç (39), Yüksel Tanrıöven (24)

Akhisar Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Murat Bilgin (30), Serdar Fenercioğlu (28), Veli Anaç (24), Ferhat Genç, Faruk Onur, Salih Erkan (34), Sadettin Güngör, Muzaffer Kemiksiz (32), Barış Değirenci (33), Ali Aslan Yılmaz, Murat Karabulut (32)

Soma Devlet Hastanesine kaldırılanlar: Sezai Karakobak (41), Erdal Bıçak (24), Murat Yokuş (29), Ümit Çetin (37), Mustafa Elibol (43), Mehmet Uçkun (26), Refik Bostancı (26), Ali Karadağ (36), Kudret Özelden

Akhisar Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Hasan Kuzu İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Servet Keskin (20) Celal Bayar Üniversitesi Hastanesine, Engin Altınöz (30) Ege Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

Taburcu edilenler

Soma Devlet Hastanesine kaldırılan Selahattin Şen (57), Murat Aktaş (27), Murat Yalçın (36), Ercan Metin (32), Hasan Hüseyin Keskin (20), Bayram Çoban (31), Yusuf Kocaman (33), Fatih Işılak (49), Hasan Soylu (34), İsmail Kahrıman (32), Mehmet Akça (36), Nail Kılıç (37), Serdar Tavukçu (37), Bihan Erkan (32), Tevfik Sert (42), Mehmet Çelik (32), Ramazan Atik (31), Yüksel Ünlü (29), Hasan Serhat Öztürk (31), Muzaffer Eren (40), Orhan Turan (30), Cafer Ataş (22), Cumhur Ataş (27), Ferhat Ay (29), Mehmet Ali Dinçer (38), Ramazan Kılıç (32), Ramazan Kıymaz, Murat Kılıçarslan, Abdurrahman Yılancı (28), Cemil Yılmaz (45), Emre Alaca (29), Mehmet Çoban (42), İbrahim Genç (31), Ayhan Canbal (39), Fazlı Baraş (34), Halil İbrahim Durak (41), Şaban Gezen (31), Ahmet Bilici (39), Osman Yıldırım (37), Mehmet Kaya (27), Hüseyin Sarı (42), Recep Gök (39), Selçuk Köken (35), Ahmet İren (30), Taner Kılınç (22), Kamil Çeliker (30), Süleyman Abaydın (23), Ayhan Yalçın, Sadettin Özkoç, Fatih Öcay, Ahmet Mutluer, Eray Atik (34), İlyas Dolğun (38), Akif Ilgaz (19), Yahya Ilgaz (39), Şemsettin Çeliker (26), Galip Çoban (41), Orhan Avcı (26), Muharrem Uçar (41), Ramazan Erol (33), Süleyman Anar (36), Ramazan Akkoç (34), Ramazan Demir (35) taburcu edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız yürek yakan rakamı açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN