Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AFAD'dan Soma açıklaması

Giriş Tarihi: 15.5.2014 19:59
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Manisa'nın Soma ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve yangın sonrasında çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için arama kurtarma personeli sayısının 596'ya, psikososyal destek personeli ve tıbbi personelin sayısının ise 599'dan 693'e çıkarıldığını bildirdi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, 13 Mayıs 2014 Salı günü saat 15.10'da Manisa Soma'da bulunan bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve yangın sonrası işçilerin mahsur kaldığı bilgisi alındığı ve olaya müdahale edildiği belirtildi. Açıklamada, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay'ın olaydan hemen sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte olay yerine intikal ederek çalışmaları yerinde takip etiği ve arama kurtarma faaliyetlerini koordine ettiği ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Başbakanlık AFAD koordinasyonunda olay yerinde çalışmalar arama-kurtarma, sağlık ve lojistik hizmetleri olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ile işbirliğinde yürütülmektedir. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında AFAD koordinasyonunda Genelkurmay Başkanlığı'ndan temin edilen askeri uçak ile gönderilen Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bağlı 16 kişilik uzman arama kurtarma ekibi ve 300 kg ekipmanı başta olmak üzere Manisa, Uşak, İzmir, Balıkesir, Denizli, Afyon ve Sakarya İl AFAD Müdürlüklerimizden, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Manisa, İzmir, Uşak ve Balıkesir 112 Acil ve UMKE"den, Zonguldak Taşkömürü Kurumu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu TKİ Tavşanlı Kömür İşletmeleri ve Kütahya Çayıralan ve Tunçbilek Kömür İşletmeleri'nden ve çeşitli STK'lardan toplam 596 personelin yanı sıra söz konusu çalışmalara destek vermek amacıyla AFAD'tan, Türk Kızılayı'ndan, Genelkurmay Başkanlığı'ndan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan, İstanbul, Balıkesir, Denizli, İzmir, Manisa, Uşak ve Kütahya Belediyelerinden ve Ankara ile İstanbul Adli Tıp Kurumları ile Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 693 personel olay yerine gönderilmiştir. Ayrıca söz konusu çalışmalara katılan 52 kara ambulansı ile birlikte ambulans helikopteri, uçak, mobil koordinasyon TIR'ı vb. arama kurtarma araçları ile birlikte toplamda 234 araç ve bin 289 personel ile arama kurtarma ve psikososyal destek çalışmaları kesintisiz sürdürülmektedir. Öte yandan bölgedeki çalışmalara lojistik destek sağlamak amacıyla Sakarya Valiliği'nden 2 duş-WC ve yatakhane TIR'ı, Afyon ve İzmir İl AFAD Müdürlüklerimizden 3 adet genel maksat çadırı, 1 adet 21 yataklı kamyon ve 6 kişilik mobil tuvalet, Türk Kızılayı 17 genel maksat çadırı, 400 battaniye, 4 jeneratör, 2 kompresör, 1 aydınlatma seti, 1 mobil mutfak, 250 çizme ve yelek, 2 bin 750 kumanya ve 44 bin 870 adet gıda malzemesi bölgeye ulaştırılmıştır. Et ve Balık Kurumu ve çeşitli özel firmalar da çalışmalara 5 soğuk hava TIR'ı ile destek vermektedir. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörleri sahada kesintisiz iletişim sağlanması amacıyla ekipleriyle birlikte 16 mobil baz istasyonu kurmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AFAD'dan Soma açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN