Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte TBMM Araştırma Komisyonu’nun Soma raporu

Giriş Tarihi: 15.5.2014 09:36 Güncelleme Tarihi: 15.5.2014 09:43

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde 4 yıl önce kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporunda, Soma havzasında metan gazı tehlikesine dikkat çekilerek, metan drenajı konusunda çalışmalar yapılması gerektiği belirtilmiş.

TBMM bünyesinde 2010 yılında kurulan 'madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi" amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'nun hazırladığı raporda, 'Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği sorunları, ülkenin genel sosyoekonomik gelişmişlik ve eğitim düzeyi, işsizlik sorunları ile doğrudan ilgilidir. Maden iş yerlerinde, rödovans ve taşeron (alt işverenler) uygulamaları olan iş yerleri de d'hil olmak üzere, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yaygınlaştırılmalı; sektörün ihtiyacını karşılayacak nitelik ve nicelikte iş güvenliği uzmanı yetiştirilmelidir. Bu gibi iş yerlerinde yapılan teftişlerin, işçi ve işvereni yönlendirici, bilgilendirici, koruyucu ve önleyici yaklaşım esas alınarak kalıcı tedbirleri oluşturma amaçlı yapılmasına önem verecek şekilde etkinliği sağlanmalıdır' şeklinde öneriler yer aldı.

TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda, 25 Mart 2010 tarihinde Soma bölgesine ziyaret yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: 'Soma kömür havzasında kaza oranlarının düşük olduğu, işletmelerin henüz düşük kotlarda çalıştığı, ileri tarihlerde derinliklere inilmeye başlayınca metan gazı tehlikelerinin ortaya çıkabileceği görülmüştür. Soma Havzası'nda metan drenajı konusunda çalışmalar yapılması gerekliliği dile getirilmiştir. Ayrıca, Soma Havzası'nda faaliyet gösteren işletmelerin ayrı ayrı kurtarma ekipleri ile çalışmaları nedeniyle maliyetlerinin yükseldiğini ifade etmişlerdir'.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte TBMM Araştırma Komisyonu’nun Soma raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN