Sarılarak öldüler

Türkiye Soma'daki madende yitirdiği canlara ağlıyor. Sağ kurtulanlar ve yardıma koşanlar, yürek burkan manzarayı anlattı: Sürünürken son nefesini verenler, ellerini açıp dua ederken ölenler vardı. Ağızları ve gözleri kan içindeydi

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve yüreklere ateş düşüren maden faciasından sağ kurtulanlar ve ilk anda yardıma koşanlar yaşadıklarını anlattı. En az anlattıkları kadar, insanı hem üzen hem de düşündürense "Borçlarım var çaresiz gene madene gireceğim" sözleri... Madenden sağ kurtulan işçilerden Bayram Çakan, madenin en son noktalarında, ocak ağzından yaklaşık 4 bin metre mesafede çalıştıklarını anlatarak, "Patlama olunca amirimiz bize haber verdi. Çıkabildiğimiz kadar çıkıp orada güvenli odaya sığındık. Yanımızda gaz maskesi vardı. Yaklaşık 45 dakika gaz maskesini kullandık. Duman biraz hafifleyince çıktık. Madende 9 yıldır çalışıyorum. Borçlarım var. Kredi ödüyorum. Bu yüzden çaresiz yine madende çalışmaya devam edeceğim" dedi.

GİDENLER BİRER BİRER ÖLDÜ

Faciadan sağ kurtulan madenci Özcan Cüce ise şunları anlattı: "Olduğumuz bölgede 143 kişiydik. Aşağı yukarı 70-80'i aşağıda kaldı. Diğer bölgeleri bilmiyorum. Basınçlı havaları kestim onunla durdum 4 saat. Dua ettik. Yapacağınız başka bir şey yok çünkü. Ne ileri gidebildik ne geri. Yardımı nereden, kimden isteyeceksin? Telefonlar çekmiyor. İleri-geri gidip durduk. Bir ara çıkıp dolaştım, bant yanıyordu. Tekrar havalandırmaya sığındım. Maske takıp nefesimi tutup bekledim. Yanımdaki 15-20 kişi 'Artık duramayız' deyip çıktılar. Durdurmaya çalıştım ama dinlemediler. Yukarı çıkarken hepsinin orada yığılıp kaldığını gördüm."

GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYORDU

3 yıldır madende çalışan 28 yaşındaki Ramazan Işık, aslında sabah vardiyasında çalışması gerektiğini ancak işi olduğu için akşam vardiyasına geçtiğini belirterek şöyle konuştu: "Tam vardiya değişimi saatiydi. Kıyafetlerimi giyip ocak ağzında beklediğim sırada patlama yaşandı. Yardım amacıyla ocağa doğru koştum. Ancak yoğun duman olduğu için kurtarma ekiplerini bekledim. Ekiplerle içeri girdiğimde gördüğüm manzara korkunçtu. Öylesine yoğun bir duman vardı ki bırakın nefes almayı göz gözü görmüyordu. O an içerideki arkadaşlarımın durumunun çok kötü olduğunu hissettim. Saatlerce ilerledikçe korktuğum başıma geldi."

YUKARI ERKEN ÇIKINCA KURTULDU

Olay anında can pazarı kurulduğunu aktaran yaralılardan elektrik teknisyeni Ümit Çetin (37) ise tanık olduğu manzarayı, "Olay anında korunaklı bölgelere geçtik. Herkes gaz maskesini takmış bekliyordu. Kimisi 'Ben burada ölümü bekleyemem, gidiyorum' dedi. Ama az ileride yere düşüp hayatlarını kaybettiler. Ben de kendimden geçmişim. Tokat atarak uyandırdılar beni" diye aktardı. M.A. adlı bir işçinin anlatımı ise aşağıda olan bitenlerin korkunçluğunu ortaya koydu: "Yardıma gittiğimde korkunç manzaralarla karşılaştım. Ellerini açıp dua ederken öleni gördüm. Sürünürken son nefesini verenler vardı. Birbirine sarılarak öylece ölen arkadaşlarımı görmek çok acı. Bir bandın üzerinde dışarı çıkarılan 70 ceset saydım." Vardiyasını, patlamadan 10 dakika önce tamamlayan Murat Yılmaz ise mucize eseri kurtulanlardan. Geçen cumartesi askerden dönen Yılmaz, ertesi gün madende çalışmaya başlamış. O gün yerin üstüne çıktığı anda patlama sesini duyunca 'abilerini' kurtarmak için içeri girmek istemiş ancak çevresindekiler engel olmuş.

KURTULDUĞUNA SEVİNEMEDİK
İşte genç işçinin anlattıkları: "Babam da madenci. Bütün tanıdıklarım madenci. Yevmiyeyle çalışıyordum. İşim erken bittiği için ben bir mucize yaşadım, kurtuldum ama ya bana iş öğreten abilerim ne olacak? Bir daha madene geri dönmek istemiyorum. Tek şansım işimin erken bitmesiydi. Yoksa ben de orada olacaktım." Emekli madenci olan baba Mustafa Yılmaz da oğlunun yaşadığı mucizeye sevinemediğini çünkü birçok arkadaşının bu madende öldüğünü söyledi. Patlamanın ardından yardıma koşanlardan biri olan madenci Tahir Karaoğlu ise gördüğü manzarayı, "İçeri girdiğimde yanık kablo kokusu vardı. Arkadaşlarımın ağızlarında, kulaklarında ve gözlerinde kan vardı. Bedenler mosmordu. Üzerine battaniye örttüğüm en az 15 kişi vardı. Manzara anlatılacak gibi değildi" diye özetledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sarılarak öldüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN