Türkiye yasta

Soma'daki facia Türkiye'yi yasa boğdu. Başbakanlık 3 günlük yas ilan etti, bayraklar tüm yurtta yarıya indi. Meclis'te madenciler için saygı duruşunda bulunuldu. KKTC'de de 2 gün yas var

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Soma'daki maden faciası Türkiye'yi acıya boğdu. Başbakanlık, 3 gün milli yas ilan ederken tüm yurtta bayraklar yarıya indirildi. Soma'daki felaketin boyutları günün ilk ışıklarıyla netleşmeye başlarken ilk karar Başbakanlık'tan geldi ve 3 günlük milli yas ilan edildi. Bu nedenle kamu kuruluşlarındaki bayraklar yarıya indirildi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Soma'da yaşanan facianın aziz milleti hüzne boğduğu" kaydedildi.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİ

Açıklamada, maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014'ten itibaren 3 günlük milli yas ilan edildiği, yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayrakların yarıya indirileceği vurgulandı. Başbakanlığın duyurusundan sonra milli yas dolayısıyla tüm kurumlarda bayraklar yarıya indirildi. Türkiye'de son olarak 2012'de, KKTC'nin merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle ulusal yas ilan edilmişti. Kazada yaşamını yitiren madenciler için dün Meclis Genel Kurulu'nda da saygı duruşunda bulunuldu. Türk Bayrağı Kanunu uyarınca TBMM binasının önündeki Türk bayrağı yarıya indirilemedi ancak ek binalardaki bayraklar yarıya indirildi. AK Parti, CHP, MHP ve HDP Soma'daki maden faciasıyla ilgili ortak bildiri yayımladı. Bildiride "Yüreğimizi dağlayan bu acıların bir daha yaşanmaması en büyük dileğimizdir. Milletimizin başı sağolsun" denildi. Genel Kurul'u yöneten Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Soma'da yaşanan maden faciasıyla ilgili "Ulus olarak derin ve tarifsiz üzüntü içindeyiz. Başkanlık Divanı'nca alınan karar gereği Manisa ili Soma ilçesinde meydana gelen elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımız anısına Genel Kurulu 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. Dualarımız onlarla, milletimizin başı sağ olsun" dedi. Meclis'te, madenciler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

PARTİLERDEN ORTAK BİLDİRİ

Genel Kurul'da bazı milletvekillerinin gözyaşlarını tutamadığı görülürken Meclis Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti, CHP, MHP ve HDP grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan ortak bildiri okundu.

MECLİS BUGÜN ÇALIŞMAYACAK

Danışma Kurulu'nun önerisiyle bugün de çalışmayacak. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenleri dışında tüm kutlamalar iptal edildi.

PAKİSTAN VE KKTC'DE DE YAS

Pakistan'da, Türk halkının acısını paylaşmak amacıyla, bugün için 1 günlük yas ilan edildi. Ülkede bugün bayraklar da yarıya indirilecek. KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami de Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 15-16 Mayıs'ta 2 günlük yas ilan edildiğini açıkladı. ANKARA

Cuma hutbesi Soma için okunacak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kaza nedeniyle "Avrupa'da Müslüman Buluşmaları" için gittiği Brüksel programını yarıda keserek yurda döndü. Görmez "Alın terleriyle medar-ı maişet için yerin binlerce metre altında oldukça zor şartlarda çalışmak zorunda kalan bu kardeşlerimizin bundan sonraki makamları cennet olsun." dedi. Görmez, Soma Ulu Cami'de akşam namazının ardından faciada hayatını kaybedenler için düzenlenen özel hatim programında da bir konuşma yaptı. Türkiye'deki tüm camilerde dün öğle ezanı öncesi ölen madenciler için sala okundu. Yarın kılınacak cuma namazında ise, hutbe Soma'ya ilişkin okunacak ve hayatını kaybeden tüm madenciler için ülke genelinde dualar edilecek.

Genelkurmay: Acıyı paylaşıyoruz

Soma felaketinin ardından Genelkurmay Başkanlığı şu açıklamayı yaptı: "Manisa ili Soma ilçesinde vuku bulan, milletçe hepimizin yüreğini kanatan ve acıya boğan müessif maden ocağı yangınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diler; kederli ailelerinin acısını yürekten paylaşır, kendilerine başsağlığı ve sabır temenni eder, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun."

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, dünkü komisyon toplantısı sırasında Soma faciasına değinerek "Güneşin dahi ışıtamadığı donuk bir karanlıkta milli bir yastayız. Onlar vatan şehitleridir" dedi. İyimaya ardından toplantıyı bitirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye yasta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN