Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 kişiydik geriye 2 kişi kaldık

Giriş Tarihi: 16.5.2014

Faciadan sağ kurtulan vardiya çavuşu Tevfik Cücü o anları anlatı: Dumandan göz gözü görmüyordu. Arkadaşlara 'maskeleri çıkarmayın' dedim ama panikleyip çıkaranlar oldu. 25-30 kişiydik, temiz havaya vardığımızda ise yanımda bir arkadaş kalmıştı

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasından sağ kurtulan bir vardiya çavuşu, dumanların arasında, ölümle hayat arasındaki ince çizgideki 1 kilometrelik yolculuğu anlattı. Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde yaşayan Tevfik Cücü (31), 9 yıldır maden ocaklarında çalıştığını ve 2009'dan bu yana da facianın meydana geldiği işyerinde bulunduğunu söyledi. Vardiya çavuşluğu yaptığı maden ocağında, yer altında bulundukları sırada saat 15.00 civarında enerjinin kesildiğini belirten Cücü, şöyle devam etti: "Teknikerin kontrole gitmesinden 5-10 dakika sonra bize, 'Arkadaşları toplayın, nefese çıkın' diye haber geldi. (İşçilerin, belirli aralıklarla rahatlamak için gittikleri temiz hava bölümü) Arkadaşları topladık, çıkmak istedik. Yüzeyden yaklaşık 3-4 kilometre içerideyiz. Yeraltında temiz hava bölümüne 1 kilometre kaldı. Kendimizi temiz havaya atmaya çalışıyoruz. Orada ana yollar var; temiz havanın bulunduğu. Bizi, bu ana yola ulaştıktan sonra yüzeye çıkardılar. Duman, etrafı sarmıştı. Orada maskeleri taktık. Yukarı doğru yürürken kimse kimseyi göremiyordu dumandan. Temiz hava bölümüne 1 kilometre vardı. Dumandan eksildik. 25-30 kişi yola çıktık, 'nefes'e ulaştığımızda yanımda sadece baygın bir arkadaş vardı." Tevfik Cücü, yangın sonrası işçilerin tamamının maskelerini taktığını ancak panikle bunu çıkaranların, dumandan etkilenip olduğu yere yığıldığını aktardı. Nefes almakta zorlanmasına rağmen maskesini hiç çıkarmadığını vurgulayan Cücü, temiz hava bölümüne kadar yaşadıklarını hayatı boyunca unutamayacağını dile getirdi.

'BİR DAHA ASLA...'

Cücü, şunları anlattı: "Kimse kimseyi tanıyamıyor, göremiyor. El yordamıyla çıktım temiz havaya. Arkama yapışanlar oldu. Kimisi dua ediyor, kimisi bağırıyordu. 'Kimse maskeyi çıkarmasın' dedim ama yapmadılar. Bir karış önünüzü göremiyorsunuz. Biraz sıkışınca maskeyi çıkarıyorlar ve dumandan etkileniyorlar. Çoğu da zaten bu dumandan hayatını kaybetti. Temiz hava bölümüne çıkınca 'Arkadaşlarımız yolda kaldı' diye kurtarma ekibine bağırdım. Ardından girip onları da çıkarmışlar. Oradan saat 16.00'dan sonra çıkabildim." Tevfik Cücü, birçok arkadaşının hayatını kaybettiğini ifade ederek sözlerini, "Artık maden ocağında çalışmam, hiç niyetim yok" diye tamamladı.

ARKADAŞINA GÖNDER
30 kişiydik geriye 2 kişi kaldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN