Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Acıdan ders çıkaralım'

Giriş Tarihi: 16.5.2014

TBMM Başkanı Çiçek'le Soma'da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül "Bu acıları artık gelişmiş ülkeler yaşamıyor, kurallarımızı gözden geçirmeli, tedbirleri almalıyız" dedi

Türkiye' yi yasa boğan maden faciasının yaşandığı Soma'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Buraya acıları paylaşmaya geldik. Her ailenin, her canının acısı, hepimizin acısıdır. Yaraları sarmak için hepimizin el birliği içinde olmamız gerekiyor, büyük bir dayanışma göstermemiz gerekiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Gül ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dün sabah saatlerinde Ankara'dan özel uçak "CBK" ile Akhisar'a gitti. Soma'daki madenden yaralı kurtarılanların tedavi gördüğü Akhisar Devlet Hastanesi'ne geçen Gül ile Çiçek, yaralıları ziyaret ederek, sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı. Gül ve Çiçek, daha sonra beraberindekilerle Eynez bölgesindeki maden ocağına geçti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam tarafından karşılanan Gül ve Çiçek'e çalışmalarla ilgili bilgi verildi. Gül, Çiçek ve beraberindekiler daha sonra maden sahasında incelemelerde bulundu. Bazı işçi yakınları, taşeron işçilikten ve cenazelerin tesliminde yaşanan sıkıntılara ilişkin şikayetlerini Gül'e aktardı. Gül ise bütün sıkıntıların aşılacağını söyledi.

İMKÂNLAR SEFERBER
Cumhurbaşkanı Gül, kriz merkezinde yaptığı açıklamada ise "Acı büyüktür, bu acı hepimizin acısıdır, çok büyük bir faciayla karşı karşıyayız. Yaraları sarmak için hepimizin el birliği içinde olmamız gerekiyor, büyük bir dayanışma göstermemiz gerekiyor" dedi. Soma'da çok büyük bir facia ile karşı karşıya olunduğunu dile getiren Gül, hayatını kaybedenlerin mekanlarının cennet olmasını diledi. Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine, anne, baba, eş ve çocuklarıyla millete başsağlığı dileklerini ileten Gül, maden ve yeraltında alınteri akıtarak, rızık için çalışmanın kutsal olduğunu vurguladı. Olayın haber alındığı anda işin vehametinin anlaşıldığına ve devletin de bütün imkanlarını seferber ettiğine dikkati çeken Gül, şunları söyledi: "Maalesef kaybımız büyük. Her ailenin, her canının acısı, hepimizin acısıdır. Şunu herkesin bilmesini isterim ki bir kişi, bir kişidir. Bir kayıp o ailenin kıyameti demektir. Dolayısıyla, acı büyüktür, bu acı hepimizin acısıdır, çok büyük bir faciayla karşı karşıyayız. Yaraları sarmak için hepimizin el birliği içinde olmamız gerekiyor, büyük bir dayanışma göstermemiz gerekiyor. Türk milleti bu dayanışmayı muhakkak gösterecektir." Bu acıların yaşanmaması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "Bu acıları gelişmiş ülkeler minimize ettilerse, yaşamıyorlarsa artık, biz de kurallarımızı tekrar gözden geçirmeli, yapılması gereken tedbirleri tekrar hep almalıyız. Bu doğrultuda Devlet Denetleme Kurulu (DDK) olarak tavsiyelerimiz var. Eminim ki bunlar da ışık tutacaktır, bu düzenlemelere" diye konuştu. Gül, bu acıların bir daha yaşanmaması için ne gerekiyorsa hepsinin yapılacağını kaydederek, hem idari hem de diğer soruşturmaların titizlikle yapılacağını kaydetti. Madencilerin, ailelerine Allah'tan sabır dileyen Gül, "Buralardan alacağımız derslerle bir daha bu acıları yaşamamak için de ne gerekirse bunların muhakkak ki yapılması şarttır. Devletimiz, hükümetimiz bu acılara bir nebze de olsa merhem olmak için, ailelere yardım için ne gerekiyorsa yapacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Acıdan ders çıkaralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN