Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anbean Soma faciası

Türkiye, tarihindeki en büyük maden faciasını yaşıyor...Ölü sayısı 284'e yükseldi. İşte dakika dakika Soma faciasıyla ilgili gelişmeler...

Giriş Tarihi: 16.5.2014 09:22 Güncelleme Tarihi: 16.5.2014 13:21
13.08: Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Soma'daki maden faciasının soruşturması ile ilgili olarak 28 savcıyı Kırkağaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevlendirdi.

12.20: Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan flaş açıklama geldi. Soma'daki maden faciası Olayın mağduru olan kişi yada kişilerin ifadeleri Soma Cumhuriyet savcılığı tarafından alınmaya başlandı.
Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı: (Soma'daki maden faciası) Olay yerinde ve çevresinde olayın aydınlatılmasına imkan verecek delil niteliğinde olan tüm bilgiler cumhuriyet savcıları tarafından muhafaza altına alındı. Olayın faili veya faillerinin tespiti, kazanın sebebinin tespiti, kusur durumunun tespiti hususunda adli yönden gerekli tüm çalışmalar olay yeri ve çevresinde görevli savcılar tarafından sürdürülüyor.

10.00: Bakan Yıldız: Şu anda içeride 18'den fazla olmamak kaydıyla işçi kardeşimiz var. İçeride karbonmonoksit seviyesinin düştüğünü görüyoruz. Maksimum 302 işçi kardeşimizi kaybetmiş olarak burayı kapatırız diye düşünüyoruz.

08.30: Soma'daki maden faciasında 65. saate girilirken, günün aydınlanmasıyla arama kurtarma ekiplerinde hareketlilik arttı. Çok sayıda ekip maden sahasında bir araya gelerek, çalışmalara başladı. Kurtarma ekiplerinin, etkisi azaldığı bildirilen yangının söndürülmesiyle henüz ulaşılamayan iki galeriye girmesi ve buradaki işçileri madenden çıkarması bekleniyor.

01.58: Enerji ve Tabii Kaynakla Bakanı Taner Yıldız, maden kazasında ölen işçi sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

-15.05.2014

20.10 : Bakanı Yıldız: Maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı son çıkarılan kişiyle 283. Hastanede tedavisi devam eden sadece 3 kişi var, diğerleri taburcu oldular. Maden ocağının içerisinin normalleşmesiyle alakalı bu gecenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

15.00: Cumhurbaşkanı Gül, Soma Kömür İşletmeleri Maden Ocağı'nda incelemelerde bulundu. Gül, bu acıların bir daha yaşanmaması için ne gerekiyorsa hepsinin yapılacağını kaydederek, "Biraz önce verilen bilgilerde gördüm ki bu olayla ilgili hem idari hem diğer her türlü soruşturmalar başlamış, titizlikle muhakkak ki bunlar da devam edecektir" diye konuştu.

14.50: Bakan Taner Yıldız yaptığı son açıklamada karbonmonoksit seviyesinde düşüş olduğunu bunun da yangının küçüldüğü anlamına geldiğini söyledi. Yıldız "yangın kontrol altına alındı" dedi.

13.50: Cenaze aracı yetmedi, Cenazeler mezarlığa kamyonetlerle taşınıyor

13.04: Dünden bugüne 3 ayrı kapıdan içeriye girildi. Kapıların yerleri değiştirildi. Dün arama kurtarma için girilen kapıdan bugün duman tahliyesi yapılıyor. Uzman ekipler arama kurtarma timleri hazır bekliyorlar. Yangın nedeniyle yoğun duman var. Dumanın tahliyesinin ardından öncelikle içeriye oksijen verilecek.

11.00: Maden ocağında tekrar yangın çıktı. Kurtarma ekipleri çalışmalarına devam edemiyor. Karbonmonoksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi.

08.19: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki madenden son 12 saatte canlı çıkarılan işçinin bulunmadığını söyledi

08.15: Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Soma'daki maden faciasının ardından şu anda hastanelerde 27 yatan hasta bulunduğunu, durumu iyi olanların taburcu edilebileceğini belirtti.

08.10: Bakan Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında ölenlerin sayısının 282 yükseldiğini bildirdi. Yıldız, ölenlerden 217'sinin cesedinin ailelerine teslim edildiğini söyledi.

-14.05.2014

22.19: Taner Yıldız: "Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 274 işçi kardeşimize ulaştık. 196 içi kardeşimizin naaşını ailelerine teslim ettik"

21.00: Bakan Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında çocukların çalıştırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

19.50: Bakan Yıldız, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 245'e yükseldiğini bildirdi.

18.45: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: "Kayıt dışı bir çalışma olduğuyla ilgili bize bir bilgi gelmedi. 15 yaşındaki çocuğun çalıştırıldığı yönünde bir bilgi geldi. Arkadaşlarımıza talimat verdik. Soma'da bir kriz merkezi kurduk. Bu konuda müsteşarımızla birlikte biz sürekli irtibatlıydık. Gelişen tüm olaylara anında müdahale ettik. 15 yaşında değil bu delikanlının 19 yaşında olduğunu tespit ettik."

16.57: Soma maden faciasında hayatını kaybedenler için ilçe mezarlığında yan yana 110 mezar hazırlandı.

16.10: Erdoğan: 120 civarında madenci halen madende

15.58: Başbakan Erdoğan: "Soma'daki maden faciasında ilk belirlemelere göre 238 işçimizi Hak'ka uğurladık. 80 yaralımız var."

14.55: TBMM Genel Kurulu, Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen maden faciası nedeniyle çalışmalarına ara verdi. Genel Kurul'da, hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

14.43: Maden faciasında hayatını kaybeden 232 kişiden 124'ünün kimlik tespiti yapıldı. Bazı madencilerin cesetleri yakınlarına teslim edilirken, soğuk hava deposuna çok sayıda tabut getirildiği görüldü.

14.29: Soma'da incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, madendeki yangında ölenlerin sayısının 232 olduğunu açıkladı.

13.25: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağı bölgesine geldi.

12.22: Maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden 17'sinin cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu'na getirildi. İşçilere yapılan otopside, ilk belirlemelerde karbonmonoksit gazı solumaları sonucu zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri kaydedildi. Otopsileri tamamlanan işçilerin cenazeleri, İzmir'den Manisa Kırkağaç'taki soğuk hava deposuna gönderildi.

12.07: TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Soma'daki maden faciayla ilgili, "Milletçe yas içindeyiz. Yüreğimize ateş düştü. Şu an için 205 vatandaşımız hayatını kaybetti. İnşallah bu sayı artmaz" dedi.

11.28: Madenden 3 yaralı çıkarıldı... Yaralının durumun ağır olduğu, vücutlarında ileri derecede yanıkların olduğu belirtiliyor..

10.24: Bakan Taner Yıldız: 3 günlük milli yas ilan edildi. Ağır yaralıların sağlık durumu iyiye gidiyor. Acı beklediğimizden büyük oldu. En fazla işçi kaybının yaşandığı faciaya doğru gidiyoruz. İlerleyen saatlerde ölü sayısı artabilir. 7 işçinin cenazesi ailelerine teslim edildi. Her türlü adli ve idari soruşturma yapılacaktır. Ölü sayısı 205 oldu... Bakan Yıldız gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen içeride kaç işçi kaldığını ve tahmini ölü sayısını açıklamayı reddetti.

10.22: Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 mayıs 2014 tarihinden itibaren 3 günlük milli yas ilan edildi.

09:46 Dumanın azalmasıyla kurtarma ekipleri yeniden galerilere girdi. Saat 09.00 sıralarında da bazı yaralı ve cesetler ocaktan çıkarıldı. Bu sırada heyecanla bekleyen işçi yakınlarıyla görevliler arasında hüzün ve sevinç birarada yaşandı.

09.00 Bakan Taner Yıldız: 'Ümitler azaldı'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Kurtarma faaliyetleriyle alakalı ümitlerimizin azaldığını söylemem lazım" -'Ölü sayısı ikiye katlanabilir" "En son geldiğimiz noktada vefat eden 72 madencimizin otopsisi tamamlandı." "Yangın devam ediyor"

05.08: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'da maden ocağındaki yangında 201 işçinin hayatını kaybettiğini, 80'inin yaralandığını söyledi.

04.03: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında hayatını kaybeden işçi sayısının 166'ya yükseldiğini, 4'ü ağır 80 yaralının olduğunu söyledi.

03.26: Taner Yıldız, Soma'da maden ocağındaki yangında şu ana kadar 156 kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü ağır, 80 yaralının olduğunu açıkladı.

02.55: Bakan Yıldız: "UMKE ve AFAD rakamlarına göre şu ana kadar 151 işçi kardeşimizin hayatını kaybettiği belirlendi. Kendi imkanlarıyla ya da ilk müdahalede 363 işçi de tahliye edildi" - "İşçi kardeşlerimiz karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı bu ölümü yaşadı"

01.50: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında çıkan yangında 151 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi

00.00: Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, yaptığı açıklamada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta meydana gelen faciada resmi olmayan bilgilere göre 157 madencinin yaşamını yitirdiğini, 75 yaralının bulunduğunu öğrendiğini açıkladı.

-13.05.2014

22.00: Mahsur kalan işçilerden 3'ünün daha cesedi çıkarıldı, 10 yaralı hastaneye sevk edildi. 21 işçi ise madendeki sağlık biriminde ayakta tedavi edildi.

20.09: Soma'da maden ocağındaki yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler, madenden çıkarılmaya başladı

19.56: AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Soma'daki bir madende elektrik panosunda çıkan yangının ardından ilk etapta kendisine 20 kişinin vefat ettiği bilgisinin geldiğini ancak bu bilginin yanlış olduğunu ve ölü sayısının 3 olduğunu bildirdi.

17.55: Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 20 işçiden 1'inin hayatını kaybettiğini söyledi.

15.30: Soma'da özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangında dumandan etkilenen 4 işçi hastaneye kaldırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anbean Soma faciası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN