Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Daha 22 günlük evliydi

Giriş Tarihi: 17.5.2014 11:45

Manisa'nın Soma ilçesinde, facianın meydana geldiği maden ocağında çalışan işçilerden 24 yaşındaki Mustafa Türkhan, düğününden 22 gün sonra hayatını kaybetti.

İzninin bitmesinden iki gün sonra ölen madenci, düğün takılarını satıp banka kredisi çekerek ev almayı planlıyordu.

Balıkesir'in İvrindi ilçesi Kayapa Mahallesi'nde yaşayan, madencinin ağabeyi Gaffur Türkhan, kardeşinin, askerliğini yapmadan önce bir ayakkabı imalathanesinde çalıştığını söyledi.

Vatani görevini tamamlamasının ardından Kayapa'ya dönen Mustafa Türkhan'ın, yaklaşık iki yıl önce söz konusu ocakta işe girdiğini ve bir miktar para biriktirdikten sonra evlenmeye karar verdiğini dile getiren Türkhan, şöyle konuştu:

"Düğünü için 24-25 gün izin almıştı. Olaydan 20 gün önce evlendi. Düğününü yaptık, burada evimizin önünde yemeklerini pişirdik. 3 hafta sonra ise aynı yerde lokmasını dağıttık. İnanılmaz zor. İzinden sonra ilk gün, eşi ilk kez onu madene uğurladı. İkinci gün ise bu faciada hayatını kaybetti. Mesaisi bittiği için Mustafa madenden çıkacak, diğer kardeşim Rasim girecekti. Rasim, vardiya çıkışını beklediği kardeşinin cenazesini aldı. Evlendi, izninden sonraki ikinci gününde girdiği maden, ona mezar oldu. Sabahlara kadar Soma'da Devlet Hastanesi önünde nöbet tuttuk, doğru dürüst bilgi alamadık. Kırkağaç'a gidip kendimiz bulduk cenazeyi."


DÜĞÜN TAKILARINI SATIP KREDİ ÇEKEREK EV ALACAKTI

Türkhan, kardeşinin, izninin bitimine az bir süre kala Soma'daki evine giderken komşularıyla helalleştiğini anlattı.

Onun, hayata dair hayalleri bulunduğuna değinen Türkhan, "Düğünde takılan bilezikler ve altınları vardı. Onları satarak üzerine kredi çekip ev almak istiyordu. Soma'da başını sokacak bir ev hayal ediyordu" ifadesini kullandı.

Gaffur Türkhan, kardeşinin cenazesini, birkaç yıl önce önce kaybettikleri babalarının mezarının bitişiğinde defnettiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha 22 günlük evliydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN