Haydi Türkiye Soma'ya el ver

Giriş Tarihi: 17.5.2014
Soma'daki yürekleri dağlayan facianın ardından tüm Türkiye tek yürek oldu. Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları, futbol kulüpleri, bankalar ve cep telefonu operatörleri, madencilerin aileleri için yardım seferberliği başlattı. Devletin tüm olanaklarını seferber ettiği Soma'ya vatandaşlar da duyarsız kalmadı. Yardım kuruluşlarının telefonları kilitlendi. TBMM, hayatını kaybeden madencilerin acılı ailelerine destek için yardım kampanyası başlattı. İlk desteği de Meclis Başkanı Cemil Çiçek verdi. İşte yardımlardan bazıları.

SPOR DÜNYASI ELELE...

Galatasaraylı futbolculardan yaklaşık 5 milyon TL toplandı. Soma'ya 2 TIR dolusu erzak yollayan Galatasaray, İzmir'de Atletico Madrid ile yapacağı özel maçın gelirini de şehit madencilerin ailelerine bağışlayacak.
Fenerbahçe, üzerinde "Soma" yazılı 24 lira 95 kuruşluk tişörtleri satışa çıkardı. Ayrıca Somalı çocukların eğitim masrafları için burs havuzu oluşturuldu. 100 öğrencinin eğitimi için 1 milyon 800 bin TL bütçe ayrıldı.
Beşiktaş ve Karabükspor, bu hafta oynayacakları maçların tüm hasılatını bağışlıyor.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

TÜRSAB, madencilerin çocuklarından 20 kişiye eğitim hayatları boyunca burs verecek.
Milli Eğitim Vakfı, yatılı ve pansiyonlu okullardaki tüm masraflarını karşılan. Ayrıca, üniversite kazananlara burs verilecek.
Türk Eğitim Vakfı (TEV) madenci çocuklarına burs verecek
Ekşioğlu Vakfı ölen ve yaralanan işçilerin 100 çocuğuna eğitim için burs verecek.
Dershane Birlikleri, ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER madenci çocuklarına dershanelerden ücretsiz faydalanma hakkı tanıyacak.
Manisa Büyükşehir Belediyesi, 'Soma Madencisi Yalnız Değil' adıyla yardım kampanyası başlattı, gıda, araç ve ekipman yardımında bulundu.
Şekerbank, Soma'da hayatını kaybedenlerin bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını silerek ilçede faaliyet gösteren esnaf ve işletme müşterilerinin borçlarını da 6 ay süreyle erteledi.
Gediz Elektrik şehit madencilerin tahakkuk eden elektrik borçlarının silineceğini bildirdi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralılar için 5 milyon liralık destekte bulunacağını açıkladı.
Ankara Ticaret Odası, işçilerin ailelerine 1 milyon TL yardımda bulunulacağını bildirdi.

BORÇLU HATLAR AÇILIYOR

Türkiye İhracatçıları Birliği (TİM) ölen işçilerin çocuklarına eğitim desteği verileceğini açıkladı.
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türk Eczacılar Birliği de kampanya başlattı.
Bölgedeki iletişimi desteklemek için dakika ve internet yüklemesi yapan Turkcell borçtan kapanan hatları açtı.
Vodafone Türkiye, Soma maden bölgesindeki tüm abonelere ücretsiz 100 dakika konuşma yükledi.
Türk Telekom ve TTNET ile ilgili tüm sabit hat kullanımının 12 ay boyunca ücretsiz olması kararı aldı. Şirket ayrıca, bu ailelerin Türk Telekom ve TTNET'e olan borçlarını da silecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi Türkiye Soma'ya el ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN