Haydi Türkiye Soma'ya el ver

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Tatlıcı'nın tabloları ailelere bağışlanıyor
İşadamı Salih Tatlıcı'nın paylaşılamayan mirası arasında bulunan çok değerli tablolar Somalı mağdur ailelere bağışlanıyor. 2009'da vefat eden Tatlıcı, değeri milyon dolarlarla ifade edilen bir resim koleksiyon miras bırakmıştı. Bugüne kadar mirasçılar arasında anlaşmazlık çözülemediği için hiçbir şekilde değerlendirilemedi ve depolarda çürümeye terk edilmiş durumda. Tatlıcı'nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve ondan olma oğlu Uğur Tatlıcı, çok değerli koleksiyonundaki tablo ve antika eşyaların satışı ile elde edilecek gelirden kendi paylarına düşen kısmın tamamını, Soma'daki maden kazası mağdurlarının ailelerine bağışlanması için diğer mirasçılara çağrı yaptı. Mirasın diğer paydaşları bu teklifi kabul ederse Soma mağdurlarına yaklaşık 10 milyon lira gibi büyük meblağda bir yardım ulaşmış olacak. Tatlıcı ailesinin bu hayır davetine duyarsız kalmaması bekleniyor.

THY'den yetimler için seferberlik...
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında zarar gören işçilerin aileleri için yardım kampanyası başlattıklarını bildirdi. Kotil, şirkette çalışan tüm çalışanlara Soma'daki maden faciasına ilişkin e-posta mesaj yolladı. Kotil mesajında, "Kaybettiğimiz madenci kardeşlerimizin ailelerindeki yetimlerimize öncelik vererek, Soma'ya yardım elimizi uzatıyoruz. Büyük Türk Hava Yolları ailesi, toplumsal sorumluluğunun bilincinde olarak, bu hayırlı görevde tüm desteğini verecektir" ifadelerini kullandı. Öte yandan Türkiye Jokey Kulübü de yarın Bursa'da yapılacak koşulardan elde edilecek müşterek bahis geliri, Soma'daki acılı aileler için kullanacak.

New York Festivali Soma'ya el uzattı
New York Türk Film Festivali'nin ilk günkü geliri, Soma'daki maden kazası için oluşturulan yardım fonuna bağışlandı. Amerikan Türk Cemiyeti'nin sanat ve kültür kolu "Moon and Stars Project"in düzenlediği New York Türk Filmleri Festivali, 2013 yılında Oscar aday adayı Kelebeğin Rüyası'yla başladı. Chelsea'daki SVA Theatre'a ait salonda gerçekleştirilen filmin gösterimi öncesinde, faciada hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Kelebeğin Rüyası adlı filmden elde edilen gelir, Türk Hayırseverlik Fonu'nun Soma için oluşturduğu "Afet Yardım Fonu"na bağışlandı. Festivalin ilk günü itibarıyla toplanan yardımın 55 bin dolar civarında olduğu öğrenildi. Filmin başrol oyuncularından Mert Fırat da, "Soma'da kömür ocağında meydana gelen kazayla filmin gösteriminin aynı zamana rastlaması beni biraz üzdü ama bir yandan da farkındalık yaratması açısından önemli" diye konuştu. Festival için yapılması planlanan resepsiyon ise facia nedeniyle iptal edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi Türkiye Soma'ya el ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN