Ölüm madeninde işçi kalmadı: 301 şehit

Giriş Tarihi: 18.5.2014

Soma ilçesinde yaşanan maden faciasının ardından yapılan arama kurtarma çalışmaları dün sona erdi.

Gece yarısından sabaha kadar çalışan ekipler 15 işçinin daha cesedine ulaştı. Madenden şu ana kadar 485 işçinin kurtarıldığı, 301 işçinin ise hayatını kaybettiği bildirildi. Kazanın 5'inci gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, içeride kalan işçi olmadığını ve arama kurtarma çalışmalarını sona erdirdiklerini söyledi. Yıldız, yaptığı basın açıklamasında, Soma'daki facianın acı bir tecrübe olduğunu vurgulayarak, "Önümüzde madencilikle alakalı, sektörün, madencilik dünyamızın buradan çıkartacağı çok ama çok fazla ders var" dedi. Son 3 yılda mevzuata uymadığı için şimdiye kadar 114 madenin kapatıldığını hatırlatan Yıldız, Maden Kanunu'nda değişiklik yapılacağını bildirdi. Bakan Yıldız özetle şunları kaydetti:

İHMALİ OLAN CEZAYI ÇEKMELİ
"İçeride kurtarılmayı bekleyen herhangi bir işçi yoktur. Ancak yangın ve karbonmonoksite karşı alınması gereken önlemler vardır. Ucu nereye dayanırsa dayansın, soruşturmalar yapılacak. Bu vebali kimse üstlenmez, üstlenemez. İster kamu, ister özel şirket, kim olursa olsun. İhmali olduğuna inanılan o cezasını çekecektir ve çekmelidir. Meclis'te araştırma önergesi verildi, biz destekliyoruz. Burada yaşananlarla ilgili ilk bilgileri Salı günü Bakanlar Kurulu'nda ele alacağız. Olayın başında kriz ve koordinasyon merkezi kuruldu. Bin 300 personel görev yaptı. Koordinasyon bundan sonra da sürecek. Bizler buradan çekip gitmiyoruz. Psiko-sosyal desteklerle buradaki ailelerin yanında olacağız." Taner Yıldız, arama çalışmalarının bitmesinin ardından sahada incelemelerde bulundu. Soğutma çalışmaları yapılan madende son bir kez kontrol yapıldıktan sonra bilirkişi ve savcılar inceleme yapacaklar.

DNA TESTİ İLE KİMLİK TESPİTİ
Önceki gece yarısı madenden çıkarılan 18 maden işçisinin cesedi tanınamayacak haldeydi. Akhisar Devlet Hastanesi'nde DNA tespiti için ailelerden kan örnekleri alındı. Kimlik tespiti beklenen işçilerden İsmail Coşkun 8 yıldır bu madende çalışıyordu. Eşi, kocasının cenazesi yerine kıyafetlerine sarılıp ağlıyor. DNA testi beklenen biri 14 aylık iki çocuk babası Murat Avcı'nın (44) kardeşi Ayşe Er, "Emekli olmuştu. Kredi çektiği için tekrar işe başladı. Bir somun için canından oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm madeninde işçi kalmadı: 301 şehit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN