Somalılar yalnız değil

Giriş Tarihi: 18.5.2014

Somalılara destek vermek için psikologlar, sosyal hizmet ve rehberlik uzmanları ilçeye akın etti. İlçede madenci ailelerine destek vermek için Psiko-Sosyal Destek Merkezi açıldı

Soma'da 301 işçinin ölümünün ardından işçi yakınlarına çocuklarına, kurtarma ekiplerine yönelik psikilojik destek çalışmaları başlatıldı. İlçede ailelere destek vermek için Psiko-Sosyal Destek Merkezi açıldı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bundan sonraki süreçte şehit yakınları ve aileleriyle ilgili kısa, orta ve uzun vadeli psikolojik destek programları yaptıklarını kaydederek "Gerek anneler, babalar, eşler, gerekse yakın akrabalar, aile düzeyinde sahiplenerek psikiyatrist, psikolog, sosyal destek uzmanı aile hekimleriyle birlikte ailelerimizi kucaklayan, sahiplenen bir yapıyla onları 2 yıl, 3 yıl, 5 yıl ne kadar ihtiyaç oluyorsa sağlık desteği anlamında, psikolojik ve sosyal destek anlamında asla yalnız bırakmayacağız. Onun dışında yaralı kurtulan veya hiç yaralanmamış oradaki çalışanlarımızın da ihtiyacı varsa onlara da bir grup yaptık ve bir yol haritası belirledik. Kurtama çalışmalarına giden 510'u aşkın çalışanımız psikolojik destek programımızı yaptık" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), şehit madencilerin çocuklarına, öğretmenlerine ve ailelerine psiko- sosyal destek verecek 126 kişilik rehberlik uzmanını Soma'ya gönderildi. Uzmanların 70'i Ankara'dan görevlendirildi. Bakanlık Milli Eğitim Vakfı aracılığıyla tüm yetim kalan çocuklara özel okulda eğitim verecek. MEB, AFAD uzmanları ve psikologların, afet durumlarında hayatın hızlı normale dönmesi için okulların en iyi ortamlar olduğunu söylemesi üzerine Soma'da ve diğer 3 ilçede okulları tatil etmeme kararı aldı. Bölgede 3 ay boyunca psikososyal destek verilecek. Okullar ve aileler tek tek ziyaret edilerek travma yaşayanların taraması yapılacak. Ayrıca kazadan etkilenen ve ailesi maden ocağında çalışan diğer öğrenciler için de rehberlik hizmeti verilecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da Soma'daki çocukların ciddi bir travma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını kaydededip, bölgede uzman rehberler görevlendirildiğini ve öğretmenlerin çocuklara nasıl davranmaları konusunda bilgilendirildiklerini söyledi. İlk kez Anafartalar Çarşısı patlamasının ardından gündeme gelen topluma yönelik psiko-sosyal destek ihtiyacının karşılanması için Kızılay çatısı altında biraraya gelen Türkiye Kızılay Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyeleri de Soma'da gönüllü destek verecek.

'ACI TÜM ÜLKEYE YAYILDI'
Soma'da yaşanan acıyı psikiyatrist ve psikologlar Deutsche Welle'ye değerlendirdi. Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek "acil emir" ile Soma'ya gitmeye hazırlanan Uzman Psikiyatrist Arzu Yazıcı "Hayatta kalan madenciler büyük bir korku yaşıyorlar. Yaşadıkları stresin farkında değiller. Soma'daki tedirginlik, acı, öfke, stres Türkiye'ye yayıldı. Türkiye ölüm riskiyle doğrudan yüzleşti. Bu gözardı edilebilecek bir risk değil. Bu korkuyu birbirimize yardım ederek aşacağız. İşçiler bir süre madene inmemeli. Yakınlarıyla vakit geçirmeliler. Siyasetçilerin insani mesajlara vurgu yapması gerekli" dedi. Hacettepe Üniversitesi'nden Psikolog Uğur Sayal ise haberlerde çocukların kullanılmaması gerektiğini belirtti. Maden kazaları konusunda deneyimli Alman psikolog Georg Pieper ise travmalarla başa çıkılabilmesinin yıllar sürebileceğini belirterek şöyle konuştu: "Kurtarılan madenciler buna sevinemezler. Hayatta kaldıkları için suçluluk duyarlar. Bu kişilerin acılarıyla yüzleşmeyi öğrenmeli. Unutmak mümkün değil. Tedavinin hedefi, yaşananların yaşamın bir parçası olarak kabul edilmesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Somalılar yalnız değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN