Yıldız: İnsafsız insansız, kutsalsız

Giriş Tarihi: 18.5.2014

Hürriyet yazarı Özdil'in Soma faciası için "Müstahaktır bile denebilir" ifadesine Bakan Yıldız yanıt verdi: Bu insafsızlığa tahammül edemeyiz

Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Hürriyet'in yazarı Yılmaz Özdil'in televizyona çıkıp "O işçilere bu kaza müstahaktır" sözleri, Soma faciasından sonra takdir toplayan Bakan Taner Yıldız'ı çileden çıkardı. Yıldız tepkisini, "Böyle bir insafsızlığa, insansızlığa, kutsalsızlığa tahammül edemeyiz" sözleriyle gösterdi. Her fırsatta hükümete ve Başbakan Erdoğan'a hakaret ederek marjinal kesimlere mesajlar veren Doğan grubunun yazarı Yılmaz Özdil'in kan donduran Soma faciası değerlendirmesi tepki gördü. Provokatörlerin sözcüsü Halk TV'de canlı yayına bağlanan Yılmaz Özdil, Soma faciasında yaşamını yitiren işçiler için şu yorumu yaptı: "Maden kazasında ölen çocuklar, Tayyip Erdoğan'ın seçim mitinglerinde parayla taşıdığı işçiler. Ceplerine para koyup tezahürat yaptırıyorlar. Dolayısıyla Başbakan 'Bu çocukların ölmesi normal' diyor. Çalışma Bakanı'yla CHP'li Özgür Özel arasında bu konuda bir polemik geçmişti. Bakan 'Ne yani, bir maden sahibinin bir partiyi sevmesi yasak mı' demişti. Burada ben, Başbakan'a katılıyorum. Yani bu olan biten normaldir, hatta müstahaktır bile denebilir."

'MÜSTAHAKTIR'IN BEDELİNİ ÖDESİN'
Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil'in, "müstahak" açıklaması, sakin kişiliğiyle bilinen ve günlerdir Soma'daki yardım ekipleriyle birlikte gözünü kırpmadan çalışan Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı çileden çıkardı. Yıldız, sosyal medya ve internet sitelerini de ayağa kaldıran açıklama için "Böyle bir insafsızlığa, insansızlığa, böyle bir kutsalsızlığa tahammül edemeyiz. 'Müstahaktır' kelimesinin bedeli ödenmek durumundadır. Şimdi çalışma arkadaşlarına (Yılmaz Özdil'in) sesleniyorum. Böyle bir insanla nasıl yan yana çalışılabilir ve bunu söyleyebilecek bir adamla nasıl herhangi bir fikir değerlendirilebilir. 77 milyonumuzun yaralı olduğunu söylemiştim, o rakamdan 1 tanesini çıkarın arkadaşlar. Demek ki bu kişi bu adam yaralı değilmiş" açıklamasını yaptı.

BAYER 'DEN DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI
Soma faciasından sonra halkı sokağa dökmek için her yolu deneyen Doğan grubunun bir diğer yazarı Yalçın Bayer'in yazısındaki darbe çığırtkanlığı da sosyal medyada büyük tepki gördü. Yalçın Bayer, Soma faciasını, hükümete karşı 'darbe' olarak niteledi. Bayer yazısında, generallerin, Gezi'cilerin ve 17 Aralık'ta paralel örgütün yapamadığını "Soma yaptı" anlamına gelecek cümleler kullandı. Bayer, "Hakiki darbe Soma'dır. İktidar diğer çakma darbelerden kurtuldu ama bu seferki hakiki bir darbeye benziyor" dedi. Bayer'in 301 işçinin ölümünü hükümeti devirmek için fırsat olarak görmesi, "Bu kadar mı gözünüz döndü" dedirtti.

"NASYONAL SOSYALİST KAFASI"
Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Özdil'e "İşçilerin siyasi tercihlerinden dolayı ölmeyi hak ettiklerini düşünen bu zihniyet, nasyonal sosyalist kafanın ürünüdür" dedi. Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul da "Bu müstahaktır" sözünü yadırgıyorum. Böyle acılı bir dönemde bu bizi üzmüştür. İşçi arkadaşlarımız gerçekten çok üzüldüler" dedi.

'KÜLLÜ SUYLA BETONLAŞTIRMA YALANI'
Medya dünyasında, Doğan grubu yazarlarıyla yarışan provokatörlerden biri de Habertürk yazarı Ali Tezel. Ali Tezel'in, "Madenden çıkarılamayan işçilerin cesetleri küllü suyla betonlaştırılacak" ifadesi, sosyal medyada, resmi açıklamaymış gibi hızla yayılarak infiale yol açtı. Bu iddia da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından, "Bunlar doğru bilgiler değildir" diyerek yalanlandı ve "Bu haberleri yaymak doğru değildir" diye de uyardı.

"MÜSTAHAKTIR DENEBİLİR"
Hürriyet yazarı Özdil, bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak Soma faciasını değerlendirdi. Soma'da hayatını kaybeden maden işçilerinin Erdoğan'ın Manisa, Akhisar ve İzmir mitinglerine parayla taşındıklarını iddia etti. Başbakan Erdoğan'ın Soma'daki faciayla ilgili sözlerine atıf yapan Özdil "katılıyorum, bu olan biten gayet normaldir, hatta müstahaktır bile denilebilir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: İnsafsız insansız, kutsalsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN