En acı bayram

Soma faciası nedeniyle, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı buruk kutlanıyor. Törenlerde kutlama ve şölen olmayacak. Yaşanan acı devletin zirvesinden gelen bayram mesajlarına da yansıdı

Giriş Tarihi: 19.5.2014
MİLLİ GURUR VE SOMA'NIN ACISI
Cumhurbuşkanı Abullah Gül: Bugün bir taraftan milli bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma'da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Milletçe derin bir üzüntü içerisindeyiz. Modernleşme, çağdaş dünyayla bütünleşme ve müreffeh bir gelecek inşa etme gayretlerini kararlılıkla sürdüren Türkiye, sorunları ve eksiklikleri bulunsa da gelişmiş bir ekonomi ve demokrasi olma yolunda ciddi mesafe katetmiştir. Son yıllardaki kapsamlı atılımlar bu sürece ivme kazandırmıştır. Türkiye'yi ileri götürecek güç, genç nüfusumuzdur. Gençlerimizin ekonomik, toplumsal ve siyasal hayatta aktif birer birey olarak daha fazla rol üstlenmelerini arzuluyoruz. Gençlerimizi çağımızın rekabetçi şartlarına hazırlarken, onların yüksek ideallere sahip, özgür düşünceli, milli ve manevi değerlerine bağlı, yenilikçiliğin peşinde koşan, sadece tüketen değil, araştıran, üreten, teknolojiyi iyi kullanan ve yeni buluşlar geliştiren nesiller olmalarını amaçlıyoruz. Bununla birlikte gençlerimizin geleceğe ilişkin kaygılarının giderilmesi sorunlarının çözümü, onların beklentilerini karşılamayı, ihtiyaçlarını dikkate almayı, onları anlamayı, görüşlerine değer vermeyi gerektirmektedir.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor bayramı, Soma'da yaşanan maden faciası gölgesinde buruk kutlanacak. 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası nedeniyle bugün sadece çelenk koyma töreni yapılacak, kutlamalar ve şölen programları ise iptal edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelge ile 19 Mayıs'ta sadece çelek koyma törenleri yapılması istendi. Törenlerin resmi bölümü hariç diğer kısımlarının yapılmayacağı okullara ve kamu kurumlarına iletildi. Türkiye'yi derinden etkileyen Soma faciası devlet zirvesi ile muhalefetin yayımladığı mesajlara da yansıdı.

'DERSLER ÇIKARACAĞIZ'
Meclis Başkanı Cemil Çiçek:
Bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sevincimiz, hüznümüzle harmanlanmıştır. Soma'da kaybettiğimiz madenci kardeşlerimiz yüreğimizi kanatmış, bütün yurdumuzu yasa boğmuştur. Bütün milletimizi yasa boğan bu faciadan, devlet ve millet olarak gerekli dersleri çıkartacağımıza inanıyorum. Güzel yurdumuzu sevgi çiçekleri ile donatıp, gençlerimizin eğitim seviyesini yükseltir ve meslek sahibi yapabilirsek, ülkemizin ve insanımızın geleceğine ilişkin ümidimiz daha da artacaktır. Bunun için enerjimizi kavga, çekişme ve terör gibi sorunlar yerine eğitim ve kalkınmaya harcamalıyız.

'İSTİKLAL MÜCADELESİ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:
Mayıs 1919'da canlanan milli ruh, bizlere ilham olmaya, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. O gün, nasıl ki, istiklalimiz için büyük bedeller ödenmiş ise, bugün de istikbalimiz için büyük bedeller ödenmekte; istikbal mücadelemiz, şehitlerimizden aldığımız güç ve ilhamla azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir. Bizler, genç nesillerimizin gelecekte çok daha iyi imkanlara kavuşması, dünya gençleriyle rekabet edebilecek birikime sahip olabilmeleri için var gücümüzle çalışıyor, her türlü imkân ve kaynaklarımızı gençlerimizin geleceği için seferber ediyoruz. Genç nesillerimizin mazimizden aldıkları ilhamla, Türkiye'yi daha da büyütmek, hedeflerine ulaştırmak için özveriyle çalışacağına yürekten inanıyorum.

'YÜREĞİMİZ YANIK'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
19 Mayıs coşkuyla kutlanamıyor. Çünkü yüreğimiz yanık. Kömür karasından daha kara ihmallerin, sorumsuzlukların neden olduğu kapkara günler yaşadık, yaşıyoruz. Ama tarihimiz tanıktır ki her karanlığı aydınlık takip eder ve kapkara karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığa en çok yaklaşılan andır. Bu dün de öyleydi, bugün de öyle olacaktır. Çünkü rütbelerinden vazgeçen, boynuna asılmak istenen idam fermanlarını elinin tersiyle tarihin çöp sepetine atan Mustafa Kemal, Samsun'a çıkarken dosta düşmana, yedi düvele ve onların içimizdeki uzantılarına gösterdi omuz omuza veren, yılgınlığa kapılmayan, ırk, din, dil, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin ayağa kalkan halk yenilmez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En acı bayram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN