Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız'dan Soma iddiasına flaş yanıt!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden kazasında 307 kişinin öldüğü iddiasına ilişkin, "Bundan bir fazlasını bir şekliyle bize ispat eden varsa lütfen onu dikkate alalım. Bu konuyu daha fazla uzatmak, çok daha fazla sıkıntı veren konu haline gelecektir. Savcılığın bunu sehven yaptığı kanaatindeyim" dedi.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 11:03 Güncelleme Tarihi: 23.5.2014 13:14
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, parti genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldız, Soma'daki maden kazasında 301 kişi değil de 307 kişinin öldüğü iddiasına ilişkin, "301 işçi kardeşimiz dışında bunu söyleyen, iddia eden bize ispat etsin, anne babalarını, doğum yerlerini versin. Ben, savcılık raporunda geçiyorsa onun sehven yapıldığı kanaatindeyim. Savcılık bu manada açıklama yapacaktır. Şu an bizim elimizde kesinleşmiş, anne babasıyla bütün işçi kayıtlarıyla beraber bütün rakamlar bunu söylüyor. Bundan bir fazlasını bir şekliyle bir şekliyle bize ispat eden varsa lütfen onu dikkate alalım. Bu konuyu daha fazla uzatmak, çok daha fazla sıkıntı veren konu haline gelecektir. Savcılığın bunu sehven yaptığı kanaatindeyim" dedi.

'CHP'Lİ VEKİLİN BAŞLATTIĞI VE SON DERECE YANLIŞ YÖNLENDİRDİĞİ BİR KONU VAR'

Bir gazetecinin, "Rödovans sistemi ile ilgili Çalışma Bakanının 'sistemin doğru olmadığına ilişkin bir açıklaması olmuştu. Buna ilişkin bir değişiklik öngörülebilir mi?" sorusuna Yıldız, 'Sayın Başbakanımızın başkanlığında çok geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Bu toplantıda madenciliğin bütün taraflarıyla, paydaşlarıyla ele alınacağı bir yapıyı kurguladı Sayın Başbakanımız. Sendikalardan tutun ki sivil toplum örgütlerine varıncaya kadar. Kamu ve özel sektör temsilcilerine varıncaya kadar. Benim bu işe aklım yetiyor diyen kim varsa o katkıyı koyacak, beraberce bu çalışmayı yapacağız. Buradaki iş hizmet alım sözleşmesiyle yapılan ve bunun ihalesiyle beraber yapılan konudur. Sosyal medyada bir CHP'li vekilin başlattığı ve son derece yanlış yönlendirdiği bir konu var. Bunun ihalesiz yapıldığına dair bir şey var. Dün TBMM'de grubu bulunan bulunmayan bütün partilere ikişer nüsha, ihale tutanaklarını, yönetim kurulu kararlarını, komisyon kararlarını her birisin verdi. O milletvekilinin ben bilerek yalan söyledim bundan d olayı da yalnızca AK Partilileri değil aynı zamanda halkımı da yanılttım diye açıklama yapmasını bekliyorum. İster rödovans isterse hizmet alımıyla yapılan bütün bu işlemler üzerinde tekrar bir çalışma yapıyor Bakanlığımız" cevabını verdi.

Bu yasama yılı sona erene kadar madencilik sektörüyle ilgili yeniliklerin olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Yıldız, "TBMM takvimini bilmiyorum. İmzaya açılmak üzere Bakanlar Kurulu'nda sunumumuzu yaptık. Bunun üzerinde Sayın Başbakanımız 'evet' dedi. Bütün paydaşlarla ve çok geniş bir katılımla beraber bunun tekrar elden geçirilmesinin doğru olacağını söyledi. Bu talimat doğrultusunda bu işleme başladık. Önümüzdeki haftadan itibaren başlıyor paydaşlarla görüşme" dedi.

Başsavcı Şahiner: "Bu olay sebebiyle vefat eden madenci sayısı 301'dir"

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Soma'daki maden kazasına ilişkin hazırlanan bilirkişi ön raporunda, "307" olarak yer alan ölü sayısının maddi yazım hatası olduğunu, olayda vefat eden madenci sayısının "301" olduğunu bildirdi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, yaptığı yazılı açıklamada, 13 Mayıs'ta Soma ilçesi Eynez Karanlıkdere mevkisinde bulunan özel bir kömür işletmesinde meydana gelen ölüm ve yaralanma olayıyla ilgili bazı basın yayın organlarında, savcılık tutanağına dayanarak ölü sayısına "307" olarak yer verilmesi nedeniyle açıklama yapma kararı verildiğini belirtti.

Olay sonucu Soma Cumhuriyet Savcılığınca 1 kişi, Kırkağaç Cumhuriyet Savcılığınca 283 kişi, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığınca 17 kişi olmak üzere toplam vefat eden 301 kişinin fiziki kimlik tespiti ve ölü muayene işlemi yapılıp defin ruhsatı verilerek, cenazelerin ailelerine teslim edildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu olay sebebiyle vefat eden madenci sayısı 301'dir. Soma Cumhuriyet Savcılığı tutanaklarına dayanılarak, vefat eden kişi sayısının 307 olduğu iddia edilmekte ise de tutanaklarda yazılan rakamın tutanak düzenlenirken maddi yazılım hatası sonucu yazıldığı, vefat eden madenci sayısının 301 olduğu hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili 2 cumhuriyet savcısı ve 4 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin, olayın 16 Mayıs'ta yaptığı incelemenin ardından hazırladığı ön raporda, arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasıyla 301 olarak açıklanan ölü sayısı, 307 olarak belirtilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız'dan Soma iddiasına flaş yanıt!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN