Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babacım orada rahat mısın?..

Sadece ölen madencilerin yakınları değil, Türkiye'nin dört bir yanından Soma ilçesine gelenler, hislerini mezarlara bıraktıkları mektuplarla dile getiriyor

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Soma'da hüznün doruğa ulaştığı yer, hayatını kaybeden madenciler için hazırlanan şehitlik oldu. Ziyaretçilerin mezarlar üzerine bıraktıkları, acının gözyaşına karıştığı satırlar yürek burkuyor. Babasını kaybeden bir çocuğun hislerini, "Ben ve Kerem seni çok seviyoruz. Sen orada rahat mısın. Seni çok özledim. Ömür boyu seni özleyeceğim. Ben babamın paşa oğluyum" diye anlatırken, TED Koleji öğrencileri ise mezarlara bıraktıkları mektupta, "Bazı tedbirsizlikler sonucu birçok aile şu anda derin acı yaşıyor. Biz de şu an söz veriyoruz. Büyüyünce işimizi en güzel şekilde yapıp tedbirsizliklerin önüne geçeceğiz" yazmış. İşte yürek burkan çeşitli mektuplardan bölümler:
"Sevgili babacığım. Ben seni çok seviyorum. Ben ve Kerem seni çok seviyoruz. Sen orada rahat mısın. Seni çok özledim. Ömür boyu seni özleyeceğim. Herkes senin mezarında Yasin okuyor. Ömür boyu yanındayım. Sana gün ve gün yazacağım. Ben babamın paşa oğluyum."
"Kardeşim. Sizin için çok üzülüyorum. Acınızın büyüklüğünün farkındayım ve biliyorum ki burada ne söylesem acınız geçmeyecek. Ama kendinizi asla yalnız hissetmeyin. Her zaman sizin arkanızdayız. Umutsuzluğa sakın kapılmayın. Azimle bunu yenebilirsin. Sakın ağlama. Başını dik tut."
"Sevgili Somalı kardeşim. Yaşadığınız duyguları ben de aynı şekilde hissediyorum. Her gün çok üzülüyorum. Sizi tanımasam da anlıyorum. Sizden özür diliyorum. Çünkü babanız, amcanız veya dayınız orada bizler için uğraşırken bizim umurumuzda bile değildi. Yaşadığınız zorlukları da çok iyi biliyorum. Yüz karası değil, kömür karası, böyle kazanılır ekmek parası. TED Koleji Kerem Müftüoğlu, 6A"
"Sizler bizim için çok değerlisiniz. Sakın üzülmeyin. Kimse böyle olsun istemezdi. Ama bazı tedbirsizlikler sonucu birçok aile şu anda derin acıyı yaşıyor. Ben de bir kardeşiniz olarak sizi umutlandırmak için yazıyorum. Hepsi ne umutlarla ne hayallerle girdi o madene. Bende şu an söz veriyorum büyüyünce işimi en güzel şekilde yapıp tedbirsizliklerin önüne geçeceğim. TED Polatlı Koleji 8B sınıfı."
"Belki yapılan hatalar belki alınmayan önlemler. Sonuçta tüm Türkiye'nin yüreği sızlıyor. Gönül isterdi ki böyle bir olay yaşanmasaydı. Ben, öğretmenlerim, ailem bu acıyı çok hissettik. Yanınızdayız."
"Şu anda ne diyeceğimi bilemiyorum. Çünkü kalbinde büyük bir acı var. Çünkü senin baban bizim için kömür çıkarıyordu ve kardeşim şunu bil ki senin baban bizim için o kadar çok kazdı ki cennete düştü. Baban Türkiye'nin kalbinde yaşıyor. Baban ile gurur duy."

Soma savcısı soruşturmadan çekildi
Soma maden faciası soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Ömer Türker, soruşturmadan çekildi. 2009 yılında avukatlık yaparken AK Parti Bilecik İl Başkanlığı'na aday olan Türker'in seçimi kaybettiği, 2012'de ise savcılık sınavını kazanarak Soma'ya atandığı basında yer almıştı. Türker'in, bu haberler üzerine çekilme kararı aldığı ortaya çıktı. Türker'in yerine, Cumhuriyet Savcısı Gökhan Şahin görevlendirildi. Soruşturmayı bundan sonra Şahin'in başında olduğu 3 savcı yürütecek. Bu arada soruşturma kapsamında tutuklanan Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik'in aralarında bulunduğu 8 kişinin avukatları, üst mahkemeye başvurarak karara itiraz etti.

Artık anneleri ile yaşayacaklar
Soma'da çocuklarına yemek pişirip madene giden ve faciada hayatını kaybeden işçi Yüksel Cangül'ün çocukları Mehmet Ali ve Emir Can'ın annesi Saniye Şahgül, iki çocuğunun velayetini almak için mahkemeye başvurdu. Mehmet Ali ve kardeşi Emir Can, ikinci evliliğini yapan annesinin evinde kız kardeşleri 3 yaşındaki Yağmur ve 6 aylık Irmak bebekle yaşamaya başladı. Şahgül, "Her zaman çocuklarımın yanındayım" dedi. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babacım orada rahat mısın?..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN