Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan kritik Rusya ziyareti

Bakan Davutoğlu, Kırım ve Suriye'nin de ele alınacağı kritik bir Rusya ziyareti gerçekleştirecek. Davutoğlu, mevkidaşı Lavrov'a Türkiye'nin Kırım Tatarları konusundaki hassasiyetini hatırlatacak

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna, Kırım, Suriye ve Kıbrıs konularını görüşmek üzere önümüzdeki hafta Moskova'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Davutoğlu'nun en önemli gündem maddesi Kırım ve Suriye olacak. Suriye ve Kırım konusunda bölgede son gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Davutoğlu, salı günü Moskova'ya giderek, Rus Mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek. Görüşmede Kırım'dan Suriye'ye kadar iki ülke gündeminde yer alan tüm konuların ele alınması planlanıyor. Davutoğlu, Kırım'daki işgal sonrası bölgedeki Tatarlara ilişkin Türkiye'nin hassasiyetini iletecek. Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun sessiz sedasız gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinin ardından Bakan Davutoğlu'nun temasları daha da önem kazanmış durumda.

LAVROV'A KIRIM UYARISI
Davutoğlu'nun önceden planlandığı belirtilen ziyaretinde Lavrov'a, Türkiye'nin Kırım Tatarlarının yarımadanın asli unsuru olduğu konusundaki tutumunu en ince ayrıntısına kadar anlatacağı ve özellikle Tatarların halk önderi Mustafa Abdülcelil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Meclisi'ne yönelik yaklaşımın Ankara'da büyük üzüntü yarattığını vurgulayacağı dile getiriliyor. Davutoğlu'nun Lavrov'dan özellikle Kırım Tatarları konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesinin, Türkiye Rusya ilişkilerine de olumlu yansıyacağını belirteceği ifade ediliyor.

SURİYE ELE ALINACAK
Davutoğlu'nun ajandasındaki ikinci önemli maddesi Suriye olacak. Rusya'nın Kırım hamlesinin ardından Batı da alarm sesleri çalarken, Suriye Halkı'nın Dostları Çekirdek Grubunu oluşturan İngiltere, ABD, Katar Türkiye gibi ülkeler 15 Mayıs'ta Londra'da toplanmıştı. Davutoğlu'nun Rusya'ya Suriye seçimlerinden duyulan rahatsızlığı ileteceği belirtiliyor.

ÖNCE BAKÜ ZİYARETİ
Davutoğlu, Moskova ziyareti öncesinde yarın Bakü'ye gidecek ve burada Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye üçlü Dışişleri Bakanları toplantısını gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan kritik Rusya ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN