'Bir tabela değil zihniyet değişti'

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Şanlıurfa Valisi Küçük, Ahmed Arif'in adının okuluna verilmesini "Değişen sadece tabela değil, düşünce biçimidir" sözleriyle değerlendirdi. Değişiklikten Urfalılar da memnun

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde okuduğu okula Ahmed Arif'in adının verilmesi tüm ilçeyi sevindirdi. Ünlü şairin 'Suskun' şiiri, okulun koridoruna asılırken Vali İzzettin Küçük, "Artık prangalardan kurtulmuş bir Türkiye var" dedi. AK Parti Şanlıurfa milletvekili Zeynep Karahan Uslu'nun girişimleriyle, ünlü şair Ahmed Arif'in adı Türkiye'de ilk kez bir okula verildi. Ünlü şairin yaklaşık 70 yıl önce öğrenim gördüğü okulun adı, İl Milli Eğitim Komisyonu'nun aldığı kararla "Ahmed Arif Ortaokulu' olarak değiştirildi. 55 öğretmenin görev yaptığı, bin 133 öğrencinin eğitim gördüğü okulun giriş koridoruna, Ahmed Arif'in fotoğrafının da yer aldığı 'Suskun' şiiri asıldı. İsim değişikliğinin mimarlarından milletvekili Uslu, "Ahmed Arif yıllarca fikirleri uğruna cezaevlerinde bedel ödetilen bir Türkiye aydınıydı. Bu topraklarda artık acının değil mutluluğun çiçeği açacak" diye konuştu. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, "Değiştirdiğimiz sadece bir tabela değil, bir düşünce biçimi, bir zihniyet biçimi. Dışlayan ayrıştıran kucaklamayan Türkiye'den yeni bir Türkiye'ye geçtik. Değişen tabela bu tabeladır. Ahmed Arif'in kitabının adı "Hasretinden Prangalar Eskittim" idi. Artık prangalardan kurtulmuş bir Türkiye var" dedi. 1913 yılında kız mektebi olarak inşa edilen ve daha sonra Tevhidi Tedrisat Kanunu gereğince kız mektebi olmaktan çıkarılarak Türközü İlköğretim Okulu adı verilen okulun yeni adı, ilçede memnuniyetle karşılandı. Siverek Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramazan Bayram, çözüm süreci ve barış ortamında yapılan değişikliğin anlamlı olduğunu belirterek, "Sürece katkı sağlayacaktır. Halklara mal olmuş diğer değerlerin de isimlerinin hak ettikleri yerlere verilmesini umut ediyoruz" dedi. Siverek'i İl Yapma Derneği Başkanı Abdulvahap Şenbayram, "Dünya çapında tanınan şairin adının, kendisinin de eğitim gördüğü okula verilmesi çözüm sürecine en büyük destektir" şeklinde konuştu. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hacı İnan, "Memleketimizin yetiştirdiği ünlü şairin adının okuduğu okula verilmesi bizim için sevindirici bir duygu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

AHMET KAYA VE CEM KARACA, ŞİİRLERİNİ BESTELEDİ
21 Nisan 1927'de Diyarbakır'da dünyaya gelen şair, ilköğretimi Siverek'te, liseyi Diyarbakır'da okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden mezun oldu. Türkçeyi en iyi kullanan şairlerden olan Ahmed Arif'in şiirlerinin toplandığı tek kitabı 'Hasretinden Prangalar Eskittim' 1968'de yayımlandı ve onlarca kez basıldı. Ahmet Kaya, Cem Karaca gibi sanatçılar, şairin pek çok şirini besteledi. Ünlü şair, 1991'de hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bir tabela değil zihniyet değişti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN