Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB ya içine kapanacak, yada Türkiye’yi içine alacak

Hafta sonu yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ ve sol partiler çok ciddi oy almaları Avrupa barış projesi bitiyor mu? sorusunu gündeme getirdi. AB mevcut hali ile çekirdek ve çevre üye diye ikiye ayrılmış durumda. Uygulanan politikalarda bu net olarak görülüyor.

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Türkiye'nin üyelik için yıllardır devam eden müzakereleri umutsuzlaşmaya da başladı. Yaşanan ekonomik krizlerle birlikte aşırı sağ partilerin Türkiye karşıtlığı da birleşince önümüzdeki günlerde Avrupa'da soğuk bir hava bir hava eseceğe benziyor. AB'nin karar vericileri Türkiye'ye özellikle Rusya krizinden sonra ya açık destek vererek üyeliği hızlandıracaklar ya da içine kapanıp barış projesinden vaz geçecekler. AP seçimlerini ve AB'nin geleceğini Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile konuştuk.

Avrupa Parlementosu'nda yapılan seçimin sonuçlarından aşırı sağ ve sol partilerin yükselişini gördük. Fransa'da aşırı sağ Le Pen birinci parti çıktı. Diğer ülkelere de buna benzer sonuçlar var. Bu sizi şaşırttı mı? Sürpriz mi?

Yok hayır sürpriz değil. Bunun en önemli nedenlerinden biri şu. Örneğin Sarkozy döneminde oyları nasıl aldı diye bazı araştırmalar var. Le Pen partisini yani aşırı milliyetçi, ırkçı partisinin söylemini üstlendiği için oy almıştı. Dolayısıyla bu yükselişi sadece bu döneme ait bir gelişme gibi görmemek lazım. Yıllara yayılmış, inanılmaz ırkçı yabancı düşmanlığı içerisinden bir eğilim vardı. Ama şuan Fransa'da gündem bu olmadığı için ve başka dertlerle uğraştığı için doğrudan alenen bu savunan partinin üzerinde yoğunlaştı. Yoksa eğilim daha önceden de ortaya çıkmıştı. Beni çok şaşırttığını söyleyemem.

Peki Avrupa'da bir milliyetçilik, ırkçılığa dönüş olduğunu söyleyebilir miyiz?

Endişe verici bir yükseliş iki taraftan kanatan da var. Bunların bir kısmı klasik milliyetçiler, bir kısmı da sosyalist ve kominist partiler içerisinden. Baktığınızda iki ayrı kolmuş gibi görülebilir ama sonuç itibariyle yabancılar geldiler işimizi aldılar söylemleri var. Her iki kesim de aynı söylemi kullanıyor aralarında çok büyük bir fark olmadığını görebiliyoruz. Dolayısıyla bir tarafta milliyetçi ırkçı partiler var. Öbür tarafta aşırı sol partiler var. Ne yazık ki birleştikleri ortak nokta yabancı düşmanlığı.

ARKADAŞINA GÖNDER
AB ya içine kapanacak, yada Türkiye’yi içine alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN