Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'nin yıldönümünde eylem

Gezi olaylarının yıldönümünde dün pek çok kentte eylem yapıldı. İstanbul'da Taksim Meydanı ve Gezi Parkı kapatıldı. Meydana çıkmaya çalışanlara polis müdahale ederken İstanbul genelinde 107 kişi gözaltına alındı

Geçen yıl 8 gencin yaşamını yitirdiği Gezi Parkı olaylarının yıldönümü nedeniyle dün başta İstanbul olmak üzere, pek çok ilde anma etkinlikleri ve gösteriler düzenlendi. Taksim Dayanışma Platformu'nun toplanma çağrısı üzerine dün polis sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldı. İstanbul Valiliği'nin kararı uyarınca dün Taksim'de küçük gruplar da dahil hiç bir toplanmaya izin verilmedi. Gezi Parkı saat 11.00'de kapatıldı. Cumhuriyet Anıtı'nın çevresine demir bariyerler konuldu. Öncelikle İstiklal Caddesi olmak üzere tüm sokaklardan meydana girişlerde önlem alındı. Taksim'e çıkan yollarda toplanarak meydana yürümek isteyen gruplara polis zaman zaman müdahale etti. Akşam saatlerinde, Gezi Parkı'na gitmek için Meşelik Sokak'ta toplanan grup ile polis arasında gerilim yaşandı. Grupta bulunan HDP'li ve CHP'li bazı milletvekilleri polisin barikatları kaldırarak göstericilerin meydana çıkmasına izin vermesini istedi. İzin verilmeyince gerginlik arttı ve polis uyarıları dinlemeyen gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bu sırada yaşanan arbedede yaralananlar ve gazdan etkilenenler oldu. İstanbul'da başta Okmeydanı, Beşiktaş ve Kadıköy olmak üzere çeşitli yerlerde düzenlenen izinsiz gösterilere de polis müdahale etti. İstanbul genelindeki gösterilerde 107 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

CN MUHABİRİNE KONTROL

Polis, yabancı uyruklu şahıslar üzerinde de pasaport kontrolü yaptı. Avustralya uyruklu bir turist kadın ile CNN Televizyonu'nun muhabiri Ivan Watson da üzerlerinde pasaport bulunmadığı için ekip otosuna götürülerek kimlik tespiti yapıldı.

HAYDARPAŞA'DA EYLEM

Haydarpaşa Garı'nda ise bir öğrenci grubu, kısa bir süre işgal ettikleri garda oturma eylemi yaptı. İstanbul'da yaklaşık 25 bin polis ile 50 TOMA aracı görev yaptı. İstanbul'da 15.00'ten itibaren Anadolu'dan Avrupa'ya tüm vapur seferleri iptal edildi. Taksim-Kabataş Füniküler ve Maçka-Taşkışla Teleferik hatlarında da seferler durdu. Metro Hacıosman-Levent arasında çalıştı.

CHP'Lİ GENÇLER GÜVENPARK'TA OTURDU
CHP Gençlik Kolları üyeleri Kızılay Güvepark'ta Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yerde basın açıklaması yaptı. Kızılay Meydanı'nda akşam saatlerinde gösteri yapmak isteyen grupları ise polis engelledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'nin yıldönümünde eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN