‘Cemaat faşizminin kıyısından döndük’

Giriş Tarihi: 2.6.2014
‘Cemaat faşizminin kıyısından döndük’

Said Alpsoy 17 yıl Gülen hareketinin yayın şirketinde görev aldı. Camianın şirketlerinin yayın danışmanlığından futbolcu imamlığında, bürokrasideki genç Gülen gönüllülerinin “hizmet ağabeyliği”nden kitapların dini açıdan kontrollü görevine kadar birçok kademede görev aldı. Şimdi Gülen hareketinin gerçek yüzünü anlatan üç kitap çalışması hazırlığı içinde.

Said Alpsoy, Gülen hareketi içinde 17 sene bulunmuş entelektüel bir isim. Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim görürken Gülen grubu ile tanıştı. Uzun yıllar Gülen hareketinin yayın ve dağıtım şirketinde yayın danışmanlığı görevini yürüttü. Son 6 yılında ise bu harekete ait yayınevleri ve kitabevlerinde basılan ve dağıtılan kitapların dini açıdan kontrol görevini yani "sansür" hizmetini üstlendi.
Said Alpsoy'un Cemaat içindeki misyonu sadece bundan ibaret değil. Aynı zamanda Süper Lig'de top koşturan, kamuoyunun yakından tanıdığı birçok ünlü futbolcunun ve bazı bürokratik kademelerdeki genç cemaat gönülülerinin "imamlık" ve "hizmet ağabeyliği" görevini de yerine getirdi.
Gülen grubundan ayrıldıktan sonra bağımsız yazarlık ve yayıncılık faaliyetine devam eden Said Alpsoy. Bugünlerde Gülen hareketinin geçmişi, bugünü ve yarınını anlatan üç kitap çalışması hazırlığı içinde.
Said Alpsoy ile Gülen hareketi içinde geçen yıllarını ve 17 Aralık operasyonunun ardından yaşanan süreci konuştuk.
*********
İFTİRA, İTİBARSIZLAŞTIRMA, KARALAMAYA MARUZ KALDIM!
-Said Bey isterseniz önce Gülen hareketi içinde geçen yıllarınızdan bahsedelim.
1965 yılında İzmir Foça'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünündeki eğitimimi yarıda bıraktım. Dini ilimler ve tarih alanında kendimi yetiştirmeye çalıştım. 17 sene Gülen cemaatinin içinde aktif olarak yer aldım. Bu sürecin son altı senesinde Kaynak Holding bünyesinde Gülen hareketine ait kitabevlerinde satılan kitapların dini açıdan kontrolünü yapıyordum.

-Sizin için kırılma noktası ne oldu? Gülen hareketinden neden ayrıldınız?
Benim için 3 tane kırılma noktası var. Birincisi hizmetle bağımı kesmeme neden olan süreç. Zaman içerisinde, cemaate ait kitapevlerinde satılan kitaplarda islami hassasiyetimiz ve ölçülerimiz dikkate alınmamaya başlandı. Bu duruma gösterdiğim tepkilerin hiçbiri ciddiye alınmadı. Benim hizmete katıldığım yıllardaki iman kurtarma misyonu 2000'li yıllarda bir ticari faaliyete dönüşmüştü.

MAVİ MARMARA'DAN SONRA CEMAATLE DUYGUSAL BAĞIM KOPTU
-Ayrıldıktan sonra duygusal bağınız devam etti mi?
2003 yılında ayrıldım ve hizmetle kurumsal ve gönül bağım ortadan kalktı. 2010 yılı Mayıs sonundaki Mavi Marmara saldırısında Fethullah Gülen'in "otoritelerden izin alınmadan gidilmemesi gerekirdi" şeklindeki açıklamaları ve sonrasında 5N 1K yapımcılarına "Mavi Marmara'da katledilenler şehit değildir" demesi bende ikinci kırılmaya neden oldu. Bu kırılma ile Gülen'in şahsı hakkında taşıdığım bütün olumlu düşünceler ortadan kalktı.
Üçüncü kırılmayı da 17 Aralık'ta yaşadım. Bu süreçle birlikte, Gülen hareketinin Türkiye için çok büyük bir tehdit kaynağı haline geldiğini gördüm

-Ayrıldıktan sonra nelerle karşılaştınız?
Ayrıldıktan sonra bir yayınevi çatısı altında İslami tebliğ faaliyetine devam etme gayreti içindeydim. Fakat, ayrılmamla birlikte, bazı üst düzey cemaat yöneticilerinden kaynaklanan ve beni, tanıyan insanların nezdinde itibarsızlaştırma amacına yönelik karalama ve iftira faaliyetleri ile karşılaştım. Bu iftiraları yayanlar, yayınevinin finansörleri ile temasa geçip benimle ilgili akla hayale gelmeyecek yalanlarla mali desteklerini çekmesini sağladılar. Bu yüzden yayınevini satmak zorunda kaldım. O günden bu yana hayatımı, İslami alt kimlik aidiyetlerinden bağımsız bir yazar olarak sürdürüyorum.

FUTBOLCULARIN İMAMLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTTÜM
-Sizin için "futbolcuların imamı" da diyorlar. Gerçekten futbolcuların imamı mısınız?

Gülen hareketi içerisindeki son yıllarımda Süper Lig'deki futbolcularla 'hizmet abisi' olarak ilgilendim. O dönemde futbolcuların resmi bir imamı vardı ama aktif değildi. Aktif olarak o görevi ben yerine getiriyordum. Bu durumdan hizmetin üst düzey yönetiminin haberi ve onayı vardı. Amaç, futbol takımlarından cemaate adam kazanmaktı. Kamuoyunun yakından tanıdığı birçok futbolcu ile hizmet adına ben ilgileniyordum.
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Cemaat faşizminin kıyısından döndük’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN