Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soylu: MHP, seçimde CHP'nin stepnesi oldu

Giriş Tarihi: 3.6.2014

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, 14 merkezde AK Parti ve CHP'nin oylarının yüzde 4 arttığını söyledi. MHP'de ise düşüş olduğunu belirten Soylu "MHP'nin oyları CHP'ye kaydı" dedi

AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ağrı ve Yalova seçimlerini değerlendirirken, partisinin 30 Mart yerel seçimlerine göre oyunu yüzde 4 artırdığını, MHP'nin ara seçimde CHP'nin stepnesi olduğunu söyledi. Soylu, önceki gün Yalova ve Ağrı başta olmak üzere 14 yerleşim yerinde gerçekleştirilen yerel seçimlere ilişkin SABAH'a değerlendirmelerde bulundu. Seçmenin 30 Mart yerel seçimlerinde gösterdiği tercihin bir benzerini 1 Haziran'da yapılan ara seçimlerde de gösterdiğini belirten Soylu, "AK Parti dışında oyunu muhafaza eden başka bir parti söz konusu değil. Girdiğimiz bütün seçimlerde oyumuzu önemli ölçüde artıran bir partiyiz" dedi. Ara seçimlerin diğer seçimlerden farklı olduğuna işaret eden Soylu, "Ara seçimlerin kendine ait bir karakteri var. Oradaki adaylardan tutun da seçmen psikolojisine kadar her şeyi farklıdır. Küçük ve muhalif partiler kendilerini ispat etmek için ara seçime girerler. Seçimler iki parti asında geçer" dedi. AK Parti'nin oyunu 4 puan artırdığını belirten Soylu, "CHP'de 4 puanlık bir artış var. MHP'de ise düşüş var. Bu MHP'nin oylarının CHP'ye kaydığını gösteriyor. Bu seçimlerde MHP, CHP'nin stepnesi olmuştur" diye konuştu.

AĞRI'NIN SIRRI
Öte yandan BDP'de Ağrı'da gelen seçim zaferinin sevinci yaşanıyor. BDP, Ağrı'da, 30 Mart seçimleri sonrası 2 ay boyunca sıkı bir kampanya yürüttü. BDP, HDP millettekileri iki aylık sürede Ağrı'ya adeta kamp kurdu, parti teşkilatına maddi ve manevi tüm imkânlar seferber edildi. HDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan'ın verdiği bilgilere göre Ağrı dışındaki seçmenlere de, 'sandığa sahip çıkma' çağrısı yapıldı. Bu amaçla sosyal medya ve parti teşkilatları üzerinden Ağrı dışında olan seçmenlere seslenildi. Seçmen kütüğü Ağrı'da olmasına karşın çalışmak için Batı illerine gidenler ve öğrencilerin geliş-gidiş masrafları karşılandı. Yaylaya çıkanlar için de ücretsiz seferler düzenlendi. Ağrı dışındaki seçmenler için de her türlü imkân harekete geçirilerek, oy kullanmaları sağladı. Bu kampanyanın sonunda BDP'nin adayı Sırrı Sakık, Ağrı'nın yeni belediye başkanı oldu. "Mega projelerim yok. Barışa inancım var. Bunun için destek istiyorum" diyen Sakık, Ağrı'nın kalkınması için Başbakan Tayyip Erdoğan'dan da destek beklediğini söyledi. Sakık, "Ağrı'ya demokratik siyasetin hayat bulması için geldim. Kente huzur için geldik. Sayın Başbakan'a da, 'Sorunları birlikte çözelim' diyeceğiz. Ağrılı işadamlarına da çağrı yapacağız. Bu yoksulluğu hep beraber yeneceğiz" yorumunu yaptı. Ağrı seçimlerinin ardından BDP'nin TBMM'deki üç ağır topu Gültan Kışanak (Diyarbakır), Ahmet Türk (Mardin) ve Sırrı Sakık belediye başkanlığı koltuklarına oturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soylu: MHP, seçimde CHP'nin stepnesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN