Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüseyin Çelik, Havva Bir'den özür diledi

Giriş Tarihi: 5.6.2014 16:02 Güncelleme Tarihi: 5.6.2014 16:05

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Rize'nin İkizdere ilçesindeki Şimşirli köyünde HES protestosu sırasında jandarmanın müdahalesinde yaralanan Havva Bir'den özür diledi. Çelik, protestolara neden olan HES inşaatının durdurulduğunu açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bugünün Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatan Çelik, çevreye karşı hassasiyeti olan herkesi saygıyla karşıladığını belirtti. Çelik, "Daha yaşanabilir, daha rahat nefes alınabilir bir çevrede yaşamanın insan olarak herkesin hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yeşili, ormanı, ağacı, suyu ideolojik ve siyasi emelleri uğruna istismar ederek kullananları kınadığımı belirtmek istiyorum" dedi.

Rize'de HES dolayısıyla yaşanan olaylara değinen Çelik, oradaki vatandaşların bunu protesto ettiği ve bazı vatandaşların dövüldüğü yönündeki haberlerin olduğunu ifade etti. Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında bu konuya ilişkin yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, "Havva Bir'e geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Rahatsız olduysa bu uygulamadan dolayı ben kendisinden özür dilerim. Demokratik protesto hakkını kullanan herkes için ben bunu söylerim. 'Ben köyümün suyunun şarıl şarıl akmasını istiyorum'. Kendisi kaba kuvvete başvurmamış ama kendisi bununla mağdur edilmişse yapılanların hesabını sorarız. Şimşirli Köyü'ndeki HES durdurulmuştur. Onunla ilgili olarak da gereken yapılmıştır" şeklinde konuştu.HES'lerle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüştüğünü bildiren Çelik, müracaatı yapılanlarla birlikte Türkiye'de toplam bin 540 adet HES'in olacağını dile getirdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın şu anda HES'lerle ilgili çalışma yaptığını söyleyen Çelik, hükümetin bugüne kadar olan bilgi ve birikimle uygulamadaki aksamaları da görerek yeni bir çalışma yaptığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüseyin Çelik, Havva Bir'den özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN