Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalefete 'Dede Korkut'lu gönderme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan muhalefet partilerini Cumhurbaşkanlığı seçim süreci üzerinden eleştirerek, 'Zannedersiniz ki Dedem Korkut gelecek sıfatlara bakacak soy soylayacak boy boylayacak. Bizim muhalefet masal dünyasında geziniyor. 30 Mart'ta bunların çatıları uçtu. Şimdi kendilerine başka çatı arıyorlar. Bu ülkenin çatısı AK Partidir' dedi.

Giriş Tarihi: 7.6.2014 13:47
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi. 10 Ağustos'ta tarihi bir seçim yapılacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, 'Tarihimizde ilk kez millet kendi Cumhurbaşkanı'nı seçecek. 5 yıllığına göreve getirilecek. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta ekonomi olmak üzere her alana olumu yansıyacak. Adayımız kim olursa olsun reformlar devam edecek, istikrar muhafaza edilecek, 2023 hedeflerine kararlılıkla yürünecek. Türkiye'nin ne seçim öncesi ne de sonrasında bir kaos yaşamasına asla izin verilmeyecek. Bizim siyasi hareketimiz şahısları üzerinden değil, ilkeler üzerinden ilerliyor' dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın 1961 ve 1982 anayasasıyla iktidarın üzerinde bir devlet gibi konumlandırıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, 'Bir tarafta siyasi iktidar var, onun karşısında devleti temsi den bir Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı makamı birkaç istisna dışında böyle bir rolü benimsedi. Türkiye'de her Cumhurbaşkanlığı seçim krizlere sahne olmuştur. TBMM hür iradesi ile cumhurbaşkanı seçmek isterken meclis dışı güç odakları farklı dayatmaların içine girmiştir. 1961 ve 1989 arasında görev yapan 4 cumhurbaşkanı da daha önce Genel Kurmay başkanı yapmış isimlerdir. 1989'da merhum Özal'ın Cumhurbaşkanı olması tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Sayın Demirel sivil bir Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Onun da 28 Şubat'ta üstlendiği vazifeyi biliyoruz. 2007'de Cumhurbaşkanı seçiminde bir kriz üretilmek istendi. 367 kararı gibi hukuk garabeti altına imza atıldı. Biz sadece cumhurbaşkanı için şekil şartını değiştirmedik 61 ve 82 anayasaları il getirilmiş bir vesayet anlayışını da ortadan kaldırdık. Bu ülkede tek iktidar vardır o da milletin iktidarı. Millet kendisini temsil yetkisini kime verirse iktidarda o vardır. Milletin yetki vermediği kişiler milletin tercihleri karşısında duramaz' diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinden muhalefeti de eleştiren Erdoğan, 'CHP ve MHP'nin en çok aradığı kriter 'cumhurbaşkanı siyasetin dışında olacak' Hem siyasetçi olacaksın hem de 'cumhurbaşkanı siyasetin dışında olacak' diyeceksin. Bir siyasetçinin kendisini inkar etmesidir. Siyaset kötüyse neden o koltukta oturuyorsunuz. CHP Genel Müdürü sabah akşam sözlükten öğrendiği sıfatları sıralıyor. Adayınız kim olacak. Ona cevapları yok. Zannedersiniz ki Dedem Korkut gelecek sıfatlara bakacak soy soylayacak boy boylayacak. Adayın ismini öyle açıklayacak. Bizim muhalefet masal dünyasında geziniyor. CHP genel başkanı çözüm için 17 öneriden bahsediyor. İlkini söylüyor. Sıra ikinciye gelince 'unuttum' diyor. Ankara'da bozkurt işaret yaparken MHP'liyim de diyebilirdi. Anadolu'da bir laf var. 'Elif'i görse mertek zanneder' Mertek çatıyı tutmaya yarar. 'Başkasının gözündeki çöpü görür, kendi gözündeki merteği görmez' denir. 30 Mart'ta bunların çatıları uçtu. Şimdi kendilerine başka çatı arıyorlar. Bu ülkenin çatısı AK Partidir. AK Parti 3 Kasım'da çatı partisi olduğun göstermiştir. Göreceksiniz 10 Ağustos'ta bu ülkenin 77 milyonu da bu orta çatı altında yer almanın mücadelesini verecektir. İlan edeceğimiz adayı da inşallah o makama taşıyacaklarına inanıyorum' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalefete 'Dede Korkut'lu gönderme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN