Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'sınırı' aştı

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu 900 militanla basan IŞİD, "Bombalarız" tehdidiyle Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile 3'ü çocuk 54 kişiyi rehin aldı. IŞİD ise "Kaçırmadık, güvenli bir yere soruşturma için götürdük" açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Irakta, IŞİD'e bağlı 900 militan dün saat 12.30'da Musul Başkonsolosluğu'na 200 metreye kadar yaklaştı. Bunun üzerine Başkonsolos Öztürk Yılmaz Ankara ile temas kurdu. Alınan tahliye kararının ardından güvenli yol açılması için çalışma başlatıldı.

BOMBA İLE VURURUZ TEHDİDİ

Bu sırada IŞID militanları kapıların açılmasını aksi takdirde bombayla vurma tehdidinde bulundu. Başkonsolosluktaki Özel Harekât timi ilk başta kapıyı açmayıp IŞİD militanlarıyla müzakere yürüttü. Ancak konsoloslukta çocuk ve kadınların olması nedeniyle kapıların açılması kararı alındı. Yapılan müzakere sonucunda özel harekat polislerinin hafif silahlarını teslim etmeksizin teslim olması ve Başkonsolos ve beraberindekilerin IŞİD'in Musul'un 17 Temmuz semtindeki karargahına konsolosluğun zırhlı araçlarıyla götürülmesi konusunda anlaşıldı. IŞİD merkezine götürülenlerin 3'ü çocuk, 2'si kadın 16'sının diplomatik ve yardımcı personel, 33'ünün de güvenlik personeli olduğu belirtildi.

"KAÇIRMADIK, GÜVENDELER"
Öztürk Yılmaz ile konsolosluk çalışanları ve ailelerinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Dün akşam saatlerinde de IŞİD tarafından Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkler kaçırılan değil... Onlar sadece güvenli bir yere ve soruşturma işlemleri tamamlanıncaya kadar alındı" denildi. IŞİD'e yakın kaynakların, Türk Konsolosun Musul Valilik binasında, diğer diplomatların ise farklı yerlerde tutulduğunu söylediği iddia edildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'sınırı' aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN