Sağlıkları iyi fidye talebi yok

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Dışişleri, Musul Başkonsolosluğu personeli ve TIR şoförlerinin sağlık durumlarının iyi olduğunu açıkladı: Rehineler için fidye istenmedi. 113 işçi de yurda getirildi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Musul Başkonsolosluğu personelinin neden daha önce tahliye edilmediğine yönelik eleştirilere bilgilendirme toplantısında yanıt verdi. Başkonsolosun tahliye talimatı üzerine "İçerisi dışarıdan daha güvenli" yanıtı verdiğini belirten Koru, "Biz Başkonsolusumuzun beyanına rağmen 'Hayır her şeyi üstlenip Türkiye'ye gideceksin, aradaki 60 kilometrelik yol 'Allah'a emanet' diyemezdik" ifadelerini kullandı.

'FİDYE TALEBİ YOK'
IŞİD'in, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz da dahil olmak üzer 49 kişiyi esir almasının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru basının karşısına geçerek, krizde gelinen noktayı değerlendirdi. Musul Başkonsolosluğu'na yapılan saldırının ardından rehin alınan 49 personelin sağlık durumun iyi olduğunu ve kendilerine kötü muamele yapılmadığını söyledi. "Personelimizin salıverilmesini bekliyoruz" diyen Koru ne diplomat ne de şoförler için herhangi bir fidye veya başka bir talep gelmediğini söyledi. Koru, Türkiye'de bulunan IŞİD militanlarının serbest bırakılması şartlarını da yalanladı.

'TEMİNAT YOK'
Koru, Musul'a yaşananlara rağmen Başkonsolus'un bölgeden ayrılmamasında IŞİD'den alınan "Türk Konsolosluğu'na saldırmayız" teminatının neden olduğu iddialarını, "Asla söz konusu değil. Bu olaylar ani bir şekilde buraya geldi. Bize riskin risk bilgilerinin ulaştığı bilgileri geldiği anda tahliye kararı verildi. Çatışma aniden oldu. Bunu dünyanın hiç bir ülkesi haber alamadı" yanıtı verdi.

'İÇERİSİ DIŞARIDAN DAHA İYİ'
Tahliyede geç kalınıp kalınmadığı sorularını yanıtlayan Koru, "Başkonsolosumuzun bize verdiği rapor, 'İçerisi dışarıdan daha iyi. Şu an Başkonsolosluğu terke etmemiz mümkün değil' şeklindeydi" dedi. Koru, Havayolu aracılığı ile neden tahliyenin gerçekleşmediği sorusunu ise, "Değrlendirildi ancak havayolu ile gelmesi mümkün değildi. Musul Havalimanı kapalıydı ve helikopterle alınması da konsolosluktaki görevliler ve operasyon açısından risk taşıyordu" dedi. Türk Başkonsolosluğu'nu korumakla yükümlü olan, yerel asker ve polisin haber vermeden çekildiğini söyledi.

'KONSOLOSLUĞU YAĞMALADILAR'
"IŞİD Türkiye'ye Başkonsolosluğu'nu özel olarak hedef seçti mi?" sorusuna Koru, "Önlerine Türk Konsolosluğu geliyor. Orayı ele geçirip kapıyı kapatmıyor. Orada yiyecekler var. Bir yağma söz konusu. Bu doğal süreç" dedi. Türkiye'nin IŞİD'e silah yardımı yaptığı iddialarını yalanladı. Koru, rehinler arasında Iraklı 3 yerel personelin 3 eşi, 2 bebek ile olaylar nedeniyle Konsolosluğa sığınan 5 vatandaşın da bulunduğunu belirtti. Diğer taraftan Dışişleri Bakanı William Hague da, twitter hesabından yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü açıkladı. Hague kaçırılan diplomatlarla ilgili endişelerini paylaştı.

ÇİFTE GÜVENLİK ZİRVESİ
Musul'daki gelişmeler dün Ankara'da çifte zirvede masaya yatırıldı. Önce Dışişleri Bakanlığı'nda bakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler bir araya geldi. Akşam saatlerinde de aynı ekip, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte son gelişmeleri değerlendirdi.

'IRAK'TA SU VE GIDA İHTİYACI ARTIYOR'
Irak Kriz Masası, IŞİD terör örgütünün Musul'da kontrolü ele geçirmesi ve yayılan çatışmalarla ilgili ilk bilgilendirme açıklamasını yaptı. Kriz masasına göre şu ana kadar Musul'dan 500 bin kişi göç etti. Irak Kürt bölgesi dışında ise 15 vilayette 7 ila 10 bin arasında vatandaşımız bulunuyor. IKB içinde ise 110 bin civarında vatandaşımızın ikameti bulunuyor. Musul'da ise hastane erişimi sağlanamıyor. İçme suyu ve gıda ihtiyacı da artıyor.

NECEF'TEKİ 113 İŞÇİ TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ
Irak Kriz Masası, Necef'te bulunan 113 işçinin kiralanan uçak ile Türkiye'ye getirildiğini açıkladı. Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan Türk vatandaşlarının da en kısa sürede bu illerden ayrılmaları istendi. Açıklamada Irak'ta güvenlik durumunda herhangi bir düzelme sağlanamadığı, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat vilayetleri başta olmak üzere ülkenin pek çok bölgesinde değişik boyutlarda çatışmalar yaşandığı yönünde bilgilerin intikal ettiği belirtildi. Türk vatandaşlarının bu illerden ayrılmasının istenildi. Necef'te bulunan 113 işçinin de Türkiye'ye dönüşlerinin sağlandığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkları iyi fidye talebi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN