Balyoz'da tüm sanıklara tahliye

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararına uyarak Balyoz sanıklarının tamamının tahliyesine karar verdiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 19.6.2014 15:53 Güncelleme Tarihi: 19.6.2014 17:49
Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Balyoz Planı Davası'nda 236 başvurucu hakkında verdiği hak ihlaline ilişkin kararı sonrasında tahliye taleplerini değerlendirdi.

Mahkeme, aralarında emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı ve Şükrü Sarıışık, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın da bulunduğu sanıklar hakkında "infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesi"ne karar verdi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin savcısı, Balyoz davası sanıklarına ilişkin yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması yönünde görüş bildirmişti.

Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası sanıklarının yaptığı 236 başvuruyu birleştirerek sanıkların, dijital veriler ve sanık dinlenilmesiyle ilgili konularda haklarının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi'nin internet sitesinde yayınladığı kısa kararda, "İhlalin ortadan kalkması için yeniden yargılama olmalı.Dijital delillere ilişkin şikayetler giderilmeli" denildi.

TUTUKLU YAKINLARI CEZAEVİNE AKIN ETTİ

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili kararı ve İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının ardından tutuklu yakınları Mamak Cezaevi'ne akın etti.

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararının ardından, tahliye ve yeniden yargılama taleplerini değerlendirmek üzere toplanan İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 230 sanığın tahliyesine karar verdi. Tahliye karının ardından tutuklu yakınları Mamak Cezaevi'ne akın etti. Yakınlarının serbest bırakılacağı haberini alan tutuklu yakınlarının bazılarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Cezaevinde tutuklu bulunanların yapılan işlemlerinin ardından serbest bırakılacağı öğrenilirken, Kurmay Albay Celal Kerem Eren'in yakını Afife Bayram, adaletin yerini bulduğunu belirtti. Göç kalmış bir adalet olduğunu ama süreçte çok üzüldüklerini ifade eden Bayram, 'Suçsuz yere çocuğum üç yıl yattı. İnsan bir gününü bile arıyor. Geçmiş zaman geri gelmiyor ama şimdi mutluyuz' diye konuştu.

HASDAL CEZAEVİ ÖNÜNDE HEYECANLI BEKLEYİŞ


Balyoz sanıkları hakkında verilen tahliye kararının ardından muvazzaf askerlerin yakınları Hasdal Cezaevi'ne koştu.
İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Balyoz davasındaki tüm sanıkların tahliyesine ve yargılamanın yenilenmesine karar verdi. Kararın ardından büyük sevinç yaşayan sanık yakınları cezaevlerine koştu. Muvazzaf askerlerin bulunduğu Hasdal Cezaevi'nde de tahliye sevinci yaşandı. Askerlerin yakınları ellerindeki Türk bayraklarıyla cezaevine koştu. Cezaevinin bahçesine alınan sanık yakınları, heyecanla cezaevinden çıkacak yakınlarını bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da tüm sanıklara tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN