Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD sınıra dayandı

Sınırda gerilim tırmanıyor. IŞİD, Mardin'in Nusaybin ilçesinin hemen karşısında bulunan Kamışlı Havaalanı'na saldırdı. IŞİD'e müdahale hakkı bulunan TSK sınırda teyakkuza geçti

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Irak, Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Mardin'in Nusaybin ilçesinin hemen karşısında bulunan Kamışlı'ya saldırması akla Suriye tezkeresini getirdi. Suriye sınır hattında gerekli önlemleri alan Türkiye'nin, bir tehlike durumunda IŞİD'e müdahale hakkı bulunuyor. Irak'ta Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basarak 49 kişiyi rehin alan IŞİD, bir yandan da Suriye üzerinden Türkiye sınırına yaklaşıyor. Daha önce Suriye'deki Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu tehdit eden terör örgütü IŞİD, şimdi de Nusaybin'in hemen karşısında bulunan Kamışlı Havaalanı'na saldırdı.

ASKER YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Havaalanı Esad'ın askerlerince korunuyor. Kamışlı'nın geneli ise PYD'nin kontrolünde. IŞİD şu ana kadar Kamışlı'ya ciddi bir saldırı gerçekleştirmedi. Havaalanına yapılan son saldırı da havan atışlarıyla gerçekleşti. IŞİD'in kalabalık bir grupla Kamışlı'yı hedef alması, Türkiye'yi de yakından etkileyecek. Kamışlı'nın şu an için IŞİD'in eline geçmesi düşük bir ihtimal. Ancak aksi bir durumda Türkiye, sınırdaki birliklerini bir kez daha takviye edecek. Sınırdaki Türk askeri, Nusaybin ile arasında sadece bir tel örgü bulunan Kamışlı'daki çatışmaları yakından takip ediyor.

TEZKERE GEÇERLİ

IŞİD, Kamışlı'yı ele geçirmesi durumunda Türkiye sınırına dayanmış olacak. Türkiye ise daha önce çıkardığı tezkere ve değişen angajman kuralları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) sınıra yaklaşan yabancı unsurlara müdahale hakkı verdi. Birçok kez sınıra yaklaşan ve Türkiye tarafına ateş açan IŞİD unsurlarına misliyle karşılık verildi. IŞİD'in Suriye üzerinden sınıra yaklaşması durumunda, Hava Kuvvetleri'nin operasyon düzenleyebileceği, bunun önünde de hiçbir engel bulunmadığı belirtiliyor.

SINIR KAPILARI EL DE ĞİŞTİRDİ
Bu arada Irak'ın Suriye sınırındaki El Kaim ve El Velid ile Ürdün sınırındaki Taribil sınır kapıları IŞİD'in kontrolü- ne geçti. Bunun üzerine operasyonlarını yoğun- laştıran Irak ordusu, El Velid ve Taribil sınır kapılarını IŞİD'den geri aldı. El Kaim sınır kapısındaki çatışmanın da devam ettiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD sınıra dayandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN