Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 55 Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi GENAR'ın anketinde Başbakan Erdoğan'a yüzde 55.2, çatı aday İhsanoğlu'na yüzde 35.8 destek çıktı. MAK'ın anketinde de "Erdoğan" diyenlerin oranı yüzde 56.1

Giriş Tarihi: 26.6.2014
10 Ağustos'ta ilk tur oylaması yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yapılan ilk anketler, Başbakan Erdoğan'ın ilk turda Köşk'e çıkacağını işaret etti. GENAR Araştırma-Danışmanlık ve MAK Danışmanlık şirketlerinin yaptığı iki ayrı ankette de aday olması durumunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açık ara önde. GENAR tarafından 19-23 Haziran arasında bin 800 kişi ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 52'si "Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olmalı mı?" sorusuna "Evet" karşılığını verirken "hayır" diyenlerin oranı yüzde 47 oldu. CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığını destekleyenlerin oranı yüzde 33, destek vermeyenlerin oranı yüzde 66.3 oldu. Ankete katılanların yüzde 93.6'sı Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin doğru olduğuna inandığını dile getirirken, "Cumhurbaşkanı seçiminde aday olmaları durumunda hangisine oy verirsiniz?" yönündeki soruya Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 55.2, İhsanoğlu diyenlerin oranı yüzde 35.8, HDP Eşbaşkanı Selahaddin Demirtaş diyenlerin oranıysa yüzde 9 çıktı.

AK PARTİLİLER 'ERDOĞAN' DİYOR

MAK Danışmanlık'ın 20-22 Haziran arasında 30 büyükşehir, 22 il genelinde 8 bin 640 kişiyle yüz yüze yaptığı ankette de ılan ankette de Erdoğan'ı Köşk'te görmek isteyenlerin oranı yüzde 56.1 çıktı. İhsanoğlu yüzde 34.2, Demirtaş'a ise yüzde 9.5 destek aldı. Ankete katılanların 3 bin 888'i AK Parti'ye, 2 bin 506'sı CHP'ye, bin 206'sı MHP'ye, 605'i ise HDP'ye yakın olduğunu belirtti. AK Partili seçmenin yüzde 96'sı Erdoğan'ı desteklerken, CHP'lilerin İhsanoğlu'na desteği yüzde 62, MHP'lilerin ise yüzde 71 de kaldı. HDP'lilerin Demirtaş'a olan desteği ise yüzde 86. CHP'lilerin yüzde 7'si Demirtaş, MHP'lilerin yüzde 11'i, HDP'lilerin de yüzde 8'i ise seçimde Erdoğan'a oy vereceklerini kaydetti. Ankette "kararsızım-sandığa gitmeyecem" diyenlerin partilere oranı ise AK Parti'de yüzde 4 iken, bu rakam CHP'de yüzde 29, MHP'de yüzde 18, HDP'eyse yüzde 6. Meclis dışındaki partilerin seçmenini de yüzde 46'sı Erdoğan derken, İhsanoğlu'na yüzde 21 destek çıktı.

MUHALEFET SEÇMENİNİ İKNA ETMELİ
MAK Danışmanlık'ın anket analizde, her iki partinin de önce tabanlarını sandığa gitmeye ikna etmeleri gerektiğine dikkat çekildi. CHP ve MHP tabanının seçime katılımının düşük olmasının AK Parti'nin çıkaracağı aday lehine çarpan etkisi yapacağı dile getirilen analizde, "Bu anket sonucu seçimin ilk turunda ve ciddi farkla, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğini göstermektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 55 Erdoğan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN