Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cehennem vadisi cennet köşesi gibi

Giriş Tarihi: 27.6.2014

Çatışmaların eksik olmadığı Cehennem Deresi Vadisi artık konuklarını ağırlıyor. AB üyesi ülkelerden gelen 33 kişilik heyet, vadide akşam vakti piknik yaptı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden Şırnak'a gelen 33 kişi, 25 yıl sonra ilk kez sivillere açılan Cehennem Deresi Vadisi'ni gezdi. Yıllarca silah seslerinin yankılandığı Gabar Dağı eteklerinde bulunan vadide, konuklar akşam piknik dahi yaptı. "

AB'YE KATKIMIZ OLUR"
Şırnak'ın İdil ilçesi sınırlarında yer alan Gabar Dağı eteklerindeki Cehennem Deresi Vadisi, çeyrek asır boyunca terör ve güvenlik gerekçesiyle sivillerin girişine yasaklanmıştı. Çözüm süreciyle birlikte, bölgeye sivillerin girişine de izin verilmeye başlandı. İtalya, İngiltere, Portekiz, Romanya ve Yunanistan'dan gelen 33 kişilik grup, önceki gün vadiyi gezdi. Bir dönem PKK'nın geçiş güzergâhı olan, çatışmaların eksik olmadığı bölgede piknik yapan Avrupalılar, çözüm sürecinin bölgeye getirdiği huzura da tanıklık etti. Pikniğe, Kaymakam Ali Karakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Şirin Arslan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yunus Babayiğit, Emniyet Müdürü İsmet Gündüz, İlçe Jandarma Komutanı ve diğer davetliler katıldı. Kaymakam Ali Karakaya, "Globalleşen dünyada tüm ülkelerin katkısıyla bu seviyeye ulaştık. Her ülke insanının bir birine katacağı şeyler vardır. İnşallah biz de hep beraber Avrupa Birliği'nde beraber bulunuruz. Bizim de mutlaka AB'de yaşayan insanlara katacağımız değerler ve güç olacaktır" şeklinde konuştu. Çözüm süreci ile birlikte bölgede hâkim olan huzur ortamına da dikkat çeken Karakaya, insanların artık Şırnak'ta istediği yeri gönül rahatlığıyla gezebildiğini söyledi.

ÖNCE TEDİRGİNLERDİ AMA...
Projenin Türkiye sorumlusu İdil Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Faruk Kaplan da, bir yıl önce başlatılan "Avrupa Birliği'nin parçası olmak" projesi kapsamında aralarında akademisyen, sivil toplum örgütü üyesi ve öğrencilerin de bulunduğu bir grubu misafir ettiklerini söyledi. Daha önce kendilerinin de yurtdışına gittiklerini anlatan Kaplan, "Avrupa'dan gelen misafirler, önce biraz tedirgindiler. Ancak Şırnak'a gelip insanları tanıdıkça ve terör tehdidin sonlandığını gördükçe bu tedirginliklerini üstlerinden attılar. Uzunca bir dönem hiç gidilemeyen yerlerde misafirlerimizle gezerek, piknik yaptık" diye konuştu.

SON ÇATIŞMADA BÖLGE SORUMLUSU ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
PKK'nın hem barınma hem geçiş bölgesi olan Cehennem Deresi Vadisi, yıllar boyunca çatışmaların odağında yer aldı. Hem vadi, hem de yanı başında yükselen Gabar Dağı'nda silah sesleri uzun yıllar susmak bilmedi. Son olarak çözüm sürecinin başlamasından kısa bir süre önce vadide yaşanan 2 saatlik çatışmada, bölge sorumlusu PKK'lı öldürülmüştü. 25 yıl sonra sivillerin girişine açılan bölgede yabancı konuklar dahi rahatlıkla geziyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cehennem vadisi cennet köşesi gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN