Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahlara veda

Meclis'e getirilen tasarıya göre; süreçte görevlilerin cezai sorumluluğu olmayacak, tüm yetki bakanlar kurulunda olacak, silahı bırakanlara ise sosyal güvence verilecek. Tasarının gerekçesinde, "Süreç devlet politikasıdır. Silah, şiddet aradan çıkacak, söz, düşünce, siyaset devreye girecek. Toplumsal bütünleşme güçlenecek" denildi

Giriş Tarihi: 27.6.2014
Hükümetin çözüm sürecine yasal dayanak oluşturmak amacıyla hazırladığı 6 maddelik çerçeve yasa tasarısı dün Meclis'e sunuldu. Tasarıda, "amaç ve kapsam", "uygulama, izleme ve koordinasyon" , "yetki ve sekretarya" ile "kararların yerine getirilmesi" başlıkları yer aldı. Tasarının amaç ve kapsamı, "Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esaslan düzenlemek" olarak tanımlandı. Tasarı dün, Meclis Başkanlığı tarafından asıl komisyon olarak İçişleri Komisyonu'na, tali komisyon olarak da Adalet ve Anayasa komisyonuna havale etti. Tasarının "Uygulama, izleme ve koordinasyon" başlığı altında Hükümet'in yürütüleği çalışmalar şöyle sıralandı:

SİLAHSIZLANDIRMA: Terörün bitmesi ve ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine için 9 adımda rehabilitasyon aşaması başlayacak. Bu çerçevede siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında atılacak adımları belirleyecek.
YURTDIŞIYLA TEMAS:
Gerekli görülmesi halinde, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verecek ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirecek.

SOSYAL GÜVENCE:
Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak.
TOPLUM BİLGİLENDİRİLECEK:
Çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak. İlgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak. Gerekli mevzuat çalışmalarım yapacak.

YETKİ BAKANLAR KURULU'NDA: Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

YASAL KORUMA: Görevlendirilen kişilere hukuki, idari veya cezai sorumluluk verilmeyecek. Gelecekte herhangi bir yaptırım tehdidi ile karşılaşmamaları için bu kişilerin her türlü cezai sorumluluğunun doğmaması yönünde düzenleme yapılacak.

'ÇÖZÜM SÜRECİ DEVLET POLİTİKASI'
Yasa tasarısının gerekçesinde Türkiye'nin tarihinin en kapsamlı demokratik değişim, dönüşüm ve normalleşme sürecini yaşadığı belirtilerek şu tespitler yapıldı: "Terör sorunu ile vatandaşların meşru, demokratik talepleri birbirinden ayrıldı. Sessiz devrim niteliğinde ileri adımlar atıldı. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin ardından 2012'de daha güçlü, demokratik, özgür, güvenli ve huzurlu Türkiye için bir devlet politikası olarak çözüm süreci başlatıldı. Nihai nedef terörün tamamen sona erdirilmesi ve ve milli beraberliğin pekiştirilmesi. Şiddeti ve silahı aradan çıkarma, sözü, düşünceyi ve siyaseti devreye alma süreci. Kamuoyu desteği sürecin başarıya ulaşmasının en önemli garantisi. Süreçle birlikte 19 aydır akan kan durdu. Doğu ve Güneydoğu özlediği normalleşmeye kavuştu. Ekonomi ve turizm canlandı. Çözüm süreci, çok boyutlu ve değişik aşamalar içeren dinamik bir süreçtir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlara veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN