Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu açıklama

Giriş Tarihi: 30.6.2014 20:05 Güncelleme Tarihi: 30.6.2014 20:35

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hükümet sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Arınç, Meclis'te görüşmesi devam eden kanun tasarıları olduğunu bu nedenle Meclis tatili tarihinin değişebileceğini söyledi. Ayrınca, Avrupa Birliği bakanlığı ile birlikte Dışişleri Bakanlığı'nın sunumları olduğunu, Irak ve Suriye konularının ele alındığını açıkladı.

Arınç satır başları ile şunları söyledi:

-Musul'da alıkonulan yurttaşlarımızla ilgili konuda henüz olumlu bir gelişme yok. Şu anda sağlıklarının yerinde olduğunu, ihtiyaçlarının karşılandığını söyleyebilirim. Sadece konsolosluk görevlimiz değil, 30 civarında da şoförümüz var ellerinde. Çalışmalar kapsamlı olarak devam ediyor. Ümit ediyorum ki Ramazan içerisinde yurttaşlarımıza kavuşacağız.

-Irak'ta olanları hükümet olarak yakından takip ediyoruz. Ülkenin her yerinde çatışma var. Irak'ın toprak bütünlüğünün devam etmesi ve insanların demokratik ortam içinde yaşamalarını arzu ediyoruz. Ama fiili durum biraz farklı. Parçalanma gerçekleşmesin, insanlar birbirinin kanını dökmesin istiyoruz.

-Netanyahu'nun ne söylediğini biliyoruz. Onların etrafındaki devletler ne kadar küçülürse onlar o kadar kendilerini güvende hissediyor. Ama onun beyanı İsrail'in genelini kapsamıyor. Ülkesindeki diğer partiler tepki gösterdi.

-Bizim sıkıntılarımız sadece Kerkük'le ilgil değil. Kerkük'te Türkmenler ve Kürtler de var. Biz Kerkük'ün aynı şekilde statüsüne devam etmesini istiyoruz. Ama Barzani veya başkası Kerkük için farklı açıklamalarda bulunabiliyor.

-HDP'nin adayı beklenen bir şeydi. CHP ve MHP'den sonra kendi adaylarını açıklayacakları ve Selahattin Demirtaş olacağı büyük ölçüde biliniyordu. Yarın da bizim adayımız açıklanacak. 3 adaylı bir şekilde seçimlere gideceğimizi düşünüyorum.

-Çözüm sürecine yönelik tasarı Meclis'e sevk edildi. CHP bakımından bir eleştiri olmamasını bekliyorum. Kılıçdaroğlu tasarı görüşülmeden Diyarbakır'da katıldığı bir çalıştayda çözüm sürecinin yasal zemine oturtulması gerektiğini söylemişti. Bunu inkar edecekse diyecek bir şeyimiz yok. Bakanlar Kurulu terörün bitirilmesi için bir yol haritası çiziyor.

-Bakanlar Kurulu, bir çerçeve kanunla görev yükleniyor. Barış için hangi tedbirler alınacak, bunlar yasal zemin üzerinde somut hale gelecek. MHP'nin yeni bir eleştiri getirdiğini görmüyorum. CHP'den katkı sağlayabiliriz şeklinde düşünceler var. Genel Kurul'dan büyük bir uzlaşıyla bu kanun çıkmış olacaktır.

-Cumhurbaşkanı adayının tespit edilmesi ve yarın ilan edilmesi konusunda için tüm istişareler yürütüldü, bir karar verildi. O kararın ilanı yarın inşallah bu saatlerde bütün dünyanın bildiği bir isim olacaktır. Bundan sonraki gelişmeler zaman içerisinde herhalde önümüze gelecek. Sayın Başbakanımız da partinin geleceği hakkında seçimden sonra konuşulacağını söyledi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN