Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş Sakık'tan Erdoğan çıkışı

AK Parti'ye 9 bin lira bağış yapan Sırrı Sakık'ın kardeşi Namık Sakık, "HDP adayını çıkardı ama Kürtlerin yarısı Erdoğan'ı destekliyor" dedi

Giriş Tarihi: 17.7.2014
Bir ağabeyi PKK'nın eski iki numaralı ismi olarak cezaevinde yatan, diğer ağabeyi BDP'den Ağrı Belediye Başkanı seçilen Namık Sakık, 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini açıkladı. Seçim kampanyasına katılacağını açıklayıp AK Parti'ye 9000 TL bağış da yapan Sakık, BDP çevrelerince eleştirilme pahasına, Erdoğan'ın seçilmesi için çalışacağını belirtiyor. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Namık Sakık, "26 Temmuz'da Erdoğan lehine kampanyaya katılmak için Muş'a gidiyorum. Türkiye'nin yeni kuruluş sürecinde benim de çorbada tuzum olsun istiyorum" dedi.

İşte Sakık'ın açıklamaları:
1990'lı yıllar acı dolu yıllardı. Köylerimiz yakıldı, faili meçhul cinayetler oldu. O günlerle bugünler arasında büyük uçurum var. Bugünlere gelinmesinde Erdoğan'ın payı çok büyüktür. Irak'ta Kürdistan yönetimi çözüm sürecini benimsiyor. Ama süreci İran istemiyor, Maliki istemiyor, Esad istemiyor. Şiiler, Türk-Kürt ittifakını istemiyor. Şiiler, Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye dönmesini istiyorlar."
Ben gerektiğinde BDP'yi eleştiren bir insanım. Açık söyleyeyim, beni BDP'liler arıyor, "Bizim yapmak istediklerimizi sen yapıyorsun. Biz BDP'deyiz, senin kadar yürekli davranamayız" diyorlar. HDP kendi adayını çıkardı. Ama Kürtlerin yarısı Erdoğan'ı destekliyor.
Şemdin Sakık 1998'de yakalandığında ben cezaevinde görüştüm. 'Kürt davasına inanıyorsan, çizgini koru, barış sürecini başlatın' dedim. O zaman şartlar olgunlaşmamıştı. Bugün BDP'de Türk solunun bir ağırlığı yok. Mesela ben Ertuğrul Kürkçü'nün Kürt davasına bir hizmeti olmadığı halde BDP'de etkinliğinin olmasına şaşırıyorum. Acının üzerine halkın oyuyla vekil olmuşsun. Evliliğini Paris'te yapıyorsun. Sen bu halkı çok sevsen nikahını kıyacağın yer Hakkari'ydi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş Sakık'tan Erdoğan çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN