Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin için 3 günlük yas ilan edildi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 19:39 Güncelleme Tarihi: 21.7.2014 20:39
Bülent Arınç, Gaaze'deki katliamdan dolayı Türkiye'de yarın sabah itibariyle,3 günlük yas ilan edildğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Gazze Şucaiyye Mahallesi'ne düzenlenen saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 60'dan fazla masum insan hayatını kaybetmişti.

İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı bu acımasız ve topluca cezalandırmanın ulaştığı noktada katliamı lanetliyoruz. Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulumuzda 3 günlük yas ilan edilmesi kararı alındı" dedi.

TÜRKİYE İSRAİL İLİŞKİLERİ

Başbakan Yardımcısı Arınç, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin tamamen sonlandırılması yönündeki taleplere ilişkin, "İsrail ile ticari ilişkilerimize gelince, evet bu bir miktar bulunmaktadır, ihracat ve ithalat konusunda. Ama bunları tamamen kaldırmak söz konusu değildir, mümkün de değildir. Üstelik unutmayalım İsrail ile olan ticari ilişkilerimizin bir kısmı da Filistin ile yaptığımız ticari ilişkiler de yer almaktır" dedi.

Arınç, "Şüphesiz bizim, ne İsrail'in OECD üyeliği konusunda ne diğer konularda tek başına bir tasarrufu söz konusu olmamıştır" dedi.

İsrail'le ilgili konuların kapsamlı olarak görüşüldüğünü anlatan Arınç, bu konuda yapılan birçok açıklamanın duygusal açıklamalardan ileri gitmediğini belirterek " JET yakıtı ve OECD'ye üyelikle ilgili konularda Türkiye'nin tek başına bir tasarrufu olmamıştır. OECD, ilgili toplantı 7 yıl önce yapılmış ve 10 Mayıs 2010 tarihli toplantısında uygulamaya konmuştur. Bizim İsrail'le ilgili süreç Mavi Marmara olayı ile farklı bir noktaya gelmiş ve bu tarihten sonra ne ortak tatbikat, ne uluslararası işbirliği gibi hiçbir konuda temas kurmamıştır. Türkiye'nin İsrail'le ilgili nükleer tasarı konusunda çekimser kaldığı iddiası da doğru değil, Türkiye İsrail aleyhine tasarıyı desteklemiştir." Bütün bu konularda dezenformasyon yapıldığı söylenebilir. " dedi.
Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkilere de değinen Arınç, Filistin'le yapılan ticaretin de İsrail'le ilgili ticaret kapsamı içine girildiğini, İsrail'le ticaretin kesilmesinin en büyük zararının Filistin'e olacağını söyledi.

IŞİD'in elindeki konsolosluk görevlileri konusuna değinen Arınç, şöförlerin ailelerine kavuştuğunu, ancak konsolosluk görevlileriyle ilgili yeni bir gelişme yaşanmadığını, ümitlerin önümüzdeki günler için sürdüğünü söyledi.

MECLİS'İN TATİL EDİLMESİ KONUSU

Arınç, Kerry'nin ziyaretlerinin Türkiye'yi kapsamadığını, ancak Davutoğlu'nun kısa süre içinde en az 7 kez kendisiyle görüştüğünü anlattı. Arınç, TBMM'nin çalıştırılmasıyla ilgili iddialara da Torba Yasa görüşmelerinin çok zor geçtiğini bundan dolayı da çalışma süresinin uzatıldığını belirterek "Gereksiz tartışmalar, gereksiz önergelerle adeta bir sinir harbi yaşanıyor. Alınan karar gereğince 25-26 sına kadar bu kanun görüşmelerinin bitirilmesi ve meclisin bayramla birlikte tatile girmesi gerekiyor. Ama kanun çıkmadığı takdirde bayram ara verilecek. Biz hükümet olarak kanunu çıkarmak için çaba harcıyoruz. Ama muhalefet bundan rahatsızlık duyuyorsa çalışmalara katkı sağlayabilir" dedi.

Türkiye İsrail arasındaki Mavi Marmara görüşmelerinin bitme noktasına geldiğini ancak sonrasında böyle bir katliamın yaşanmasından dolayı görüşmelerin durduğunu anlatan Arınç "Bugünkü şartlar altında İsrail'le bir araya gelme söz konusu değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin için 3 günlük yas ilan edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN