Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan ve genel başkanlığa tek isim

Giriş Tarihi: 22.7.2014

Başbakan Erdoğan, Köşk'e çıkmasının ardından kendisinden boşalacak yerin nasıl doldurulacağını açıkladı: "Güçlü bir başbakan olması için parti genel başkanı da olması lazım. Ayrı olursa verimli çalışılmaz."

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün katıldığı Hatay mitingi ve İskenderun'daki iftar programının ardından Ankara yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasındaki Başbakan- Genel Başkan modeliyle ilgili ipuçları verdi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Sizden sonrası için genel başkan ve başbakan aynı isim mi olmalı?
Prensip olarak kanaatim o. Öyle olması lazım. Aksi durum partimize karşı zayıflatma operasyonu olur. Güçlü bir başbakanın olması için genel başkanlığın kendisinde olması lazım. Genel başkanın da güçlü olması için başbakanlığın onda olması lazım. Ayrı olursa verimli bir çalışma yapılamaz.

Sizden sonra güçlü başbakan mı olacak?
Bizim sistemimiz ne başkanlık ne yarı başkanlık sistemi. O sistemlerde sadece başkan güçlüdür. Ama burada başbakanın belli yetkileri var. Bu yetkileri yok farz etmek mümkün değil. Milletin seçtiği cumhurbaşkanı bu işe farklılık katacak. Ben başbakanlık makamına gelecek arkadaşımı zayıflatamam ki... Seçilmiş bir başbakan, seçilmiş bir kabine var. El ele verip birlikte yürüyeceğiz.

"Koşan, terleyen cumhurbaşkanı" tanımlaması yaptınız. Başbakan da bu tarzda mı olacak?
O da koşacak, ben de koşacağım. Ben olayı sadece uluslararası görev, STK'larla çalışma olarak görmüyorum. 'Cumhurbaşkanı yollarla, su ile barajlarla uğraşmasın' denmesini yadırgarım. Ekmel Bey bu tür şeylere alışmadığı için onları söyleyemez. Anayasayı iyi okumamış. 104'üncü maddeyi okusa bunların hepsi çıkar.

Başbakan adayını belirlerken Paralel Yapı'yla mücadele kriter olacak mı?
Ben böyle bir şey söylüyorsam, demek ki bunları düşünüyorum.

Mücadelede sizden sonraki başbakanın yaklaşımından endişeniz var mı?
Cumhurbaşkanı aynı zamanda yürütme makamının başı. Bunu beraber yürüteceğiz. Eğer beraber mücadele etmeyeceksek, yürütmedeki arkadaşlar bedelini çok ağır öder. Bunu yaşadık. Bir daha yaşamak istemiyoruz.

EKMEL BEY DÜRÜST DAVRANMIYOR

Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanı-başbakan ilişkilerinde "anayasa fırlatma" örneğini verdi...
Ekmel Bey bilmiyor bu işleri. Anayasayı fırlatan kim? Anayasanın fırlatıldığı hükümet kim? İşte bu nedir? Zayıf bir yapıdır. Bizde böyle bir şey asla olmaz.

İhsanoğlu, Filistinli tarafları bir araya getirdiğini, Filistin'den nişan aldığını anlatıyor...
Ekmel Bey, şimdiden dürüst davranmıyor, doğruyu konuşmuyor. Yok Kudüs nişanıymış, yıldızıymış filan. Sayın Abbas bile bunlara gülüyor. "Oralara gelenlerin hepsine bunu veriyoruz" diyor. Hamas ile El Fetih'i ilk defa o barıştırmış. Bir dur yaa... Sen, nerede, neyi barıştırıyorsun? Bu iş için mücadeleyi biz verdik. Ekmel Bey'in oraya pek aklı ermez. Öyle bir cesareti de yok.

KÜRT OYLARININ ADRESİ

Selahattin Demirtaş'ın ılımlı mesajları var. Bir kısım medya da parlatıyor. Bu, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsın planı mı?
(Demirtaş) Sanki merkeze geliyor. Bu mümkün mü? İnşallah bu iş 1'inci turda bitecek. Kendisinin 2'nci tura kalması mümkün olmadığına göre, Kürt kardeşlerimin oyu ipoteği altında değil. Kürtlerin oyunun nereye gideceğine dair anket neticeleri ortada. Açık ara bizi gösteriyor.

HSYK SEÇİMLERİ

HSYK seçimlerini sıkıntıya düşürecek bir planlamadan söz ediliyor. Ne diyorsunuz?
Gündemimde HSYK yok. Birinci derecede seçim var. Yeni sulh ceza hakimleri atandı. Yeni savcılar da görevlerine başlayacak. Emniyette ve yargıda nelerin olup biteceğini göreceğiz. HSYK seçimi ekimde. Milletimiz bizi o makama layık görürse bu işlerin değerlendirmesi daha farklı olacak. Bu mücadele de benim için orada bitmez, devam eder.

ŞÛRA SİNYALİ
Yüksek Askeri Şûra'da Paralel Yapı'yla ilgili ihraç kararları olur mu?
Bu amaçla Yüksek Disiplin Kurulu kuruldu. Yüksek Disiplin Kurulu sene içinde bu görevi ifa edecek. Ama Ağustos Şûrası'nda buraya aktarılanlar olabilir.

'ABD bizi üzmüştür'

ABD'den gelen açıklamalara ne diyorsunuz?
Başta
ABD olmak üzere maalesef bize güven telkin etmiyorlar. Çünkü Dışişleri Bakanı'nın bizimle yaptığı görüşmeler farklı, sayın Obama'nın açıklamaları farklı. Bunlar bizi üzmekte. Sayın Bush döneminden bu yana hep iki devletli çözümü telkin etmişlerdir. Şimdi İsrail, Filistin Devleti'ni, Hamas- El Fetih Mutabakat hükümetini kesinlikle istemiyor. Mavi Marmara'da özür, tazminat ve ambargonun kalkmasını kabul etme noktasına geldiğini aracılarla söylediler. Tam onlardan adım beklerken, bu olaylar patlak verdi. Bu durumda İsrail ile normalleşemeyiz...

Gazze ile ilgili tepkiniz ABD'de nasıl yankılandı?
Rahatsız olmuşlar. Bizi kınıyorlarmış. İnsanlar ölüyor. Sizi rahatsız etmiyor mu? Ama 13 İsrailli ölünce rahatsız ediyor. Bu adalet mi?

'MÜFLİS GENEL MÜDÜR'
Muhalefet, 'Başbakan İsrail'i eleştiriyor ama Malatya- Kürecik'teki radardan istihbarat alıyor' diyor...
Siyasette bu adam (Kemal Kılıçdaroğlu) çırak bile olamaz. Kürecik nedir? Bir radar üssü. Kimin? NATO'nun. Adam, 'ABD'nin' diyor. Bu radar üssünü niye kurdurduk biz? Suriye'den gelebilecek saldırıya karşı. Adamın söylediğine bak ya... 'İstihbarat buradan geliyor' diyor. Bu nereye girmişse orayı batırmış. Grup toplantısında (bugün), SSK Genel Müdürü olduğu dönemdeki gerçekleri açıklayacağım. Rahmetli Savaş Ay'la bir programı var. Onu Meclis'te göstereceğim. 3 yaşında bir yavrunun serumdan dolayı sol kolunu kesiyorlar. Savaş Ay, 'Bu hal nedir?' diye soruyor. Adam sırıtıyor. O sadece müflis bir genel müdür."

CEMEVİ İBADETHANE DEĞİL
Alevi kanaat önderleriyle iftarda bir araya geleceksiniz, bazı talepleri var...
Allah aşkına Aleviler, ne yapmak istiyorlar da onu yapamıyorlar. Aleviler kendi içinde yeknesak mı? Bugüne kadar tek bir müşterek teklifle gelemediler. Cemevi noktasında bir sıkıntı var mı? İstedikleri gibi cemevini açıyorlar. 'İbadethane' diyor. Sen orayı ibadethane olarak kullanacaksan kullan. Ama ben Tayyip Erdoğan olarak cemevine ibadethane olarak bakmıyorum. Müslümanların tek ibadethanesi vardır, o da mescittir. Bu, Kuran-ı Kerim'de var. Sen cemevini cami ile mukayese etmeye kalkarsan bu Müslümanları bölmeye yönelik bir operasyon olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan ve genel başkanlığa tek isim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN