Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralele şafak baskını

Emniyet bünyesindeki paralel yapıya yönelik, 22 şehirde operasyon yapıldı. Polis müdürleri de dahil 99 isim gözaltına alındı. Gerekçe: Selam örgütü soruşturmasını bahane edip yasadışı dinleme ve casusluk...

Giriş Tarihi: 23.7.2014
Emniyetteki paralel yapıya ilk darbe vuruldu. İstanbul merkezli olarak 22 kentte eşzamanlı düzenlenen operasyonda, "casusluk" ve "yasa dışı dinleme" kapsamında, üst düzey emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 99 kişi gözaltına alındı. 16 emniyet görevlisi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Selam örgütü soruşturması bahane edilerek bir kurgu yaratılıp Başbakan Erdoğan, bakanlar ve MİT müsteşarının 3 yıl süreyle dinlendiğini açıkladı.

6 AYLIK ÇALIŞMANIN SONUCU...


İçişleri Bakanlığı ve polis başmüfettişlerinin sürdüğü 6 aylık idari soruşturma ile İstanbul Cumhuriyet Savcıları İrfan Fidan ve Okan Güzelsoy'un yürüttüğü gizli soruşturmanın ardından operasyon için düğmeye basıldı. Savcılığın talimatıyla İstanbul Emniyeti, aralarında Ankara, İzmir, Antalya ve Diyarbakır'ın da bulunduğu 22 kentte eşzamanlı operasyon başlattı. Gece saat 01.30 sıralarında, 200'ün üzerinde adrese baskınlar yapıldı. 2 ayaklı operasyonun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ilk ayağında, 4 bin kişinin yasa dışı dinlendiği Selam Örgütü soruşturmasını yürüten dönemin üst düzey emniyet yetkilileri ve polisleri gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında eski Terörle Mücadele Şube Müdürleri Ömer Köse, Müdür Yardımcıları Kazım Aksoy, Ramazan Candan ve Gafur Ataç ile eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün de yer aldı. Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer de akşam üzeri gözaltına alındı. Şüpheliler "casusluk", "usulsüz ve yasa dışı dinleme", "suç uydurma", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "konut dokunulmazlığını ihlal", "resmi belgede sahtecilik" ve "delil üretme" ile suçlanıyor.

LOJMANLARA ÇİLİNGİRLİ BASKIN

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonun ikinci ayağında ise 2008 ile 2012 arasında Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis müdürleri, 200'ün üzerinde yasa dışı dinleme, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme ve sahtecilik suçlamalarıyla gözaltına alındı. Halkalı ile Alibeyköy'deki Polis Lojmanları'nda yapılan aramalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Halkalı'daki polis lojmanlarına yapılan baskında çok sayıda emniyet yetkilisi kelepçe takılarak gözaltına alındı. Arama yapılan evlerde valiz içinde getirilen hard diskler kullanılarak bilgisayarlar kopyalandı. Bazı lojmanlarda kimsenin olmaması nedeniyle çilingir yardımıyla dairelere girildi. Gözaltındaki polisler sağlık kontrollerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'nde bulunan ana yerleşkesine getirildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Paralele şafak baskını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN