Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UYAP'ta paralel sızıntı

Operasyonun bilgisi Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne girilince, yargıdaki örgüt uzantıları tarafından sızdırıldı ve bazı polislerin kaçmasına fırsat tanındı

Paralel yapının emniyet ayağına yönelik önceki gece başlayan operasyonun Ulusal Yargı Ağı Projesi'ne (UYAP) girildikten sonra sızdırıldığı ortaya çıktı. Saat 20.00 sularında dosya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda sisteme girildikten birkaç dakika sonra gözaltı listesi zanlı polislere sızdırıldı. Savcılık sızıntıyı tespit edince operasyon sabah yerine gece saatlerinde gerçekleştirildi. Fakat operasyonu haber alan bazı polisler firar etti ve bulunamadı. Bu kişilerin yurtdışına firar etme ihtimaline karşı da sınır kapılarında tedbir alındı. Soruşturmanın koordinatörü Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı sızıntının kaynağının bulunması talimatını verdi. Adalet Bakanlığı yetkilileri de sızıntının kaynağını araştırıyor. Hangi bilgisayardan dosyaya ulaşıldığı araştırılıyor. 17 ve 25 Aralık operasyonları büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilmiş ve dosya UYAP'a girilmemişti. Buna rağmen devletin operasyonu önceden haber aldığı anlaşılınca da darbe girişimi erkene alınmıştı.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİ

Casuslukla suçlanan 76 kişilik gözaltı listesi ise şöyle: Ömer Köse, Kazım Aksoy, Ömer Özüyılmaz, Oğuzhan Ceylan, Bahadır Kıcır, Çetin Öztürk, Erhan Körtek, İsa Ardıç, İsmail Yalınız, Mehmet Şerif Güney, Metin Sayılgan, Muhammet Yasin Akyar, Mustafa Altunbulak, Recep Güleç, Mehmet Kuru, Ertan Çıktı, Serdar Bayraktutan, Murat Çetiner, Ramazan Candan, Muhammed Kaya, Mehmet Işık, Serkan Durmaz, Hasan Basri Kahraman, İlyas Turan, İbrahim Demir, Bilal Gümüşdağlı, Ali Fuat Altıntaş, Rıfat Aslan, Mustafa Büyükkarakurt, Adem Demir, Yurt Atayün, Hayati Başdağ, Özgür Açıkgöz, Gafur Ataç, Selam Yuyucu, Yunus Emre Uzunoğlu, Aytekin Koçak, Mehmet Ali Doğan, Mehmet Ersoy, Mustafa Uyanık, Ramazan Alay, Ramazan Avşaroğlu, Sezai Örnek, Sinan Karataş, Ziya Yalabuk, Erkan Ünal, Hüseyin Özkan, Ramazan Bolat, Reşat Nuri Bolat, Muhammet Yakup Acar, Ensar Doğan, Muhammet Arcan, Abdulkadir Ağır, Abdulbasit Köroğlu, Faruk kıvrak, Hasan Yüksek, Hidayet Kemal, Mehmet Ay, Mehmet Kılıç, Mehmet Örs, Mustafa Becerikli, Mustafa Arsu, Mustafa Atıcı, Mustafa Şahin, Mücahit Gökoğlu, Şahin Akdeniz, Kürşat Durmuş, Necati Arslan, Samet Sincar, Cezmi Gücüyener, Nizamettin Uğurlu, Mehmet Bakır, Mehmet Torus, Ahmet Yurtsever, Faruk Nazlı, Abdullah Şahin.

Şener: Nezarette vicdan mahkemesi kursunlar

Odatv soruşturması kapsamında tutuklanan ve 375 gün tutuklu kalan gazeteci Nedim Şener, dünkü köşe yazısında, paralel yapının emniyetteki uzantılarına yönelik operasyonu ele aldı. "Keşke ben 2009'dan beri hayatımı zindana çeviren, mahkeme mahkeme yargılatan, tetikçi savcısına mahkemesine tutuklatan, suçsuz yere kızımı bir sene babasız, Vecidem'i eşsiz bırakan, Silivri'yi bana mesken yapan polisler gözaltına alınmış diye sevinebilseydim" diyen Şener özetle şunları söyledi: "Neden bilmiyorum ama olamıyorum. Bu onların suçlu olması ya da olmaması ile ilgili bir konu değil. Elimde değil, ben bu özgürlük katili polisleri değil, onların eşleri ve çocuklarını düşünüyorum. Onlar benimkine acımadı ama ben acıyorum. Üzgünüm ama onlar gibi acımasız olamıyorum." Kendisini mağdur edenlerin de bir zamanlar kullandıkları hukuka emanet olduğunu yazan Şener, "Akıllarına, yargılanacakları iddialar değil, evlerine sahte delil koydukları insanlar gelsin. Yıllarca birbirinden ayırdıkları aileler gelsin. Gece yarısı ağlayan çocuklar gelsin. Tutukluyken ölen Kuddusi Okkır, Türkan Saylan, intihar eden Ali Tatar, cezaevinde ölen Kaşif Kozunoğlu ve diğerleri gelsin. Nezarette ilk gecede vicdanlarında bir mahkeme kursunlar, sabaha hükmü de kendileri versinler" ifadelerini kullandı.

Gözaltı sayısı 104 11 kişi firari

Paralel yapının emniyetteki uzantılarına yönelik operasyonda "casusluk" ve "yasadışı dinleme" soruşturmaları kapsamında haklarında yakalama ve gözaltı kararı alınan 115 emniyet görevlisinden 104 kişi önceki gün gözaltına alındı. 11 kişi ise firari şüpheli konumunda. Emniyet ekipleri, önceki gün yaklaşık 200 adreste arama yaptı. Soruşturma kapsamında "casusluk" iddiası ile 76 kişiden 75'i, "yasa dışı dinleme" yaptıkları iddiası ile de aranan 39 kişiden 29'u gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

İfadelere başlandı

Havalimanı ve sınır kapılarını alarma geçiren emniyet ekipleri, firari konumdaki 11 kişinin yakalanması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Dün sabah saatlerinden itibaren gruplar halinde hastaneye götürülerek doktor kontrolünden geçirilen şüphelilerin ifadelerinin alınmasına da başlandı. İlk ifadelerin polis memurlarından alınmaya başlandığı, ardından emniyet amirlerinin, en son ise şube müdürlüğü yapmış şüphelilerin ifadelerinin alınmasıyla emniyetteki işlemlerin sona ereceği öğrenildi. Ferit ZENGİN - Zafer HALATÇI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UYAP'ta paralel sızıntı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN