Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya ve ABD'de paralel kıskaç

Gülen grubuna bağlı Rusya'daki 'Atlantik Uluslararası Eğitim Merkezi'nin izinleri Rusya Eğitim Bakanlığı'nca iptal edildi. 12 Temmuz'da da ABD'de Gülen'in 2 okulu kapatılmıştı

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Türkiye' de 17 ve 25 Aralık'ta AK Parti ve hükümete yönelik giriştiği darbe girişimleri sonuçsuz kalan 'paralel yapı' şimdi de Rusya ve ABD'de kıskaca alındı. Rusya'da 'Atlantik Uluslararası Eğitim Merkezi' adıyla faaliyet gösteren cemaat kurumunun izinleri Rusya Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edilerek, kurumun faaliyetlerine son verildi. ABD'de de Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı 2 okul 12 Temmuz'da kapatılmıştı. ABD'deki okulları ve eğitim kurumları ardı ardına kapanan ya da soruşturma geçiren Fethullah Gülen grubuna bir darbe de Rusya'dan geldi. Rusya Eğitim Bakanlığı, Moskova'da 'Atlantik Uluslararası Eğitim Merkezi' adıyla faaliyet gösteren cemaat kurumunun izinlerini iptal ederek, kurumun bütün faaliyetlerine son verdi. Moskova Eğitim Müdürlüğü'nün yayımladığı tebliğde, 27 Haziran 2014 itibariyle eğitim merkezinin kentteki bütün faaliyetlerine son verildiği ve izinlerinin iptal edildiği duyuruldu. Rusya hükümeti, daha önce de cemaatin ülkedeki okullarını kapatmıştı.

YASALARA UYMAYINCA KAPATILDI

ABD'de de Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı olan Los Angeles merkezli 2 okul, mali hesap denetimlerinde gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle 12 Temmuz'da kapatılmıştı. ABD'de 450 öğrencinin eğitim aldığı Magnolia Bilim Akademisi 6 ve 7 olmak üzere 2 okula geçen mart ayında 4 yıl daha çalışmaya devam etmeleri için izin verilmişti. Ancak geçen ay sonuçları açıklanan mali denetim raporu sonrasında yasayla uyuşmayan bazı şartlar nedeniyle okulların çalışma izinleri iptal edildi.

GÜLEN'İN ABD'DE YAPTIĞI BAĞIŞLAR MERCEK ALTINDA
ABD merkezli popüler haber sitesi Buzzfeed, Gülen grubunun Kongre üyelerine büyük bağışlarda bulunduğunu ve bu şekilde ülkede etki alanını genişletmeye çalıştığını yazdı. Gülen grubunun Amerikan siyasetinde etkisini derinleştirmek için çabalarını artırdığı belirtilen haberde, "Liberal demokrat Kongre üyeleri Yvette Clarke, Sheila Jackson Lee, Al Green'den muhafazakâr milletvekilleri Ted Poe ve Pete Olson'a kadar pek çok isim Gülen bağlantılı bağışçılardan destek aldı. Her ne kadar Gülen grubu bu bağışların emirle olmadığını söylese de 2010'da Gülen'in Kongre üyelerine bağış yapan takipçileriyle buluşmayı vaat ettiği Wall Street Journal gazetesinde yer almıştı. Gülen sonra bu ifadeyi de reddetti" dendi. Buzzfeed'e göre Gülen grubu sadece Teksas Milletvekili Sheila Jackson'a Ekim 2013'te 23 bin dolar bağışta bulunmuş. Gerekçe olaraksa Jackson'ın gruba yeni bir okul açması için yardımcı olmaya çalışması gösteriliyor. New York'ta Gülen grubuna mensup Türk esnafla yapılan görüşmelerde ise birçoğunun bağışları emirle yapmadıklarını söyledikleri fakat tam olarak hangi kişiye para verdikleri sorulunca isimleri hatırlamakta güçlük çektikleri belirtildi. Buzzfeed'e konuşan milletvekillerinin sözcüleri ise kendilerine her yıl binlerce kişinin bağış yaptığını ve bu bağışların Gülen grubu tarafından yapıldığını bilmediklerini söyledi. Gülen grubundan 30 kişinin bağış yaptığı Kongre üyesi Henry Cuellar'in ofisi "Bağışların özellikle o gruptan gelip gelmediğini kontrol etmedik" dedi. Habere göre Gülen grubu bağışlara 2007 yılında Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı olarak lobi faaliyetleri yapmak amacıyla başlamış. Gülen cemaatinin ABD'li siyaslere son 8 yılda toplam 1.5 milyon dolar bağış yaptığı belirtiliyor. Bağış yapılan isimler arasında Başkan Obama, Hillary Clinton ve Türkiye karşıtı Teksas Valisi Rick Perry de var.

İŞTE RUSYA'DAKİ İŞLEMİN BELGESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya ve ABD'de paralel kıskaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN