Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyetteki beyin takımı tutuklandı

Emniyetteki paralel yapılanmaya karşı yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alınan polislerden 11'i, casusluk suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi

Paralel Yapı'ya yönelik operasyon kapsamında mahkemeye sevk edilen 49 polisten, İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 11'i casusluk suçundan tutuklandı. Serbest bırakılan 38 polisten 8'i hakkında ise denetimli serbestlik kararı verildi. Emniyetteki Paralel Yapı'ya karşı 22 Temmuz'ta başlatılan ve 115 kişiyi kapsayan operasyon çerçevesinde daha önce eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile Hayati Başdağ'ın da aralarında bulunduğu 20 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Emniyetteki işlemleri tamamlanarak 26 Temmuz'da İstanbul Adliye Sarayı'na sevk edilen polislerden 49'u tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. 32 şüphelinin savunmasını alan İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İslam Çiçek, diğer 17 kişi hakkında ise dosya üzerinden işlem yapmaya karar verdi. Mahkemenin kararı dün gece yarısı açıklandı. İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün, Terörle Mücadele eski Şube Müdür Yardımcısı Serdar Bayraktutan, Erhan Körtek, Ensar Doğan, Aytekin Koçak, Ali Fuat Altuntaş, Abdülkadir Ağır, Yunus Emre Uzunoğlu, Şahin Akdeniz, Muhammed Kaya ile Mehmet Örs, casusluk ve resmi belgede sahtecilik suçlarından tutuklandı. Serbest bırakılan 38 kişiden 8'i hakkında denetimli serbestlik kararı verilirken, ayrıca yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Mahkemede ifadeleri alınamayan 17 kişinin de serbest bırakılanlar arasında olduğu belirtildi. Böylece soruşturma kapsamında tutuklanan polislerin sayısı 31'e yükseldi.

PARALEL CÜRET: HERKESİ DİNLERİM
Paralel ihanet çetesine yönelik soruşturmada daha önce tutuklanan polis şefi Hayati Başdağ, savcılık sorgusunda, aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da bulunduğu birçok ismi neden dinlediği sorulduğunda, "Dinlemelerle ilgili bir sınır yok. Görevim icabı herkesi dinlerim" dedi.Yapının "kozmik" isimlerinden Başdağ'ın, "Süresi bitmiş ve izin alınmamış dinlemeleri neden yaptın" sorusuna ise "Suçu önleme kapsamında herkes dinlenir ve dinlemenin sınırı olmaz" diye cevap verdiği öğrenildi.

DOKUZ SAAT İFADE VERDİ
Paralel yapıya yönelik casusluk operasyonunda gözaltına alınan İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün'ün mahkemedeki ifadesi yaklaşık dokuz saat sürdü. Atayün ifadesinde, "Cumhuriyet Savcılığı ve kanunla teşekkül etmiş mahkemelerin yetki ve görevli hâkimlerinin vermiş olduğu kararları uyguladım" dedi. Uygulamalarının kanunun emri olduğunu öne süren Atayün "Yaptığım tüm çalışmalardan üstlerimin haberi vardı" diyerek, suçsuz olduğunu savundu. Öte yandan, önceki gün nezarethanede cep telefonları toplanan şüphelilerin dün de ayakkabı bağcıkları ve kemerleri alındı. Normalde intihar etme veya kendisine ya da bir başkasına zarar verme ihtimaline karşı alınan bu önlem, paralel polislere düne kadar uygulanmıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyetteki beyin takımı tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN