YAŞ kararları açıklandı

Giriş Tarihi: 5.8.2014 18:37 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 19:38

Ege Ordu Komutanı Abdullah Atay Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından Jandarma Genel Komutanlığı'na yeni bir isim getirildi. Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Jandarma Genel Komutanlığına atandı.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ikinci gün çalışmaları bugün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı.

Erdoğan'ın başkanlığında başlayan toplantıda terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı.

Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirildi. Ağustos ayı olağan toplantısı, bugünkü çalışmaların tamamlanmasının ardından sona erdi. Şura kararları, saat 18.00'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunuldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever, yaptığı açıklamada Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Jandarma Genel Komutanlığına atandığını söyledi.

Jandarma Genel Komutanı Servet Yörük de emekli oldu.

TERFİ VE EMEKLİLİKLER

YAŞ kararlarına göre, 30 Ağustos 2014'den geçerli olmak üzere 37 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2014'ten itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2014'ten itibaren emekli olacak.

Ege Ordu Komutanlığına 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 1. Ordu Komutanlığına EDOK Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak getirildi.

Orgeneralliğe atanan 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu EDOK Komutanı, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep Harp Akademileri Komutanı, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Adem Huduti ise 2. Ordu Komutanı oldu.

1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Abidin Ünal da Muharip Hava Kuvveti ve Hava Savunma Komutanlığına getirildi.

2015'İN TEK ADAYI HULUSİ AKAR OLDU


Böylece Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, önümüzdeki yıl Şura'da Genelkurmay Başkanlığı potasına tek isim olarak girecek. YAŞ öncesi kulislerde Yörük'ün görev süresinin bir yıl daha uzatılabileceği bu durumda Akar'la birlikte 2015'te Genelkurmay Başkanlığı potasına gireceği konuşuluyordu.

ORGENERAL ABDULLAH ATAY'IN ÖZGEÇMİŞİ

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında alınan kararla Yeni Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Abdullah Atay'ın özgeçmişi şöyle:

"Orgeneral Abdullah Atay 1949 yılında Çorum'da doğdu. 1970 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1971 yılında piyade okulundan mezun oldu. 1979 yılına kadar Kara Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Korgeneral Atay, 1981 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak; 3'üncü piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda Karargah Subaylığı, 1'inci Mekanize Tugay Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Plan ve Harekat Şube'de Karargah Subaylığı, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı'nda Karargah Subaylığı, Mons/Belçika'da Avrupa Müttefik Komutanlığı Reaksiyon Kuvveti Planlama Karargahı (arfps) Kara Şube Müdürlüğü ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı 2'nci Özel Kuvvet Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 2'nci Komando Tugay Komutanlığı ve 14'üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.. Tümgeneral rütbesi ile Larissa/Yunanistan'da Güney Müşterek Merkez Karargahı (Jhq Southcentre) Kurmay Başkanlığı, 3'üncü Kolordu Komutan Yardımcısı ve 52'nci Zırhlı Tümen Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2006 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Madrid/İspanya'da Kara Unsur Komutanlığı (cc land) Komutan Yardımcılığı, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı ve Denetleme Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etmiş ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı. Bayan Mürvet Atay ile evli olan Orgeneral Abdullah Atay'ın iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YAŞ kararları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN