‘Adana’daki hedef Türkiye Cumhuriyeti ve Erdoğan’dı’

Dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş 7 ay önce durdurulan MİT TIR’ları hakkında sessizliğini SABAH’a bozdu: “Paralel yapının amacı devlet krizi yaratmaktı. Hedefleri ise Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Başbakan Erdoğan’dı.”

Giriş Tarihi: 11.8.2014 00:34 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 09:45
‘Adana’daki hedef Türkiye Cumhuriyeti ve Erdoğan’dı’
Geçtiğimiz Ocak ayında, Türkmenler'e yardım götüren MİT TIR'ları, Ankara'dan gelen gizemli bir ihbar telefonu ile Adana'da durduruldu. Tırlarda bulunan yardım malzemelerine el konuldu, MİT görevlileri elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alındı. Adana Valisi'nden gizlice yürütülen bu operasyon, bir haber ajansı tarafından Türkiye'ye ve dünyaya servis edildi. Her yönü ile bir devlet krizi yaratma amacıyla yapıldığı ortaya çıkan bu operasyon günlerce konuşuldu. Herkes konuştu ama bir isim sessizliğini korudu: Dönemin Adana Valisi Hüseyin Avnı Coş.
Bugün Sakarya Valisi olan Hüseyin Avni Coş ile 19 Ocak'ta Adana'da yaşananları ve operasyondaki paralel yapı izlerini konuştuk.


-Vali Bey geçtiğimiz Ocak ayında Adana'da Türkiye'yi sarsan bir dizi olay yaşandı. O gün Adana'da ne oldu?

19 Ocak günü Sayın Dışişleri Bakanı ve Büyükelçiler bir gezi için Adana'ya teşrif etmişlerdi. Ben de o gezi ile ilgilenirken jandarma komutanı yanıma geldi ve "uygunsanız bir şey söylemek istiyorum" dedi. Bir ihbar geldiğini, bu konuyu Başsavcı'ya aktardıklarını, konu aydınlanana kadar kimseye bilgi verilmemesi yönünde bir talimatları olduğunu söyledi. MİT TIR'larının durdurulduğunu, TIR'ların için malzemelere el konulduğunu belirtti.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Adana’daki hedef Türkiye Cumhuriyeti ve Erdoğan’dı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN