Obama: Sabırsızlıkla bekliyorum

ABD Başkanı Obama'nın "Erdoğan'la çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum" açıklaması Ankara'da olumlu karşılandı. Açıklama ABD-Türkiye arasında buzları eriteceği yönünde yorumlandı

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi dünyada büyük yankı buldu. Erdoğan'ın seçim zaferiyle ilgili Beyaz Saray'dan da açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, ABD Başkanı Barack Obama'nın, "Başbakan Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini" belirtti. Hayden Obama'nın önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan'ı arayacağını söyledi. Hayden, Obama'nın aynı şekilde Erdoğan'ın yerine geçecek başbakanla da çalışmayı arzuladığını ifade etti. Beyaz Saray'ın açıklamalarını SABAH'a değerlendiren Başbakanlık kaynakları, Erdoğan'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olmasının Türkiye ile bölgenin istikrar ve güvenliği için büyük önem taşıdığına işaret etti. Bölgede öngörülebilir tek liderin Erdoğan olduğunu ve ayakları yere basan uzun vadeli politikalar için tek güvenilir isim olduğunu vurguladı. İşte yeni döneme ilişkin değerlendirmeler:
ORTAK ÇIKARLAR FARKLI FİKİRLER: ABD ile son dönemde ilişkilerin soğuduğu yönünde ortaya konulan iddialar sorunun Türkiye'den kaynaklı olduğunu göstermeye çalışsa da ABD, Türkiye'yi zaman zaman hayal kırıklığına uğrattı. Bölgede en büyük müttefiki olan Türkiye'yi özellikle Suriye konusunda yüz üstü bıraktı. Kimyasal silahlar ile ilgili açıklamaların ardından operasyon sinyalleri veren ABD, Suriye'yi kendi kaderine bırakırken bir yerde de Irak'taki bugünkü istikrarsızlığın kapısını araladı. Türkiye ABD'nin Ortadoğu'da alacağı sorumluluk ile yeniden güven tazeleneceğine inanıyor.
GÖRÜŞMELER HİÇ KESİLMEDİ: İki ülke arasındaki ilişkiler yansıtılanın aksine hiç kesilmedi. Özellikle son dönemde Irak konusunda Erdoğan ile Jo Biden, İsrail'in Gazze saldırıları sırasında da Ahmet Davutoğlu ile John'da Kerry başarılı görüşmeler gerçekleştirdi.
BİR TELEFON ÜÇ ZİRVE GÖRÜŞMESİ: Erdoğan ile Obama arasında çok yakın sürede, yeni dönem için önemli gelişmelerin göstergesi olacak, bazı temaslar da gerçekleşecek. İki lider arasında önce tebrik telefon trafiği işleyecek. İki lider 4 Eylül'de Galler'de NATO Liderler Zirvesi'nde bir araya gelecek. BNew York'ta eylül ayı sonunda BM Genel Kurulu'nda iki liderin tekrar bir araya gelmesi için program yapılacak. Üçüncü buluşma, kasım ayında Avustralya'da düzenlenecek olan G-20 Zirvesi olacak. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı da Erdoğan'ı kutladı. Bakanlık Sözcüsü Marie Harf, "Başbakan Erdoğan ile cumhurbaşkanı olarak yeni görevinde birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini" söyledi.

MERKEL: BAŞARI, SABIR VE GÜÇ DİLİYORUM
Dünya liderlerinden Başbakan Tayyip Erdoğan'a seçim zaferinden dolayı tebrik yağdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, tebrik mesajında, "Bölgede üstesinden gelmemiz gereken zor görevler mevcuttur. Burada Türkiye'nin de büyük bir önemi var. Sorumluluk dolu göreviniz için başarı, sabır ve güç diliyorum" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yunanistan Başbakanı Andois Samaras, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik etti. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tebrik mesajı gönderdi. Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İhvan'ın internet sitesinde yayımlanan mesajıyla Erdoğan'ı kutlayarak başarılarının devamını diledi. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, yaptıkları ortak açıklamada "Türkiye AB'nin anahtar önemdeki ortaklarından biridir" dedi.

'REKORTMEN YİNE BAŞARDI'
Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanması tüm dünya haber ve yorumlarına konu oldu.
ABD NEW YORK TİMES: "Seçim zaferi Sayın Erdoğan için yaygın hükümet karşıtı protestolar, kendine ve etrafındakilere odaklanan bir yolsuzluk soruşturması ile ona meydan okunduğu görev süresinin en çalkantılı yılından sonra geldi."
WALL STREET JOURNAL: "Erdoğan Atatürk'ten bu yana Türkiye'nin en güçlü yöneticisi olarak konumunu sağlamlaştırıyor."
GUARDİAN: "Erdoğan cumhurbaşkanlığına değişim getirecek."
İNGİLTERE BBC: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için yeni bir dönemi selamladı."
TİMES: Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ten beri en güçlü ve dönüşümcü lider olarak tarihe damgasını vurdu.. Erdoğan ilk kez ülkenin yarısından fazlası tarafından destek gördü."
DAİLY TELEGRAPH: Sonuçlar Erdoğan'ın ülkeyi dönüştürme tutkulu planlarının ilk basamağı."
ALMANYA Bild: "Seçmen iradesini kullandı. Şimdi ona geçmişle gelecek arasında tercih yapmak düşüyor."
AVUSTRALYA Der Standard: "Türk siyasetinin rekortmeni yine başardı. Erdoğan açık ara ile kazandı."
İTALYALA REPUBBLİCA: "Erdoğan'ın zaferi, Ankara'nın sultanı."
CORRİERA DELLA SERA: "Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanmasının ardından başkanlık sistemine geçişin yolu başlayabilir."
RUSYA KOMMERSANT: "Erdoğan yönetim şeklini değiştirdi. Cumhurbaşkanını parlemento değil, halk seçti."
BULGARİSTAN 24 SAAT: "Erdoğan Türkiye'nin yeni bir çağa girdiğini ilan etti."
STANDART: "Türkler yine Erdoğan'ı tercih etti."
HIRVATİSTAN JUTARNJİ LİST: Erdoğan durdurulamaz. 2019'da yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerini de kazanabilir."
İSPANYA EL PAİS: "Erdoğan, projesini tamamlamak için gerekli destek sağladı."

"SORUNLAR ERDOĞAN'A HAYRANLIĞI AZALTMADI"
FRANSA LE FİGARO: "Artan protestolara rağmen, Erdoğan bir defa daha kayda değer bir galibiyeti elde etti. Ne büyük Gezi gösterileri ne de otoriter kaymalarına ilişkin aydınların alarm veren eleştirileri ne de yolsuzluk skandalı, seçmenlerinin hayranlığını azalttı."
YUNANİSTAN YUNAN HABER AJANSI AMNA: Türkiye'de ilk kez yapılan doğrudan başkanlık seçimlerinin ilk turunda oyların salt çoğunluğu alan Erdoğan seçimin galibi."
AZERBAYCAN QAFQAZİNFO.AZ SİTESİ: "Muhtar bile olamaz dediler cumhurbaşkanı oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Sabırsızlıkla bekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN