İki cumhurbaşkanlı MGK IŞİD'i konuştu

Cumhurbaşkanı Gül'ün son kez başkanlık ettiği MGK'ya, cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan da son kez başbakan olarak katıldı. 1.5 saat süren toplantıda IŞİD, kaçırılan 49 personel ve Türkmenlerin durumu görüşüldü

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) üyeleri ağustos ayı olağan toplantısı için dün Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Her ayın sonunda gerçekleşen toplantı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı bu ay öne çekildi. Son kez MGK'ya başkanlık eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MGK üyelerine de veda etti. Şu an için seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan ise son kez Başbakan sıfatıyla MGK toplantısına katıldı. 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı görevinde yapılacak devir-teslim töreninden dolayı MGK toplantısı da öne çekildi. 2007'den bu yana MGK toplantılarına başkanlık eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün son kez MGK'ya başkanlık etti. 12 yıldır Başbakan olarak bütün MGK toplantılarına katılan Başbakan Erdoğan da, yine son kez Başbakan sıfatıyla dünkü MGK'da yer aldı. Son Yüksek Askeri Şura'da emekliye ayrılan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de son kez MGK toplantısına katıldı. Org. Yörük henüz Jandarma'da devir-teslim töreni yapılmadığı için toplantıda yerini aldı.

GAZZE'YE YARDIM
Çankaya Köşkü'nden yapılan açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanı, dün son defa başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa ve Kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığını belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir" ifadelerine yer verildi. Köşk'teki MGK sonrası yapılan açıklamada çözüm süreci, cumhurbaşkanlığı seçimleri, Irak ve Suriye'deki çatışmalar, İsrail'in Gazze saldırıları gibi konuların ele alındığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Halkımızın güvenliğini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüş, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirler gözden geçirilmiştir. Devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Irak'ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların ülkemiz ve bölgemize yansımaları müzakere edilmiş, barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir. Suriye'de devam eden çatışma ortamının Irak'taki olaylarla bağlantılı olarak bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmıştır. İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları görüşülmüş, ağır can kayıplarından duyulan derin üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Gazze'ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır." Başbakan Tayyip Erdoğan, MGK toplantısının ardından, bazı bakanlar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Resmi Konut'ta bir araya geldi. Mini zirvede, MGK'da alınan kararlar çerçevesinde başta Irak ve Suriye'deki gelişmeler olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki cumhurbaşkanlı MGK IŞİD'i konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN