IŞİD ve terörle ortak mücadele

Giriş Tarihi: 14.8.2014

Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, telefon görüşmesinde IŞİD'e karşı Kürtlere ve Bağdat'a yardım konusunda anlaştı. İkili Gazze'deki sivil ölümleri "kabul edilemez" buldu

SABAH, seçilmiş Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın önceki akşam yaptıkları 45 dakikalık telefon görüşmesinin perde arkasına ulaştı. Yapılan telefon görüşmesinde Irak ve Kuzey Irak'taki gelişmeler ele alınırken, IŞİD'e karşı Kürtlere ve Bağdat'a yardımda koordinasyon içinde olunması, terörle mücadelede ise ortak hareket edilmesi kararı alındı. Görüşmede İsrail ve Suriye'deki gelişmeler de masaya yatırıldı

IŞİD'E KARŞI TAM MUTABAKAT

Erdoğan-Obama görüşmesinin önemli bir kısmını Irak'ta yaşanan ve Kuzey ırak'ta yoğunlaşan gelişmeler oluşturdu. Erdoğan ve Obama, IŞİD konusunda tam bir fikir birliği içinde olduklarını vurguladı. IŞİD'in bölge ve Irak için bir tehdit olduğu değerlendirmesi yapıldı. IŞİD'e karşı ortak mücadele için koordinasyon içinde olunması, Kürtlere ve Bağdat'a yardım konusunda birlikte hareket edilmesi kararlaştırıldı. Obama, Erdoğan'a, "Bağdat'ta yeni hükmet kurulurken yakın temasta olalım" dedi.

'BUNA SESSİZ KALAMAYIZ'
Görüşmede İsrail'in Gazze'ye saldırısı da masaya yatırıldı. Erdoğan, Obama'ya, İsrail'in saldırılarında 2 binden fazla kişinin öldüğünü hatırlattı. Sivillerin ölmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Erdoğan "Buna sessiz kalmamız beklenemez" dedi. Obama ise "İsrail'in kendini savunma hakkı var ama Filistinli sivillerin öldürülmesini de kabul edemeyiz" değerlendirmesi yaptı. Obama "Ateşkesin kalıcı hale gelmesi için birlikte yoğun çaba sarf edelim" teklifi getirdi. Aynı zamanda "Türkiye, Ortadoğu barışı için oynadığı kritik rolü sürdürmeli" sözleriyle Erdoğan'ın çabalarını devam ettirmesini istedi. Görüşmede ele alınan diğer bir konu ise Suriye oldu. Konuyu Obama açtı. "Suriye'yi unutmayalım. Irak'taki sorunların kaynağı Suriye. Gelişmeler bölgeyi tehdit ediyor" diyen Obama "Muhalefete ve ılımlı gruplara destek vermeye devam edelim" şeklinde konuştu. Obama "Ben Kongre'den muhaliflerin desteklenmesi için 500 milyon dolarlık bütçe istedim. Çabalarımızı yoğunlaştıracağız" dedi.

"SİZİN KÖŞK'E SEÇİLMENİZ TÜRKİYE İÇİN TARİHİ FIRSAT"

ABD Başkanı Obama telefon görüşmesinde "Sizin cumhurbaşkanı olmanız Türkiye için tarihi fırsat" değerlendirmesi yaptı. Türkiye'nin ABD için kritik müttefik olduğunu "Irak, Suriye, Filistin konularında bizim için Türkiye kritik bir müttefik" sözleriyle anlattı. İki lider önümüzdeki aylarda tüm konuları detaylı bir şekilde yüz yüze görüşme konusunda karar aldı. Erdoğan ile Obama arasında iki ayda tam üç yüz yüze görüşme yapılacak. İlk görüşme 4 Eylül'de Galler'de NATO Zirvesi'nde olacak. İkinci temas iki hafta sonra ABD'de gerçekleşecek. Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünyaya Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seslenecek. Orada da Obama ile baş başa görüşecek. İkili arasında son görüşme kasımda Avustralya'daki G-20 Zirvesi'nde olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD ve terörle ortak mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN