Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'dan Mahmur planı!

Giriş Tarihi: 15.8.2014

IŞİD saldırıları nedeniyle boşaltılan Mahmur kampı için Türkiye devreye girdi ve BM'ye şu 3 mesaj gönderildi: Sivil unsurlara Türkiye kapısı açık. Mahmur ve diğer kamplar bir araya getirilsin. Merkez, PKK kontrolündeki bölgeler olmasın

Türkiye, IŞİD saldırılarının ardından boşaltılan, 12 bin kişinin yaşadığı Mahmur Kampı konusunda devreye giriyor. Mahmur sakinleri peşmerge tarafından korunurken, Smile, Misurike, Atruş gibi kamplar ise PKK kontrolünde. Kamp sakinlerinin güvenli bir bölgede toplanması için Türkiye de devreye girdi. Birleşmiş Milletler ile temaslar sürerken Türkiye, Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Barzani'ye üç mesaj iletti: - Kamplardan ayrılan sivillere Türkiye kapısı açık. - Mahmur ve diğer kamplar, tek bir merkezde toplansın. - Mahmur'dan tahliye edilenler PKK kontrolündeki bölgelerde toplanmasın. Son Milli Güvenlik Kurulu'nda çözüm süreci ve Irak'taki gelişmeler de masaya yatırıldı. 6 Ağustos'ta boşaltılan Mahmur Kampı ve PKK kontrolüne geçen diğer kampların durumu değerlendirildi. Mahmur'da yaşayanların Türkiye'ye getirilmesi çözüm sürecinin önemli bir ayağını oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bu konuda uzun süredir bir çalışma yürütülüyor. Mahmur'da yaşayanların Türkiye'ye getirilerek kimlik verilmesi konusunda ortak görüş oluşurken bu konudaki ilk adım da sürece ilişkin yol haritasının açıklanacağı Eylül ayında atılacak.

TÜRKİYE'NİN KAPISI AÇIK
Mahmur sakinlerin önemli bölümü Türkiye'ye dönmek istiyor. Bir kısmı da Erbil'de kalmayı tercih ediyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Mahmur'da çatışmalar sürerken kamptakilerin çoğunun Türkiye vatandaşı olduğunu belirterek, "Hakkâri'den, Çukurca'dan, Uludere'den olumsuz şartlar nedeniyle gitmişlerdi. Geri dönerlerse kapımız açık olacaktır. Sınırlarımızdan içeri gireceklerdir" demişti. Irak'taki çatışmalar nedeniyle BM'nin boşalttığı kampın yeniden açılıp açılmayacağı henüz netleşmedi. Renia'da yeni bir kampın kurulması planlanıyor.

BARZANİ'DEN MAHMUR ZİYARETİ
Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani dün Mahmur, Güver ve Hazer'deki peşmerge güçlerini ziyaret ederek moral verdi. Barzani, IŞİD'den geri alınan Mahmur'a gelerek ilçedeki durumu yerinde gördü. Barzani ve komutanların görüşmesinde, Peşmerge'nin saldırı hazırlıkları, silah ve mühimmat durumu ve savunma mekanizması konuları ele alındı. Barzani, komutanlara dost ülkelerden gelecek ağır silahların en kısa zamanda Peşmerge'ye teslim edileceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'dan Mahmur planı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN