Bartholomeos'tan Erdoğan'a kutlama

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sümela Manastırı'ndaki 5. ayinde cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ı kutlayarak barış çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 15.8.2014 17:17
Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiyi candan kutluyoruz. Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu güzel makamda başarılı olmasını diliyorum" dedi.

Bartholomeos, Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda düzenlenen ayinde yaptığı konuşmada, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimine değinerek, "Bu hafta devletimizin zirvesinde önemli gelişmeler yaşanmaktadır" ifadesini kullandı.

İlk kez halk oyuyla seçilen 12. Cumhurbaşkanının ay sonunda göreve başlayacağını anımsatan Bartholomeos, "Yine 12 yıl sonra, yine bir başbakanımız görev alacak. Hep birlikte tarihi süreçlerden geçmekteyiz. Tüm bu gelişmelerin halkımıza hayırlı olmasını dileriz. Bu vesileyle seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiyi candan kutluyoruz. Yoğun ve uzun siyasi yaşantısında halkın oyuyla seçildiği bu güzel makamda başarılı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bartholomeos, ay sonunda görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de hizmetlerinden dolayı teşekkür edip, güzel bir gelecek diledi.

Bartholomeos, bu güzel mekanın, yüzyıllar boyunca milyonlarca inançlı insanın ibadet yeri olduğunu da ifade ederek, "Sümela adeta bu doğa harikası içinde kendisini korumuş ve bugünleri beklemiştir. Üzülerek tespit ediyoruz ki Sümela'nın kutsallığını, birgün önemini hatta inancımızı rencide edebileceğini düşünen bazı kişi veya gruplar, bu yönde uğraşı içindedir. Tarihi bilgiden, kültür mirası değerlerinden ve insan saygısından yoksun bu çevreler Sümela'ya zarar veremeyeceklerdir. Maçka ilçesinin bu nadide zirvesi, Türkiyeli, Yunanlı, Rus, Ukraynalı, Polanyalı, Gürcü ve milyonlarca Ortodoksun dualarını birleştirmektedir" dedi.

Bartholomeos, atalarının zor şartlarda inançlarını koruyabildiğini söyleyerek, "Bugün de yüz binlerce Hristiyan benzer şartlar yaşamaktadır. Orta Doğu'da ve Afrika'da her gün daha da artan din ve mezhep kavgaları insanlığı tedirgin etmektedir" diye konuştu.

-"Bu coğrafyayı daha fazla hırpalamayalım"

Maddi ve ekonomik konularda çareler üretebilen insanlığın, maalesef sosyal din ve inanç konularında başarılı olamadığını öne süren Bartholomeos, şunları söyledi:

"Kutsal mekanda tüm siyasal taraflara, özellikle din adına temsil gücü olan önder ve yöneticilere çağrıda bulunuyoruz; gelin dünyamızı, bu coğrafyayı daha fazla hırpalamayalım. Birbirimizi daha fazla tanıyalım ve sevelim. Fedakarlıklarda bulunalım, ödünler verelim, yeter ki genç insanlar, aileler, anneler ve babalar acılar çekmesin. Farklılıkları tanıyalım ve onları destekleyelim. Bugünkü ayinimizde ayrıca ülkemiz insanları ve komşumuz ülkelerde acı çeken, yerlerinden edilen halklar için dua ettik, inşallah dualarımız kabul olur."

Bartholomeos, misafirperverliklerinden dolayı Maçkalılara teşekkür ederek, seneye yine 15 Ağustos'taki ayinde buluşma temennisinde bulundu.

Bartholomeos'un yönettiği ayin yaklaşık 2 saat sürdü. Ayinde din adamlarınca dualar edilip, ilahiler okundu. Bazı ziyaretçilerin gözyaşlarını tutamadığı ayinde, bazılarının da mumlar yakarak dualar okuduğu gözlendi. Sıcak havadan bunalan bazı kişiler, güneşten şemsiye ile korunmaya çalıştı.

Ayin sırasında Sümela Manastırı'na yaklaşık 655 kişinin girdiği, bunlardan yaklaşık 500'ünün ayin için geldiği, diğerlerinin ise görevliler ve basın mensupları olduğu öğrenildi.

Ayin, Hristiyan Ortodokslara şarap ve ekmek dağıtılmasıyla sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartholomeos'tan Erdoğan'a kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN